kapat ikonu

Bakan Ersoy'dan turizmde "katkı payı" açıklaması!

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy; turizmde katkı payı getiren sistemin Türkiye tarafından geliştirilmediğini, ülkenin bu sistemi uygulamada geç bile kaldığını söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, NTV canlı yayınında soruları yanıtladı. Bakan Ersoy; turizmdeki katkı payı eleştirilerine, "Türkiye'nin icat ettiği bir sistem değil, biz geç bile kaldık" ifadeleri ile cevap verdi.

"Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı" tarafından toplanması düşünülen “katkı payı” eleştirilerini değerlendiren Bakan Ersoy, uzun bir süredir bu yasa üzerinde çalışıldığını söyledi.

"50 yıldır rakiplerimizde bu ajanslar var"

Bakan Ersoy; 9 aydır yasa üzerinden çalışıldığını ve bunun Türkiye’nin icat ettiği bir sistem olmadığını belirterek, "Dünyada turizm gelirleri yüksek olan ülkelerin tamamında bu tür ajanslar kurulmuş. İtalya'da 100 yıl önce kurulmuş mesela. En genci İngiltere, orada da 13 yıl önce kurulmuş, Ortalama 50 yıldır rakiplerimizde bu ajanslar var" dedi.

Bu sistemin dünyada başarıyla uygulandığını ve Türkiye’de de hayata geçirildiğini ifade eden Bakan Ersoy, "Buna vergi denemez. Ancak bir tanıtım gideri şeklinde adlandırılabilir" diye konuştu.

Bakan Ersoy, ajansın olmadığı ülkelerde fiyat sirkülasyonu çok yoğun olduğunu dile getirerek, “En fiyat kırmadım diyen otel yüzde 10 kıran oluyor. Yüzde 40 fiyat kıran var. Temmuz, ağustosta fiyat kırdığınız zaman bütün sezona yansıması yüzde 7.5. Turizmde bir yere gelmek istiyorsak adım atmamız lazım. Bir marka olamadan nitelikli turist hedefleyemiyorsunuz. Ne kadar marka olursanız fiyatlarınızı o kadar yukarı çekersiniz. Bunu biz icat etmedik. Ortalama 50 yıl önce icat edilmiş bir sistem. Biz geç bile kaldık” dedi. Turistlik tesislerin doluluk oranı yüzde 75 arttıTuristlik tesislerin doluluk oranı yüzde 75 arttı

Denetim mekanizması nasıl olacak?

Ajansın denetim mekanizmasına da değinen Ersoy, "Denetimin en başı harcamayı kimin yaptığıyla başlıyor. Kaynak özel sektörden toplanıyor. Yönetim kurulu ezici ağırlıkla özel sektörden oluşuyor. Kendisinden toplanan kaynağı özel sektör harcayacak. Öz denetim yapılacak. Onların denetim raporu da Sayıştay tarafından yapılacak" dedi.

“Bu sene 35 milyar doları hedefliyoruz”

Bakan Ersoy, turist sayısı ile gelir hedeflerine değinerek, "Bu sezon 51 milyon turist hedefimiz vardı. Rakamlar bunu destekliyor. Bu hızla giderse 51 milyon sayısını geçeceğiz. Geçen sene 29.5 milyar dolardı bu sene 35 milyar doları hedefliyoruz. Bu rakama da ulaşacağız" ifadelerini kullandı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol