kapat ikonu

Binlerce kişi bu haberi bekliyor: EYT son durum ne?

EYT ile ilgili gelişmeler devam ediyor. Binlerce kişi yasanın çıkmasını bekliyor. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay EYT'de bir yerden başlamak gerektiğini söyledi.

  • Ekonomi
  • Bütçe
  • 06 Aralık 2019 09:00
  • Son Güncelleme: 06 Aralık 2019 10:07

Yüz binlerce çalışanın merak ettiği ve beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)’la ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Tüketici Başvuru Merkezi Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman, EYT için meclise 20 civarında saya teklifi sunulduğunu kaydetti. TBMM’ye sunulan yasa tekliflerinde üç farklı yöntemin benimsendiğinin altını çizdi. Bu tekliflerden herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda kimin nasıl etkileneceğini şöyle açıkladı.

Birinci Yöntem: Emekli olma yaşı kadınlar için 50, erkekler için 55 olarak belirlenmiş. Hizmet süresi de en az 3.600 gün olmalıdır. Bu teklifin 2019 yılında yasalaşması halinde 1969 yılı ve öncesi doğum tarihli kadınlar ile 1964 yılı ve öncesi doğum tarihli erkekler yararlanabilecek. Her iki grubun da 3.600 hizmet gününü yani 10 yıl hizmet sürelerini doldurmuş olmaları gerekir.

Dolayısıyla sigorta girişi 08.09.1999 ve önceki tarih bile olsa doğum tarihleri verilen tarihten sonra yani erkekler için 1964’ten sonra, kadınlar için 1969’tan sonra doğmuş olanlar yararlanamayacak.

İkinci Yöntem: Hizmet sürelerini tamamlayan çalışanlarla ilgili olan yöntemdir. Bu yöntemde SSK girişi için kadınlarda 5000 gün, erkeklerde 5.975 olarak belirlenmiş. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için aktif çalışma süresi kadınlarda ilk sigorta girişinden itibaren 20 yıl, erkekler için ise ilk sigorta girişinden itibaren 25 yıl olarak belirlenmiştir. Yani kadın ve erkekler için 20 ile 25 yıl hizmet sürelerinin kesinlikle dolmuş olması gerekir. Bunun yanında yaş sınırlarını da tamamlamış olmaları gerekir. Bu da kadınlar için 40-58 yaş arası, erkekler için 44-60 yaşları arasında olmaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan EYT talimatı!Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan EYT talimatı!

2019 yılında bu teklifin kabul edilmesi ve yasalaşması halinde yaş unsuru göz önünde bulundurulmayacak olura SSK açısından 5.975 gün hizmet süresinin dolmuş olması gerekecek. Bağ-Kur ve Emekli Sandığı için kadınlar için 7.200 gün, erkekler için ise 9.000 gün hizmet sürelerini doldurmuş olmaları gerekecek. Naci Ağbal'dan EYT açıklaması! EYT yasası çıkacak mı?Naci Ağbal'dan EYT açıklaması! EYT yasası çıkacak mı?

Üçüncü Yöntem: Bu yöntemde kadın ve erkekler ayırt etmeksizin ilk sigorta giriş tarihleri 08.09.1999 yılı ve öncesi olması gerekir. Bunun yanında 5000 günlük hizmet günü de olması gerekiyor. Bu da EYT’li dediğimiz bütün kadın erkek herkesi kaplayacak şekilde bir yöntemdir. AK Parti'den EYT açıklaması! Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demek istedi?AK Parti'den EYT açıklaması! Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demek istedi?

Bu tekliflerin geçerlilik süreleri de önem arz ediyor. Teklifler 3 ay ya da altı ay gibi kısa süre yürürlükte kalması öngörülüyor. Bu da bazı sorunlara neden oluyor. Bu teklif ve yöntem bu şekliyle kısa süreli kanunlaşırsa 4447 sayılı yasaya göre emeklilikte hak kaybına uğramış vatandanlar bu kanundan yine yararlanamayacak. Bu kanunun 25 yıl hizmet süresi açısından değerlendirildiğinde ve herkesin yararlanabilmesi için 08.09.2024 yılına kadar geçerli olması gerekiyor.

Binlerce kişi bu haberi bekliyor: EYT son durum ne?-1

Tüketici Başvuru Merkezi Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman sözlerini şu cümlelerle tamamladı: "01 Ekim 2019 tarihinde TBMM yeni dönem yasama faaliyetine başlamış olacak. Bu yasa teklifleri görüşülmeye başlandığında hangi yöntemin dikkate alınacağını herkes, hepimiz merakla bekliyoruz. Yeni dönemde bilhassa Cumhurbaşkanlığı´mızın ve ilgili bakanlığın çalışmalarıyla daha farklı bir yasa teklifi oluşturulabilir. Gerek EYT gerekse diğer SGK konularıyla alakalı yeni yasa teklifleri gündeme gelebilir."

EYT son durum ne?

Taşeron işçileri ve kamu işçilerini çok yakından ilgilendiren yargı kararı verildi. Hizmet İş Sendikası, taşeron işçiler için yeni bir açıklama yaptı. TBMM 1 Ekim 2019’da açılıyor. Meclis’in açılması sonrası, Meclis Genel Kurulu çok yoğun bir gündemle karşı karşıya kalacak. Bunlarında başında da Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) geliyor. Daha önce Meclis’e EYT’lileri umutlandıran üç ayrı teklif sunulmuştu. Yeni dönemde Meclis’i en fazla hareketlendirecek konuların başında da EYT geliyor.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bugün (5 Aralık 2019) Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda açıklamalarda bulundu. EYT konusunda bir yerden başlamak gerektiğini belirten Ergün Atalay, bunun nedeninin kayıt dışı istihdam oranının yüzde 35 olduğunu, bu oranı kayıt içi yapmak gerektiğini, bu sayede vergi alınacağını, sigorta ödeneceğini ve örgütlülük artacağını ifade etti. Atalay ayrıca, “17 milyon çalışanın sadece 2 milyonu örgütlü. Ülkeyi yönetenlere, Meclis'e ve bize bu konuda sorumluluk düşüyor” şeklinde konuştu.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol