kapat ikonu

Dünyanın dengesini bozacak gelişme! ABD bugün başlattı

ABD, 112 milyar dolarlık Çin ürününe bugünden itibaren ek gümrük vergisi uygulamaya başladı.

  • Dünya
  • 02 Eylül 2019 12:11
  • Son Güncelleme: 02 Eylül 2019 12:24

ABD, 112 milyar dolarlık Çin ürününe 1 Eylül’den itibaren ek gümrük vergisi uygulamaya başladı. Bu adım sonrası iki ülke arasındaki ticaret savaşı daha da şiddetlendi.

Çin’den ABD’ye misilleme

ABD ve Çin birbirlerinden ithal aldıkları ürünlere koydukları gümrük vergileri yürürlüğe girdi. ABD Başkanı Donald Trump, 112 milyar dolar değerinde Çin ithal ürününe yüzde 15 vergi konulması kararı almış, bu kararı çok tartışılmıştı.

Yüzde 15 vergi durumunda ABD'li tüketiciler bazı gıda, spor malzemesi, spor giyim ürünü, müzik enstrümanları ve mobilyaya daha fazla para ödemek zorunda kalacak. Öte yandan Pekin de Çin'e gönderilen 75 milyar dolar değerinde ABD ürününe yüzde 5 ila 10 gümrük vergisi uygulamaya başladı.

Çin daha önce yaptığı açıklamada gümrük vergisi listesine giren ürünler arasında tatlı mısır, domuz ciğeri, mermer, bisiklet lastiği gibi bin 700 kadar ürün olduğunu belirtmişti.

Arjantin'de şirketlerin döviz işlemlerine kısıtlama getirildi

İki ülke temsilcileri görüşecek

Dünyanın merakla beklediği vergi kararıyla ilgili Trump cuma günü ertelenmeyeceğini ve yürürlüğe gireceğini açıklamıştı. Bu ayın ilerleyen günlerinde iki ülke temsilcilerinin Washington’da bir araya gelip ticaret konusunu masaya yatırması bekleniyor.

Trump daha önce de 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 15 vergi açıklamış ancak daha sonra bunu 15 Aralık tarihine ertelemişti. Yüzlerce Amerikan şirketi Trump’a vergi artışları konusunda şikayette bulunmuştu ancak Trump geri adım atmamıştı.

1 Ekim’den itibaren de Trump 250 milyar dolar değerindeki Çin ürününe yüzde 25’le yüzde 30 oranında vergi uygulama kararı almıştı. Aralık ayında planlanan vergiler de yürürlüğe girdiğinde Amerika’ya ulaşan 550 milyar dolar değerinde bütün Çin ürünleri vergilenmiş olacak. ABD ekonomisi seçim öncesi durgunluk yaşayabilir!ABD ekonomisi seçim öncesi durgunluk yaşayabilir!

Asya hisseleri yükseldi

Yatırımcılar, bu gelişmelerin ardından güvenli liman aramaları ile birlikte Japon yenine yöneldi ve yen dolar karşısında Asya seansının açılışında değer kazandı. Offshore yuan dolar karşısında, Çin Merkez Bankası'nın (PBOC) kur fiksingini tüm tahminlerin üzerinde belirlemesinin ardından kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları tarifelerin yürürlüğe girmesinin ardından, bu uygulamanın büyük ölçüde beklenmesine karşın, yükseldi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol