kapat ikonu

Bakan Albayrak açıkladı: Sicil affı ne zaman çıkacak?

Bakan Albayrak’ın 20 Ocak’ta yeniden gündeme getirdiği sicil affında çalışmalar devam ediyor. Peki sicil affı ne zaman çıkacak?

  • Finans
  • 10 Şubat 2020 11:10
  • Son Güncelleme: 10 Şubat 2020 11:36

Ekonomi alanında hazırlıkları yapılan ve bazı nedenlerden dolayı tamamlanamayan torba kanun teklifi henüz meclise gelmedi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonominin yıllık gelişimini değerlendirdiği toplantıda sicil affına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Albayrak konu ile ilgili, “Yapılandırma kararı verilirken bir mağduriyet var mı ona bakıyoruz. Borcunu düzenli ödeyen ile ödememeyi huy edinenleri ayırt edecek bir yaklaşım sergileyeceğiz. Bu konularda sahadan bize de bilgiler ve talepler geliyor. Başka bakanlıklarla birlikte toplumun geniş kesimini etkileyecek bir çalışma yürütülüyor” diye açıklamalarda bulundu.

Dünya Gazetesi’nin haberine göre konu ile ilgili açıklamalarda bulunan uzmanlar, ekonomi yönetiminin sicil affı ve yapılandırma düzenlemesinin, 2019 yılındaki borçlanmaları da kapsaması için Mart ayı beyanname döneminden önce yasanın çıkartıp gerekli düzenlemelerin yapılması gerekiyor.

Konu ile ilgili Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken de açıklamalarda bulunmuş ve piyasadaki tıkanıklığın aşılması için borçların yapılandırmasının şart olduğunu ifade etmiştir. Diğer yandan TBMM’de muhalefet partileri ve iktidar ortağı MHP milletvekilleri tarafından da sicil affı ve yapılandırma konusunda milletten yoğun taleplerin olduğu konusunu aktardılar.

Bakan Albayrak açıkladı: Sicil affı ne zaman çıkacak?-1

SİCİL AFFI İLE İLGİLİ 5 KANUN TEKLİFİ

Sicil affına ve borç yapılandırmasına ilişkin olarak yeni yasama yılında TBMM’ye ana muhalefet partisi CHP sicil affına dair 3, diğer bir muhalefet partisi İYİ Parti tarafından verilmiş 2 ayrı yasa teklifi bulunmaktadır. Yasa teklifini CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ve İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahat Andican ile Muğla Milletvekili Metin Ergun TBMM’ye sunmuşlar ve bu konunun meclis gündeminde son zamanlarda en çok konuşulan konular arasında olmasını sağlamışlardır. Sicil affı nedir? Sicil affı çıkacak mı?Sicil affı nedir? Sicil affı çıkacak mı?

ESNAF PARAYA ULAŞIRSA EKONOMİ CANLANIR

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, sicil affı ve borç yapılandırması ile ilgili açıklamalarda bulunmuştur. Başkan Palandöken, finansman ihtiyacı olan esnaf bankalara başvurduğunda, 20 yıl öncesine ait yaşadığı ödeme güçlüğünden kaynaklanan bozuk sicil karşısına çıkıyor ve kredi alamıyor. Oysa bu problemle karşılaşmayıp kredi kullanabilse kamuya ait borçlarını yatırabilecek ve böylece ekonomi de hareketlilik kazanacak açıklamalarında bulundu. Palandöken, bankaların daha önce çıkan sicil aflarını uygulamadığını, yeni düzenlemenin bankaları zorlayan bir düzenleme olması gerektiğini, aynı zamanda yapılandırmaya yönelik de düzenlemelerin de yapılması gerektiğini söyledi.

SİCİL AFFINDAN BELLİ ŞİRKETLER YARARLANIYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, sicil aflarının sadece sınırlı sayıda şirketi düzlüğe çıkardığını, ve sicil affını çıkaranların samimi olmadıklarını düşünüyorum dedi. Bundan önce çok fazla sicil affının çıktığını ancak bankaların geçmişe dönük kayıtları silmediğini, daha önce riskli kişilere kredi kullandırmadığını ve burada asıl bakılması gerekenin insanların borçlarını neden ödemediklerine bakılması gerektiğini ifade etti. Faiz Öztrak, sicil afları ve ardından gelen yeni borçlanmalardan sınırlı sayıda şirket bu imkandan yararlanabiliyor ve düzlüğe çıkabiliyor. Sicil affıyla firmaların sicili temizlense de bankalar müşterilerinin kredi geçmişini kendi arşivinde tuttukları için kredi verirken riskli gördüklerine kredi kullanma imkanı tanımıyorlar ifadelerini kullandı.

Sicil affı ile ilgili İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergün de “Özellikle küçük esnaf çok zor durumda. Ekonomik olarak tıkanmış, kredi çekmek istiyor ama kredi alamıyorlar, krizden dolayı ödemelerinde gecikmeler yaşıyor. Bunun için mutlaka sicil affı konusunda adım atılması ve kara listenin temizlenmesi gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Diğer yandan MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, sicil affı ile ilgili, hem esnaftan hem de vatandaştan bu konuda taleplerin olduğunu ve bu konu ile ilgili bir adım atılmasını istediklerini söyledi. 2018 ve 2019 yıllarına göre 2020 yılından daha fazla umutlu olduklarını, ama insanlarımızın da rahatlaması gerektiğini söyleyerek devam etti.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol