kapat ikonu

Beyaz sirke satışlarında koronavirüs etkisi

Sektör temsilcileri gıda ve ev temizliğinde kullanılan "beyaz sirke" satışlarının koronavirüs salgınının ardından 5 kat arttığını bildirdi.

  • Sektörler
  • 27 Mart 2020 12:05
  • Son Güncelleme: 27 Mart 2020 12:10

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) pandemi ilan ettiği koronavirüsün Türkiye'de görülmeye başlamasının ardındantemizlik malzemesi olarak da kullanılan "beyaz sirke" üretiminde artış olduğu gözlendi.

Gıda, hijyen ve ev temizliğinde kullanılabilen "beyaz sirke" asidik olması dolayısıyla doğal temizleme maddesi olarak dikkati çekiyor.

Afyonkarahisar'da üretim yapan bir firma sahibi Soner Çakır, AA’ya yaptığı açıklamada, ilde 7 yıldır yüzey temizliği için üretilen ‘Beyaz sirke’ de dahil olmak üzere 120 çeşit sirke üretimi yaptıklarını belirterek, "Koronavirüs vakaları her geçen gün maalesef ülkemizde de artıyor. İnsanlar da tedbirler kapsamında hijyen ve temizliğe çok önem veriyor. Özellikle tüketim noktasında gıda hijyeni sürekli araştırılıyor. Bu anlamda beyaz sirke, tüketicilerin dikkatini çekiyor. Çünkü, insanlar meyve ve sebzelerin yanı sıra çeşitli gıdalarını da beyaz sirke ile temizleyebiliyor." diye konuştu.

EV VE GIDA TEMİZLİĞİNDE KULLANILIYOR

İşletmeci Soner Çakır, beyaz sirkenin, tarımsal kökenli sıvılardan elde edildiğini ve içerisinde asetik asit çözeltisi bulunduğunu belirtti.

Bu çözeltinin, 1 litre suyun içerisine 2 çorba kaşığı ilave edilerek kullanıldığının altını çizen Çakır, "Daha sonra meyve ve sebzeler güzel bir şekilde bununla yıkanıyor. Bu işlem et ve başka gıda ürünleri için de geçerlidir. Bu sıvının içerisinde bir saat bekletildikten sonra söz konusu besinler de hijyenik ve sağlıklı bir şekilde tüketilebilir. İnsan sağlığına hiçbir olumsuz etkisi yoktur. Beyaz sirke, sadece gıdaların temizliğinde değil, ev temizliğinde de kullanılabilir. Hatta boraks ile birlikte kullanıldığında evlerin dezenfeksiyonunda da rahatlıkla uygulanabilir." diye konuştu.

BEYAZ SİRKE SATIŞLARI 5 KAT ARTTI

Türkiye'deki koronavirüs vakalarının artmasıyla beyaz sirke satışlarını artırdığını ve Türkiye’nin her noktasına gönderdiklerini belirten işletmeci Soner Çakır, "Üretimimiz ve satışlarımız 5 katına çıktı. Hatta, gelen sipariş taleplerine yetişemiyoruz. Beyaz sirkenin fiyatı, normal sirkeye göre de çok uygun. Yüzde 5'lik bir çözeltiye sahip olduğu için yüksek meblağlara satılamaz. Bizim yaptığımız doğal sirkelerden çok ucuz. Hatta, şu anda marketlerde litre fiyatı 5 ile 7 buçuk lira arasında satılıyor." sözlerine yer verdi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol