kapat ikonu

Bankada işi olanlar dikkat! Çalışma saatleri değişti

Bankalar, koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek ve toplum sağlığını korumak amacıyla alınan tedbirler kapsamında mesai saatlerinde değişikliğe gitti.

Bankalar, koronavirüs salgınına karşı pek çok tedbiri hayata geçirirken, çalışma saatlerinde de yeniden düzenlemeye gitti.

Türk bankacılık sektörü, koronavirüs salgınının hem ekonomik hem de sosyal olumsuz etkilerini en aza indirmek için pek çok tedbir paketini yürürlüğe koydu.

Bu kapsamda, reel sektör, firmalar, KOBİ'ler ve hane halkının ekonomik açıdan bu süreçte sıkıntıya düşmemesi için kredi taksit ödemesinin ötelenmesi, borç yapılandırması, ilave limit artışı gibi çok önemli adımlar atan bankalar, şubelerdeki gişe hizmet saatlerinde de değişikliğe gitti.

Tedbir kapsamında bazı bankalar çalışma saatlerini 12:00 ila 17:00 saatleri aralığına çekerken, bazı bankalar da 09:00 ile 17:00 saatleri arasında müşteri kabul edeceğini açıkladı.

AKBANK

Akbank, koronavirüs salgının yayılmasını önlemek amacıyla teması en aza indirmek için önemli tedbir paketini hayata geçirdi.

Bu kapsamda, bankacılık işlemlerinde öncelikli olarak Akbank Mobil, Akbank Internet, ATM'ler ve 444 25 25 numaralı Akbank Müşteri İletişim Merkezi'ni kullanmayı öneren banka, nakit ihtiyaçları için bir ay süreyle ATM'lerden kartla günlük ücretsiz para çekme limitini 5 bin liraya, ATM ile temas etmeden Akbank Mobil QR kodu ile günlük ücretsiz para çekme limitini de 5 bin liraya yükselttiğini açıkladı.

Banka, bir başka tedbir olarak da toplantıları sınırlayarak dijital kanallar üzerine taşıdı. Operasyonel süreçlerin devamlılığı için belirli alanlardaki ekipleri bölerek farklı lokasyonlarda çalışmalarını sağlayan banka, 18 Mart itibarıyla tüm birimlerde imkan dahilinde ve belirli oranlarda uzaktan çalışma modeline geçti.

Akbank öte yandan, uzaktan çalışma imkanı olmayan bazı şubelerde ise çalışanlara dönüşümlü olarak idari izin vererek, şube çalışma saatlerinde değişikliğe giderek mesai saatlerini 12.00-17.00 olarak belirledi.

ALTERNATİF BANK

Alternatif Bank da koronavirüs salgınının yayılmasını önleme kapsamında, bankacılık hizmetlerini tüm şubelerde 12.00-17.00 saatleri arasında sunmaya başladı.

Öte yandan, ATM'lerden günlük para çekme limitini 3 bin liraya yükselten banka, 17 Mart itibarıyla internet ve mobil bankacılık kanalları üzerinden EFT ve havale işlemlerini bir ay süreyle ücretsiz hale getirdi.

DENİZBANK

Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek ve toplum sağlığını korumak amacıyla mesai saatlerinde değişikliğe giden bir diğer banka da Deniz Bank oldu.

Bugünden itibaren 12.00-17.00 saatleri arasında şubelerden hizmet verecek olan Deniz Bank, bankacılık işlemlerinin 7/24 MobilDeniz, internet şubesi, DenizKartım ve fastpay gibi dijital kanallardan, ATM'lerden veya 0850 222 0 800'ü arayarak iletişim merkezlerinden gerçekleştirilebileceğini kaydetti.

Deniz Bank, 16 Nisan'a kadar bu kanallardan yapılacak EFT ve havale işlemlerinden herhangi bir ücret almayacak.

Banka öte yandan müşterilerine kesintisiz hizmet sunarken, çalışanlarına da evden çalışma imkanı ve şubelerdeki çalışanlarına birer hafta dönüşümlü çalışma imkanı vereceğini duyurdu.

GARANTİ BBVA

Garanti BBVA da koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında şubelerinin çalışma saatlerinde düzenlemeye gitti.

Banka, 23 Mart itibarıyla 12.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermeye başlayacak. Müşterilerinin finansal işlemlerini daha hızlı ve kolay yapabilmesi için yeni bir değerlendirmeye kadar ATM'lerden günlük para çekme limitlerini en yüksek tutar olarak 5 bin liraya çıkarttı.

Diğer yandan, genel müdürlük, bölge müdürlüğü veya şube gibi tüm lokasyonlarda hizmet veren ve Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan risk grubunda bulunan tüm çalışanlarına idari izin kullandırırken, çalışanlarına da uzaktan çalışma imkanı sundu.

HALKBANK

Kamu bankalarından biri olan Halkbank, vatandaşlarının sağlığını ön planda tutarak bankacılık işlemlerini şubelere gitmeden, mobil, internet şubesi, Bank24'ler ve Halkbank Dialog kanallarından 7/24 kolaylıkla gerçekleştirebileceğini duyurdu.

İnternet şubesi, EFT ve havale işlemlerini ücretsiz hale getiren banka, Bank24'lerden kartla ve Halkbank mobil karekodla günlük 5 bin liraya kadar para çekebilme imkanı sağladı.

Halkbank, çalışma saatlerinde bir değişikliğe gitmemiş ve 09.00-17.00 saatleri arasında müşterilerine hizmet vermeye devam edeceğini duyurdu.

QNB FİNANSBANK

QNB Finansbank, da koronavirüse karşı önlem paketleri açıklayan bankaların başında geliyor.

Müşterileri ve çalışanlarının sağlığını korumak için şube çalışma saatlerini düzenleyen banka, hafta başından itibaren tüm şubelerde 12.00-17.00 saatleri arasında hizmet vermeye başladı.

Banka, hamile ve kronik rahatsızlığı olan çalışanlara idari izin verdi, çocuğu olan ve bakacak kimse olmadığı için izin isteyen çalışanlara taleplerine göre iş akışı bağlantılı izin vererek gerekli kolaylıkları sağladı.

Şubelerine kontrollü sayıda müşteri alarak işlemleri gerçekleştiren banka, çalışanlarına evden çalışma imkanı ve iari izinli sayılma imkanı sundu.

Bu süreçte müşterileri ATM'ye yönlendirme ve alternatif kanallar olan cep şubesi, internet şubesi ve çağrı merkezlerini kullanma konusunda teşvik eden banka, ayrıca ATM'lerden kartla ve karekodla günlük para çekme limitlerini müşterilerin işlem kolaylığı için geçici olarak 5 bin liraya çıkardığını açıkladı.

ŞEKERBANK

Şekerbank da vatandaşın sağlığını güvence altına almak için hizmet saatlerinde değişikliğe gitti ve şube çalışma saatlerini 12.00-17.00 olarak değiştirdi.

Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan risk grubunda bulunan çalışanlarına uzaktan çalışma imkanı sunan banka, tüm müşteri ziyaretleri ve dışarıda yapılması planlanan toplantılar durdurularak görüşmeler telekonferans veya video konferans platformlarına taşındı.

Öte yandan, Şekerbank, internet şubesi ve Şeker Mobil Şube'den yapılacak EFT ve havale işlemlerini de 30 Nisan'a kadar ücretsiz hale getirdi.

TEB

TEB, koronavirüsün yayılmasını önleme kapsamında çalışma saatlerinde değişikliğe giderken, şubelerde mesai saatlerini 12-00-17.00 arasına çektiğini duyurdu.

ATM'lerde günlük para çekme limitini geçici olarak 3 bin liraya yükselten TEB, müşterilerin bankacılık işlemlerini hızlıca yapabilmesi için öncelikli olarak mobil bankacılık uygulamaları CEPTETEB ile CEPTETEB İŞTE, internet şubesi ve ATM'lerin kullanılmasını öneriyor.

VAKIFBANK

Vakıf Bank, koronavirüs salgını kapsamında hem müşterileri hem de çalışanlarına yönelik tedbir paketi açıklayan bir diğer kamu bankası oldu. Banka şubeleri 09.00-17.00 saatlerinde, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tedbirlere uygun olarak çalışmaya devam edecek.

Banka, mobil, internet bankacılığı, mobil asistan, ATM ve çağrı merkezi kanallarından yapılacak EFT ve havale işlemlerini 21 Nisan'a kadar ücretsiz hale getirdi.

Nakit ihtiyaçları için ATM'lerden günlük 5 bin liraya kadar ücretsiz para çekebilme imkanı sağlayan banka, ATM'ler üzerinden kartsız para yatırma işlemlerini adet ve tutar sınırı olmaksızın ücretsiz yaptı.

YAPI KREDİ

Yapı Kredi bankası da koronavirüs salgını dolayısıyla halk sağlığını koruma amaçlı tedbir paketlerini faaliyete geçirdi.

Müşterilerin ve çalışanların sağlığı için alınan koruyucu önlemler çerçevesinde, tüm şubelerinden hafta içi her gün 12.00-17.00 saatleri arasında hizmet vereceğini duyuran Yapı Kredi, bankacılık işlemlerinin öncelikli olarak Yapı Kredi Mobil'den, Yapı Kredi İnternet Şubesi'nden, müşteri iletişim merkezinden ve ATM'lerden yapılabileceğini belirtti.

Banka, tüm eğitimleri, toplantıları, etkinlik ve organizasyonları, seyahat gerektiren çalışmaları ikinci bir karara kadar erteledi.

Bankada çalışanların büyük bir kısmı, 17 Mart'tan itibaren teknolojik altyapısı hazırlanmış şekilde, mesailerini uzaktan erişim modeliyle evlerinden sürdürüyor. Banka, şubelerde parayla teması bulunan tüm çalışanların eldivenle çalışmasını zorunlu hale getirdi.

ZİRAAT BANKASI

Ziraat Bankası da koronavirüs salgınına karşı müşterilerin sağlığını ön planda tutarak dijital kanalları kullanmalarını tavsiye etti.

ATM, internet, mobil bankacılık kanalları ve müşteri iletişim merkezleri üzerinden EFT ve havale işlemlerini belirli süreliğine ücretsiz hale getiren banka, günlük minimum para çekme limitini de 5 bin liraya çıkardı.

Ziraat Bankası, şubelerden 09.00-17.00 saatleri arasında müşterilerine hizmet vermeye devam edecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol