kapat ikonu

Bulgaristan, Volkswagen'in Türkiye yatırımına göz koydu!

Bulgaristan, Alman otomotiv devi Volkswagen'in Türkiye'deki yatırımının sonuçlanmaması üzerine harekete geçti.

Geride bıraktığımız yıl Türkiye’de yatırım yapacağı ve fabrika açacağı konuşulan Volkswagen süreci hala devam ediyor. Daha önce Manisa’da fabrika kuracağı ve arazinin dahi belirlendiği belirtilmişti. Alman otomotiv devinin Türkiye’de şirket kurmuştu ama siyasi nedenlerle süreç ertelenmişti. Bu nedenle de Bulgaristan hala yatırımı ülkesine çekmek için çaba sarf ediyor.

T.C. Ticaret Bakanlığı sitesinde yer alan habere göre; Business Start programına konuk olan Bulgaristan Yatırım Ajansı Müdürü Stamen Yanev, Volkswagen’in hala son kararını vermediğini, Bulgaristan’ın hala yatırım için iyi koşullar sunana ülkeler içinde olduğunu, aldıkları sorumlulukları yerine getirmek için hala hazır durumda olduklarını söyledi.

2019 yılında 500 milyon leva değerinde 31 proje için yatırımcı sertifikası verdiklerini ifade eden Yanev, bu yatırımlar neticesinde 4000 kişilik yeni istihdam imkanları yaratabileceklerini, Bulgaristan Merkez Bankası verilerine dayanarak 2019 yılında Bulgaristan’a 2018 yılına göre 500 milyon leva daha fazla yabancı yatırım geldiğini açıkladı.

EKİM 2019’DA TÜRKİYE’DE ŞİRKET KURULDU

2019 Ekim ayının başında Volkswagen, 943 milyon 500 bin Türk lirası sermaye ile "Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi" unvanlı şirketi Manisa'da kurmuştu. Şirketin merkezi "KeçiliköyOSB Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı No: 14/118 Yunusemre/Manisa" oldu.

Şirket; otomobil, kamyon ve her nevi motorlu araç ve nakil vasıtalarının tasarımı, imalatı ve montajı, bunların parçalarının ve komponentlerinin tasarımı, üretimi ve montajı ile tüm bu ürünlerin satışı, ithalatı ve ihracı başta olmak üzere bu konularla ilgili tüm diğer faaliyetleri yürütmek amacıyla kuruldu.

VW YATIRIMI BEKLEMEYE ALDI

Volkswagen'den yatırımı yönelik gelen en net açıklama Volkswagen’in üretim sözcüsü Leslie Bothge'den gelmişti. Şirket sözcüsü AA'ya verdiği demecinde, Türkiye’de kurulması planlanan üretim tesisine yönelik alternatif yer arayışı içinde olmadığını söylemişti.

Bothge açıklamasında, “Gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Türkiye’ye kurulması planlanan üretim tesisi beklemede. Aktif olarak alternatif bir yer arayışı içinde de değiliz” demişti.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol