kapat ikonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan yabancı yatırımcıya bu sözlerle güvence verdi!

ABD Ticaret Bakanı Ross'u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, önemli mesajlar verdi.

  • Ekonomi
  • 10 Eylül 2019 16:21
  • Son Güncelleme: 10 Eylül 2019 16:32

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha fazla ABD firmasının Türkiye’ye yatırım yapmasını istediklerini, ülkeye gelen her ABD’li yatırımcıya gereken desteği vermeye hazır olunduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross ve beraberindeki heyeti kabul etti.

“Çok büyük avantajlarımız vardır”

Türkiye’de yatırım yapılması yönündeki çağrının sadece retorikten, bir iyi niyet temennisinden ibaret olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunun için güçlü ama çok güçlü gerekçelerimiz ve sunduğumuz çok büyük avantajlarımız vardır. Her şeyden önce bu lojistik üssü olarak Türkiye’nin değerlendirilmesi win win esasına göre her iki tarafa da imkanlar kazandıracaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstanbul’dan sadece 4 saatlik bir uçuşla 60’tan fazla ülkeye rahatça ulaşabiliyorsunuz. Bunun için bir çok küresel yatırımcı yeni pazarlara Türk ortaklarıyla girmeyi tercih ediyor. Küresel düzeyde yaşanan ekonomik değişim yeni üretim merkezlerinin de gelişmesine fırsat sunuyor” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan alternatif finans açıklaması: Cesur adımlar atacağız!Cumhurbaşkanı Erdoğan alternatif finans açıklaması: Cesur adımlar atacağız!

“Şehirlerimizi raylı sistemlerle donattık”

Erdoğan konuşmasını şöyle devam ettirdi:

Eğitim kurumlarımızı sayı ve nitelik olarak oldukça iyi bir seviyeye getirdik. Sağlıkta tüm bölgeye hizmet veren konuma geldik. Ulaştırmada bölünmüş yollar 20 bin 663 kilometre ilaveyle 26 bin 757 kilometreye, otoyolları 1161 km ilaveyle 2875 kilometreye çıkardık. Daha önce olmayan hızlı tren hatlarını 1213 kilometreye, havalimanı sayısını ise 30 ilaveyle 56’ya çıkardık, şehirlerimizi raylı sistemlerle donattık.

“Türk ekonomisi canlılığını koruyor”

Müteahhitlerimiz dünyanın her yerinde çok büyük projelere imza atıyor. Ve 17 yıllık iktidarımız döneminde zaman oldu dünyada ikinci sıraya, zaman oldu üçüncü sıraya; sürekli olarak ligin en üst sırasını zorlayan bir ülke olduk. İhracatımızı göreve geldiğimizde 36 milyar dolardan aldık, şu anda ise 170 milyar dolara ulaşmış vaziyette. 170’i de aşıyoruz. Yıllarca ekonomimizin yumuşak karnı olan cari açık önemli oranda aşıldı. Turizmde 50 milyon turistin üzerine çıkacağımızı gösteriyor. Türk ekonomisi canlılığını koruyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol