kapat ikonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'yerli 5G' açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli ve milli 5G teknolojisinin altyapısını kurmadan 5G'ye geçilemeyeceğini söyledi.

  • Teknoloji
  • 10 Şubat 2020 14:46
  • Son Güncelleme: 10 Şubat 2020 14:48

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli 5G teknolojisinin altyapısını kurmadan 5G'ye geçilemeyeceğini söyledi.

Elektronik sistemlerin ve buralarda saklanan verilerin güvenliğinin en az sınırların güvenliği ne kadar önemli olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kamu ve özel sektöre ait veri merkezlerini bir düzene sokmamız şart. İlgili kurumlarımızdan çalışmaları süratle tamamlamalarını bekliyorum" dedi.

“KURŞUNU KAĞITLA DURDURMAYA ÇALIŞMAK GİBİDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, akıllı sistemlerle kullanılan saldırıları püskürtmenin yolunun, daha akıllı sistemleri geliştirmek ve kullandırmak olduğunu söyledi.

"Ülkemizi siber güvenlikte dünya çapında bir marka haline dönüştüreceğiz." diyen Erdoğan, "Siber saldırılara konvansiyonel sistemlerle veya yöntemlerle karşı koymaya kalkmak, kurşunu kağıtla durdurmaya çalışmak gibidir" ifadelerini kullandı.

“İNTERNETİN SORUMLU KULLANIMI DAHA FAZLA ÖNEM KAZANDI”

Erdoğan, "İnternetin sorunlu değil, sorumlu kullanımı giderek daha çok önemli hale gelmeye başladı. Teknoloji bağımlılığı bu tehditlerden sadece biridir. Günümüzde teknoloji bağımlılığı sebebiyle adeta 'modern köleler'e dönüşen yığınlarla karşı karşıyayız." dedi.

Erdoğan, "İlk yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A'nın tasarımı tamamlandı, mühendislik çalışmaları sürüyor, 2022'de uzaya göndermeyi planlıyoruz." dedi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol