kapat ikonu

DİSK'ten asgari ücret açıklaması: Minimum 3 bin 200 TL olmalıdır!

DİSK, asgari geçim ücreti ile yoksulluk sınırı hesaplandığında asgari ücretin en az 3 bin 200 TL olması gerektiğini açıkladı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yıllardır düzenli olarak asgari ücret raporu hazırladıklarını ve asgari ücret taleplerini bilimsel temellere dayandırmak için çalıştıklarını belirtti.

“YOKSULLUK SINIRI DİKKATE ALINMALIDIR”

DİSK’in 2017 yılı için net 2 bin TL, 2018 yılı için net 2 bin 300 TL, 2019 yılı için 2 bin 800 TL asgari ücret talep ettiğini anımsatan Çerkezoğlu, “Asgari ücret düzeyini çeşitli yöntemlere göre hesaplamak mümkündür. DİSK’in asgari ücret talebi ayrıntıları raporumuzda iki esasa dayalıdır. Birinci esas, asgari ücretin asgari geçim ücreti olmasıdır. Burada yoksulluk sınırı dikkate alınmalıdır. DİSK de TÜRK-İŞ de yoksulluk sınırı hesaplamaktadır” dedi.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLMALIDIR?

Çerkezoğlu, tüm bu hesapları dikkate aldıklarını, ailede iki kişinin çalıştığı varsayılarak asgari ücretin yoksulluk sınırının yarısından az olmaması gerektiğini, DİSK ve TÜRK-İŞ'in yoksulluk sınırı verilerinin ortalamasının yarısı esas alındığında 3 bin 485 TL altında asgari ücretin yoksulluk sınırı altında kalmak anlamına geleceğini söyledi.

MİNİMUM TUTAR NE KADAR OLMALIDIR?

Asgari ücret talebinde dikkate alınan ikinci esasın Kişi Başına Milli Gelir artışı olduğuna dikkati çeken Çerkezoğlu, “Cumhurbaşkanlığı 2020 Yıllık Programı'ndaki kişi başına milli gelir hesabı dikkate alındığında asgari ücretin 2020'de en az net 2 bin 600 TL olarak saptanması gerekir. Bu iki yönetim ortalamasını hem geçim ücretini hem de milli gelir artışını dikkate aldığımızda asgari ücret talebimiz, en az net 3 bin 200 TL'dir” dedi.

Görüşmeler devam ediyor! Asgari ücret 2020 ne kadar olacak?Görüşmeler devam ediyor! Asgari ücret 2020 ne kadar olacak?
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol