kapat ikonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan alternatif finans açıklaması: Cesur adımlar atacağız!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek dönemlerde alternatif finans konularında kararlı ve cesur adımlar atacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2008'deki küresel finans krizinin ABD ve Avrupa’da gerçekleştiğini belirterek, Türk medeniyetinin ve kültürünün insanı merkeze aldığını, adaletsizliği sürekli büyüten sistemin tüm unsurlarıyla tartışılmaz gerektiğini, faize karşı olunmasının tek sebebinin inançla ilgili olmadığını ve sistemin insani yükünün ağırlaşmış olduğunu ifade etti.

Alternatif finansal işlemlerin dünyada hızlı bir şekilde yayıldığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geleceğin dünyasında faize dayalı sistemin yeni bir finansal mimariye bırakacağına inanıyorum. Yeni finans modellerini tercih oranı giderek artıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek dönemlerde alternatif finans konusunda daha cesur ve kararlı adımlar atacaklarını, Türkiye’yi bu alanda hak ettiği yere taşıyacaklarını, Gezi olaylarıyla sokakları kaosa sürükleyenlerin ekonomiyi de hedef aldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan alternatif finans açıklaması: Cesur adımlar atacağız!-1

“Dünyayı yeni bir ekonomik kriz korkusu sarmış durumda”

Tüm tuzakları milletle birlikte boşa çıkardıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

“Güçlü bir ekonomiye sağlam bir finans sistemine ihtiyaç duyduğumuz esastır. 2008 krizinin ardından sistemin sürdürülemez olması görülmüştür. Bugün dünyayı yeni bir ekonomik durgunluk korkusu sarmış durumda.

İlgili kurumlarımızın destek ve çabalarıyla bu projenin (İstanbul Finans Merkezi) en geç 2022 yılı başında hayata geçirilmesini bekliyoruz.

En ihtiyaç duyulan durumda kredi muslukları kapatılan reel sektörümüzün adeta altı boşaltıldı. Birçok firma bilançolarında sorun olmamasına rağmen üretimi durdurmak zorunda kaldı.

Başından beri katılım bankacılığı derler. Ben buna hep karşı çıktım. Faizsiz sistem katılım finans sistemidir. Birbiriyle ters düşen kavramı neden kullanalım? Birisi sömürüyü ifade ediyor. Reel sektöre gereken destek verilmeli. Yeni kalkınma planımızla sermaye piyasasının payının artırılmasına yönelik bir dizi tedbiri hayata geçiriyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, MB'nin faiz kararına ne dedi?Cumhurbaşkanı Erdoğan, MB'nin faiz kararına ne dedi?

“Bankacılık sistemi faiz oranları ile hareket etmemeli”

Yeni kalınma planında katılım finansını istediğimiz yere getirme konusunda önemli hedefler koyduk. Hedefimiz 2025 itibarıyla katılım finansın bankacılık varlıkları içindeki payının yüzde 15 seviyesine çıkmasıdır. Bu konuda herkesten destek bekliyoruz. Katılım finansı bankacılık sisteminin faiz oranları ile hareket etmemeli." Cumhurbaşkanı Erdoğan yabancı yatırımcıya bu sözlerle güvence verdi!Cumhurbaşkanı Erdoğan yabancı yatırımcıya bu sözlerle güvence verdi!

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol