kapat ikonu

Dijital vergi savaşlarında ateşkes: Macron ile Trump bir araya geliyor

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile ABD Başkanı Trump, Google, Amazon ve Facebook gibi teknoloji devlerine getirilen vergide uzlaşmak için bir araya gelecek.

  • Teknoloji
  • 21 Ocak 2020 09:45
  • Son Güncelleme: 21 Ocak 2020 09:49

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron; Google, Amazon ve Facebook gibi dünyaca ünlü internet şirketlerine ülkelerinde uygulanan vergi konusunda ABD Başkanı Donald Trump ile yeni bir anlaşma üzerinde çalışacaklarını duyurdu.

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan Macron, dün akşam saatlerinde Trump ile "harika" bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini belirtti. Gümrük verilerinin yükselmesini önlemek istediklerini ifade eden Macron, bu kapsamda Trump ile internet devlerine uygulanan vergi konusunda bir anlaşma üzerinden çalışacaklarını söyledi.

Fransız medyasında yer alan haberlere göre, liderlerin bu konu için yıl sonuna kadar, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) çerçevesinde uzlaşıya varacaklarını belirtildi.

Öte yandan, Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire'in çarşamba günü İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen 50. Dünya Ekonomik Forumu'nda (WEF) konuyla ilgili ABD'li mevkidaşı Steven Mnuchin ile görüşmesi bekleniyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol