kapat ikonu

Almanya'da mühendis krizi! İşte eksik mühendis oranı...

Almanya’da 1995 yılından bu zamana kadar çok sayıda makine mühendisinin istihdam edilmesine rağmen sektörde halen mühendis açığı bulunuyor.

  • Sektörler
  • 03 Aralık 2019 16:38
  • Son Güncelleme: 03 Aralık 2019 16:41

Alman Makine ve Tesis Üreticileri Birliği Başkanı Carl-Martin Welcker, ülkesinde 199 bin 800 makine mühendisinin istihdam edildiğini, şu an 6 bin 500 mühendise daha ihtiyaç olduğunu söyledi.

“SEKTÖRDE İHTİYACIMIZ FAZLA”

Uluslararası ticari krizler, düşen konjonktür ve yapısal değişikliklere rağmen makine mühendislerine olan talebin yüksek olduğunu belirten Welcker, “Bu sektördeki ihtiyacımız çok fazla. Orta vadede makine mühendisi ve elektrik mühendisi açığımız olacak” dedi.

Alman Makine ve Tesis Üreticileri Birliği tarafından yapılan bir araştırma da makine mühendislerine olan gereksinimi ortaya konuyor.

MÜHENDİS AÇIĞI YÜZDE 64 OLACAK

Araştırmaya katılan 320 şirketin verilerine göre yakın zamanda mühendis açığı yüzde 64 oranında olacak. Bundan üç sene önce yapılan son araştırmada açık yüzde 51 oranındaydı. Araştırma 1955 yılından bu yana düzenli olarak yapılıyor.

MÜHENDİSLER NE KADAR KAZANIYOR?

Mühendis açığı nedeniyle sektörde inovasyonun da sekteye uğrayabileceği uyarısında bulunan Alman Makine ve Tesis Üreticileri Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hartmut Rauen ise ''Aslında ilginç çalışma alanları olan ve yüksek maaş vaadinde bulunan bir sektörüz. İş hayatına yeni başlayan mühendisler yılda ortalama 52.000 Euro kazanabiliyor'' dedi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol