kapat ikonu

Dev holdinglerden yapılandırma hamlesi

Yıldız Holding ve Doğuş Holding, ülkede ekonomik şartlarının değişmesinden dolayı 2019 yılında yaptıkları kredi anlaşmalarında faiz indirimi istedi.

  • Finans
  • 10 Şubat 2020 15:18
  • Son Güncelleme: 10 Şubat 2020 15:59

Özellikle 2019 yılının ikinci yarısından sonra Merkez Bankası’nın art arda yaptığı faiz indirimleri sonrasında kredi faizlerinde de düşüşler yaşandı. Ekonomik göstergelerin olumlu seyri ve Merkez Bankası’nın aldığı faiz indirimi kararlarıyla ticari kredi faizlerindeki düşüşün netleşmesi sonrası 2019 yılında bankalarla kredi anlaşması yapan şirketler harekete geçti.

Bu anlamda hem sendikasyon kredisi faizlerini yenilemek hem de düşük faiz oranından borçlanmak isteyen şirketler arasında Yıldız Holding ve Doğuş Holding de yer alıyor.

“FAİZ İNDİRİMİ KONUSUNDA BANKALARDAN OLUMLU YAKLAŞIM”

Yapılandırma ve kredi faiz indirimi ile ilgili Reuters’e açıklamalarda bulunan Yıldız Holding Yönetimi, "Nisan 2018'de bankalarla Yapı Kredi liderliğinde yaptığımız sendikasyon anlaşması kapsamında, ülkemizdeki şartların değişmesinden dolayı bankalarla faiz indirimini konuşuyoruz ve bankalardan olumlu yaklaşım görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Yıldız Holding, açıklamasının devamında varlık satışlarıyla ilgili herhangi bir sorun yaşamadıklarını ve kamuoyuyla paylaşılmış çok başarılı satışlar gerçekleştirdiklerini belirtti. Holding yönetimi ayrıca, yeni satışlar için alıcıların ilgili olduğunu, konu ile ilgili görüşmelerinin devam ettiğini ve yabancı sermayeyi Türkiye’ye gelmeye teşvik ettiklerini de ifade etti.

DOĞUŞ HOLDİN: BANKALARA TALEPLERİMİZİ İLETTİK

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüsnü Akhan da kredi faiz indirimi ve yapılandırma konusu ile ilgi açıklamalarda bulundu. Akhan, Doğuş Grubunun 12 banka ile 2019 yılında tamamlamış olduğu 2,3 Milyar Euro tutarındaki kredi yapılandırmasında, Merkez Bankası faiz indirimi hamleleri sonrası oluşan piyasa koşullarına uygun faiz oranı güncellemesi için bankalarla yeniden görüşme yaptıklarını ifade etti. Konu ile ilgili Reuters’e açıklamalarda bulunan Akhan, "Bankalara talebimizi ilettik. Yazılı sözlü görüştük, bankaların bu konudaki yaklaşımı oldukça olumlu. Sanıyorum çok kısa zamanda görüşmelerimizi sonuçlandıracağız." diyerek açıklamalarına devam eden Akhan, konuyu yeniden yapılandırma olarak görmediklerini, yapılandırma içinde sadece bir ögenin olduğunu ve geçen yıl piyasa koşullarında belirlenen faizlerin bugünkü piyasa koşullarına uygun hale getirilmesidir ifadelerini kullandı.

Bankaların da bu konudaki yaklaşımlarının oldukça olumlu olduğunu aktaran Akhan, "Bankalara talebimizi ilettik, kendileriyle yazılı sözlü görüştük. Birkaç gün içinde sonuçlandıracağımızı bekliyoruz." dedi.

Borç yapılandırması kapsamında yapılacak olan varlık satışları ile ilgili sorulan soruları da cevaplandıran Akhan, "2018'den bugüne kadar 1.1 Milyar Euro civarında varlık satışı gerçekleştirdik. Tahmin ediyorum bu sene de bu rakama paralel bir ivmeyi yakalayacağız. Bu satışların hepsi banka borçlarına gidecek. Ağırlıklı yurtdışı varlıklarımız olmak üzere satış görüşmelerini sürdürüyoruz." açıklamasında bulundu.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol