kapat ikonu

Bakan açıkladı: Kısa çalışma ödeneği şartları değişti

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, koronavirüs tedbirleri kapsamında Kısa Çalışma Ödeneği uygulama şartlarını kolaylaştırdıklarını belirtti.

  • Ekonomi
  • 25 Mart 2020 11:44
  • Son Güncelleme: 25 Mart 2020 11:47

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı açıklamada, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edilen yasa değişikliği ile Kısa Çalışma Ödeneği şartlarının kolaylaştırıldığını bildirdi.

Kısa Çalışma Ödeneği başvurularının elektronik ortamda gerçekleştirildiğini belirten Bakan Selçuk, bu ödenekten, kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olup, son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olanların yararlanabildiğini bildirdi.

Bakan Selçuk konu ile ilgili, "Yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan düzenlemeyle uygulama şartlarını kolaylaştırdık. Bu kapsamda kısa çalışma uygulamamızdan yararlanmak isteyenler için 600 gün şartını 450 güne, 120 gün şartını da 60 güne düşürdük. İşverenlerimiz için mevcut istihdamı koruma şartı da getirdik.Yeni koronavirüsün ekonomimiz ve istihdam piyasaları üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmek için etkin bir şekilde kullanılacağına inandığımız bu imkanı hemen uygulamaya koyarak, işletmelerin ve çalışanların bu süreçte karşı karşıya kalabilecekleri belirsizlikleri ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz." ifadelerini kullandı.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açıklamasında, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilen düzenlemeyle 7 milyar liraya yakın asgari ücret desteği verileceğini belirterek, "Asgari ücret görüşmelerinde, asgari ücret desteğimizi 75 lira olarak açıklamıştık. Asgari ücret desteği, hem işçimiz hem de işverenimiz için önemli bir destek." dedi.

TELAFİ ÇALIŞMA SÜRESİ 4 AY OLDU

Telafi çalışma süresinin 2 aydan 4 aya çıkarılmasını ile ilgili de açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, "Bu zaman zarfında işçimiz dış etkenler sebebiyle çalışmasını devam ettirememiş ise daha sonraki 4 ay boyunca bunu telafi edebilecek. Böylelikle ne ücret kaybı yaşanacak ne de iş gücü kaybı olacak." diye değerlendirmelerde bulundu. Bu süre Cumhurbaşkanlığı kararı ile iki katına çıkartılabilecek.

EMEKLİYE BAYRAM İKRAMİYESİ NİSAN’DA VERİLECEK

Cumhurbaşkanının açıkladığı Ekonomik İstikrar Paketiyle en düşük emekli aylığının 1500 liraya yükseldiğini belirten Bakan Selçuk, bu yıl mayısta Ramazan Bayramı öncesi emeklilere verilecek ikramiyenin, nisanda ödeneceğini bildirdi.

Bakan Selçuk konuya dair, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamındaki tedbirlerimizi adım adım hayata geçiriyoruz. Kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Yeni düzenlemelerin çalışanlarımıza, işverenlerimize ve emeklilerimize hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyoruz." ifadelerini kullandı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol