kapat ikonu

Açıklama Bakan Albayrak’tan geldi! KYK borçları siliniyor mu?

KYK borçları ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, borçlarla ilgili açıklama yaptı. Peki KYK borçları silinecek mi?

  • Ekonomi
  • 28 Kasım 2019 09:28
  • Son Güncelleme: 28 Kasım 2019 10:49

Milyonların merakla beklediği KYK borçları ile ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, borçlara ilişkin açıklama yaptı. Peki KYK borçları silinecek mi? Berat Albayrak, KYK borçları ile ilgili ne dedi?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Bakan Albayrak, KYK borçları ile ilgili adım atılacağının sinyalini verdi. Albayrak; “Üniversite öğrencilerinin kredi borçları ile ilgili çalışma yapıyoruz” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın KYK borçları ile ilgili çalışma yapıldığı yönündeki açıklamaları heyecanlandırdı. Çünkü milyonlarca genç eğitim alırken ihtiyaçlarını karşılayabilmek için devletten aldığı geri ödemeli burs veya kredi borçlarını ödemekte zorlanıyor. Özellikle genç nüfusun iş bulamaması ve herhangi bir gelirinin olmaması, öğrenim süresinde kullandığı öğrenim kredisini de ödeyememesine neden oldu.

KYK BORÇLARI SİLİNEBİLİR Mİ?

KYK borçlarının silinmesinin de bazı şartları vardır. Bunlardan ilki borcu olan kişinin çalışamıyor olması. Çalışamamanın da hastane raporuyla delillendirilmiş olması gerekir. İlgili kuruma tam teşekküllü bir sağlık kuruluşundan ‘hayatını çalışarak idame ettiremez’ ibaresi bulunan sağlık raporu sunmalıdır.

Bir başka şart da ölüm durumudur. Bu zorunlu olarak silinir ve ailesinden herhangi birine aksettirilmez.

KYK BORÇLARI ZAMANINDA ÖDENMEZSE NE OLUR?

Kredi ödemeleri okuldan mezun olduktan 2 yıl sonra başlamaktadır. Geri ödenecek miktar, alınan kredi miktarı ve enflasyon farkının üzerine konulmasıyla tespit edilir. Ödenmesi gereken borç zamanında ödenmeye başlamazsa aylık %1,40 oranında gecikme faizi eklenir. Bu nedenden dolayı ödenecek borç kullanılan kredinin iki üç katına denk gelebilir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol