kapat ikonu

Avrupa Merkez Bankası: Libra'ya alternatif oluşturmak zaman alabilir!

Avrupa Merkez Bankası, dijital para üzerinde çalışmaya başladı ve gelecek yıl bu konuda ilerleme sağlayabileceği tahmin ediliyor.

  • Finans
  • 11 Kasım 2019 15:49
  • Son Güncelleme: 11 Kasım 2019 15:51

Üst düzey Avrupalı yetkili isimler, Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından da geçerli sayılabilecek bir dijital para hakkında fizibilite çalışmaları yürütüldüğünü açıkladı. Bu çalışmaların gelecek aylarda olgunlaşabileceğini belirten yetkililer, dijital paranın önünde bazı engeller bulunduğunu ve bu projenin uzun soluklu olduğunu belirtti.

Libra’ya alternatif oluşturmak zaman alacak

Facebook kendi dijital para birimi Libra’yı Haziran ayında duyurmuştu. Bu hamle sonrası Avrupa’da, herkesin kullanabileceği ortak bir para birimi oluşturma çabaları başlamıştı. Düzenleyici kurumlar Facebook’un projesine sıcak bakmamışlar ve projenin yasaklanabileceğini belirtmişlerdi.

Herkesin kullanabileceği ortak bir kripto para birimi oluşturulması Libra ve diğer kripto para birimlerine alternatif oluşturacağı gibi AB tarafından çok yüksek görülen işlem ücretlerini de düşürebileceği öngörüldü.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Libra’ya alternatif bir kripto para birimi oluşturmanın zaman alacağını ama bunun için gelecek yıl sonuç alınabileceğini söyledi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol