kapat ikonu

Dolar, enflasyon verisi öncesinde son haftaların en düşüğünü gördü

Dolar, ABD’de Çarşamba günü açıklanacak enflasyon rakamları öncesinde önemli paralar karşısında son sekiz haftanın en düşük seviyesini gördü.

  • Finans
  • Döviz
  • 12 Haziran 2019 09:41
  • Son Güncelleme: 12 Haziran 2019 09:42

Dolar, Fed'in faiz indirimine gitmesine ilişkin beklentileri destekleyebilecek ABD enflasyon verisi öncesinde son sekiz haftanın en düşük seviyesine geldi.

ABD Doları bu ay, piyasaların ticaret anlaşmazlığının küresel büyümeyi olumsuz etkileyeceği yönündeki endişelerin etkisiyle Fed'in politika genişlemesi fiyatlamasını artırmasıyla birlikte yen dışında G – 10 paralarının tamamı karşısında geriledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Pekin yılın başında müzakere edilen şartlara dönünceye dek Çin ile gidilecek bir ticaret anlaşmasını kişisel olarak beklemeye aldığını söylemesi de risk algısının Çarşamba günkü düşüşünde etkili oldu.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi 17 Nisan'dan bu yana görülen en düşük seviyesine gerilemesinin ardından TSİ 09:10'da yüzde 0.04 ekside 1,193.34 puan oldu. ABD 10 yıllıklarının faizi 1 baz puan azalarak yüzde 2.13 oldu. Dolar/yen paritesi yüzde 0.17 düşüşle 108.34'ten işlem gördü.

Bloomberg anketine göre ABD'de yıllık TÜFE artışı önceki ay kaydedilen yüzde 2.0'den Mayıs'ta yüzde 1.9'a geriledi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol