kapat ikonu

Altın fiyatları 1,300 dolar civarında sakinleşti

Yatırımcıların ABD-Çin ticaret savaşı ve ABD-İran gerilimine ilişkin haberleri değerlendirmeleri ile birlikte altın fiyatları sakin seyretti.

  • Finans
  • Altın
  • 15 Mayıs 2019 09:46
  • Son Güncelleme: 15 Mayıs 2019 09:47

Yatırımcıların ABD-Çin ticaret savaşı ve Washington ile İran arasında artan tansiyona ilişkin haber akışını değerlendirmesi ile birlikte altın fiyatları ons başına 1,300 dolar civarında sakin bir seyir izliyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Fed'e Çin'in tarifelerden kaynaklanacak ekonomik güçlükleri aşmak için atacağı adımları "yakalama" çağrısında bulundu. Bu açıklama, Beyaz Saray'ın Çin'in kalan 300 milyar dolarlık malına daha gümrük vergisi getirme çalışmalarını yürüttüğü ve Başkan Trump'ın gelecek ayki G-20 zirvesinde Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile bir araya gelmeyi planladığı bir dönemde geldi. ABD lideri, Çin ile gerçekleştirilecek ticaret görüşmelerinin "çok başarılı" olacağına inandığını söyledi.

Diğer taraftan, ABD ile İran arasındaki gerilimin artması ile birlikte, Trump, yönetiminin savaş için planlamada bulunduğu yolundaki haberleri reddetti, ancak düşmanlıkların olması durumunda Orta Doğu'ya 120 bin asker göndereceği uyarısında bulundu.

Spot altın, Salı günü yüzde 0.2 düştükten sonra yüzde 0.1 daha gerileyerek Singapur saati ile 12:59'da ons başına 1,295.10 dolara geriledi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş, palladyum ve platin fazla değişmedi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol