kapat ikonu

Döviz nedir? Döviz kuru ne demektir?

Türkiye'de vatandaşlar paralarını değerlendirmek amacıyla döviz yatırım yapmaktadır. Peki döviz ve döviz kuru ne demektir?

  • Finans
  • Döviz
  • 01 Ekim 2019 10:45
  • Son Güncelleme: 01 Ekim 2019 11:05

Döviz nedir? Döviz kuru ne demektir?

Döviz, kelime olarak ülkeler arasında herhangi bir ticaret veya ödemelerde kullanılabilecek para, çek, poliçe, senet vs. her türlü ödeme aracına verilen isimdir.

Türkiye’de bilinen ve yaygın kullanılan anlamı ise yabancı ülkelerin paralarına döviz denilmektedir. Döviz işlemi, diğer bir ismiyle Kambiyo da, iki farklı ülkenin paralarının bir biriyle değiştirilmesine verilen isimdir. Kelime köken itibariyle Fransızca’dır ve Türkçe’ye Fransızca Devise’den gelmiştir. Dünya genelinde kullanılan yaygın anlamı ise ülkeler arası ödemelerde kullanılan her türlü mal değerine, ödeme aracına verilen isimdir.

Döviz nedir? Döviz kuru ne demektir?-1

Döviz ekonomik manada ise iktisadi değeri olan bir mal niteliği taşır. Dünya üzerinde çok geniş alana yayılan döviz borsalarının en büyükleri ise New York, Tokyo, Londra, Frankfurt, Zürich ve Paris’te bulunan döviz borsalarıdır. Bunun en büyük sebebi ise çok farklı ülke insanlarının bu mega kentlerde olmaları ve çok kalabalık olmalarından dolayıdır.

Döviz Borsaları, bölge bölge, ülke ülke faaliyet gösterseler de teknolojinin yoğun ve etkili kullanımıyla birbirleriyle etkileşim içerisindedirler. Ülkelerin veya bölgelerin coğrafi farklarından dolayı dünya üzerinde her an bir döviz borsası açık olarak hizmet vermektedir. Coğrafi farklılıktan kastedilen ise zaman farklılıklarıdır.

Türkiye açısından değerlendirilecek olursa bunu Osmanlı imparatorluğuna kadar götürmek mümkündür. Osmanlı imparatorluğunda para altın ve gümüşe bağlıdır. Bu nedenle Osmanlı parası yurt içinde ve yurt dışında değerini koruma adına kalıcılık ve istikrar sağlamıştır. Bu kalıcılık Osmanlının dağılma dönemine kadar sürmüştür. Bu dönemde ekonominin iyice kötüleşmesi sonucu sık sık karşılıksız para basımı yapılmış, iç ve dış borçlanmaya gidilmiş ve ekonomi çok ciddi bir şekilde bozularak enflasyon ve devalüasyon %100’ün üzerine çıkmıştır. O dönemlerde altın karşılığında para basımı ve bir nevi merkez bankası işlevi yürütme imtiyazı Osmanlı bankasına verilmiştir. Bu banka yabancı sermayeli bir Osmanlı bankasıdır. Verilen imtiyazı yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmasına ve daha sonrasına kadar devam etmiştir. Yeni devlet kurulduktan sonra 1925 yılında Osmanlı paralarıyla yeni Türk Devletin kağıt paralarını değiştirme imtiyazı da bu bankaya verilmiştir. Bu bankanın senyoraj hakkını kendi lehine kullanması ve Lozan’dan dolayı yaşanan sıkıntılar nedeniyle 1930 yılında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası kurulmuştur. Yine 1930 yılında Türk Parası Kıymetini Koruma Kanunu yürürlüğe girmiş ve sıkı Kambiyo kontrolü uygulanmıştır. Bu sıkı kontrol 1980’lere kadar devam etmiştir. 1980 yıllarından sonra daha esnek politikalar gelişme göstermiştir. Yerleşik kişilere sınırsız döviz bulundurma gibi yetkiler de verilmiştir. 1930 Türk Parası Kıymetini Koruma Kanunu ile dövizle ilgili düzenleme yapma yetkisi Maliye Bakanlığına verilmiştir.

Döviz nedir? Döviz kuru ne demektir?-2

Dövizin gün içindeki durumlarına bakacak olursak kur olarak gün içinde sürekli değişimler göstermektedir. Dövizler gün içinde nasıl bir değişiklik gösteriyor bunları öğrenebilmek için ise canlı döviz borsalarını ve canlı fiyat değişimlerini takip etmek gerekir.

Takip edilebilecek en uygun ve en hızlı ortam ise internet ortamlarıdır.

Döviz kuru, ulusal paranın yabancı para birimi karşısındaki değerini ifade eder ve bunlar da gün içinde sürekli değişiklikler gösterir. Döviz kurlarındaki değişiklik alımı satımı yapılan para birimlerinin değerleriyle alakalıdır. Örneğin, yakın tarihte Doların Türk Lirası karşısında kısa süreli 7 Tl’ye kadar tırmanması Doların büyük bir rekora imza attığını gösterir. Yine Euro’nun da Türk Lirası karşısında 7,50 – 7,80’leri görmesi de rekor denilecek seviyelerdedir.

Döviz nedir? Döviz kuru ne demektir?-3

Öte yandan diğer ülke para birimlerinin Dolar – Euro karşısındaki güncel değerlerine bakacak olursak;

Euro-Dolar : 1,0908

Dolar- Yen : 107,92

Dolar-Yuan : 7,14

ABD Doları- Avustralya Doları : 1,4802

ABD Doları- Güney Afrika Randı: 15,19 şeklinde seyretmektedir.

Yen’in Dolar karşısında ABD-Çin ticaret konusunda yumuşak açıklamalar sonrası son 1,5 ayın en düşük seviyesine indiği görülüyor.

Türk Lirasından Euro-Dolar gibi diğer para birimlerine yatırım yapacak kişiler döviz çevirme programlarına internet üzerinden ulaşıp para değişim değerlerine bakabilirler. AB gibi birlik olmayan birçok ülkenin para birimleri de farklıdır. Para birimlerinin birbiri karşısındaki değerleri de farklıdır. Yatırım yaparken doğru para birimine yatırım yapmak gerekir. Bu yatırımdan ekonomik gelişmeler eşliğinde kar da yapılabilir zarar da edilebilir. Ekonomik gelişmeleri iyi takip edip doğru dövize yatırım yapmak gerekir. Döviz fiyatlarını bir ülkenin ekonomik gelişmeleri yanında siyasal gelişmeleri de etkiler. Tüm yatırım işlemlerinde zarar etmemek için bu gelişmeleri dikkatlice analiz ve takip etmek gerekir.

Güncel döviz Fiyatlarına bakacak olursak;

Bist : 105,536

Dolar-Tl : 5,6463

Euro-Tl :6,1446

Altın : 269,90

Altın Ons : 1,486

Cumhuriyet Altını : 1,789

Yarım Altın : 860,52

Çeyrek Altın : 431,70

22 ayar bilezik : 245 liradan işlem görmektedir.

Son olarak Merkez Bankası kararları da döviz fiyatlarında değişikliklere neden olabilir. Faiz indirimi veya artırımı dolar-Euro- Altın fiyatlarında yükseliş veya düşüşe neden olabilir. Yatırımcıların bu kararlara da dikkat ederek yatırım yapmasında yarar olacaktır.

Etiketler
İlişkili Haberler
Dolar ve euro bugün ne kadar? 22 Kasım 2019 güncel döviz kuru verileriDolar ve euro bugün ne kadar? 22 Kasım 2019 güncel döviz kuru verileri Dolar ve euro bugün ne kadar? 25 Kasım 2019 güncel döviz kuru verileriDolar ve euro bugün ne kadar? 25 Kasım 2019 güncel döviz kuru verileri Dolar ve euro bugün ne kadar? 26 Kasım 2019 güncel döviz kuru verileriDolar ve euro bugün ne kadar? 26 Kasım 2019 güncel döviz kuru verileri Dolar ve euro bugün ne kadar? 28 Kasım 2019 güncel döviz kuru verileriDolar ve euro bugün ne kadar? 28 Kasım 2019 güncel döviz kuru verileri Dolar ve euro bugün ne kadar? 4 Aralık 2019 güncel döviz kuru verileriDolar ve euro bugün ne kadar? 4 Aralık 2019 güncel döviz kuru verileri Dolar ve euro bugün ne kadar? 5 Aralık 2019 güncel döviz kuru verileriDolar ve euro bugün ne kadar? 5 Aralık 2019 güncel döviz kuru verileri Dolar bugün ne kadar? 6 Aralık 2019 güncel döviz kuru verileriDolar bugün ne kadar? 6 Aralık 2019 güncel döviz kuru verileri Dolar bugün ne kadar? 9 Aralık 2019 güncel döviz kuru verileriDolar bugün ne kadar? 9 Aralık 2019 güncel döviz kuru verileri Dolar bugün ne kadar? 10 Aralık 2019 güncel döviz kuru verileriDolar bugün ne kadar? 10 Aralık 2019 güncel döviz kuru verileri Dolar bugün ne kadar? 11 Aralık 2019 güncel döviz kuru verileriDolar bugün ne kadar? 11 Aralık 2019 güncel döviz kuru verileri
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol