kapat ikonu

ABD'li dev finans şirketi Kanal İstanbul ve diğer mega projelere talip oldu!

ABD merkezli fon şirketi Money Maker Management, Türkiye'de ofis açtı. Şirket yetkilileri, Kanal İstanbul ve diğer mega projelere talip olduklarını açıkladı.

  • Finans
  • 20 Ocak 2020 10:00
  • Son Güncelleme: 20 Ocak 2020 10:08

ABD merkezli bir fonlama şirketi olan ve dünya genelinde 29 şirket bulunan fon şirketi Money Maker Management, 30. ofisini Türkiye’de açtı. Türkiye’deki tüm mega projelerle yakında ilgilendiklerini belirten şirket yetkilileri, Kanal İstanbul’a da talip olduklarını ve sürecin tüm finansmanını sağlayabileceklerini belirttiler.

Money Maker Management CEO’su George Ghoraye, Türkiye’ye İzmir’deki uluslararası bir şirketin altyapı projesini fonlamak için geldiklerini, gizlilik anlaşması nedeniyle henüz bu firmanın adının açıklanamayacaklarını söyledi. Türkiye’deki mega projelerle yakından ilgilendiklerini belirten ve burada ofis açma kararı aldıklarını belirten Başkan Yardımcısı Bassam Rashkidi, Kanal İstanbul projesiyle de yakından ilgilendiklerini söyledi.

“DEVLET DESTEKLİ HER PROJEYE TALİBİZ”

Dünya gazetesinin haberine göre Rashkidi yaptığı açıklamada, “Türkiye’de devlet destekli her türlü projeye talibiz.100 milyon doların altındaki projelerle zaten ilgilenmiyoruz. Daha çok mega projeler ilgimizi çekiyor. Devlet destekli altyapı, inşaat, baraj, köprü ve otoyol projelerinin yanı sıra Kanal İstanbul da ilgi alanımızda. Sadece Kanal kısmı değil, proje ile bağlantılı köprü ve tünel gibi tüm alt yapı projelerini de fonlayabiliriz” dedi.

KANAL İSTANBUL İÇİN HÜKÜMETLE GÖRÜŞÜLDÜ MÜ?

Rashkidi, Kanal İstanbul’un Türkiye ekonomisine büyük ivme katacak, Türkiye’yi önemli bir noktaya taşıyacak stratejik bir proje olduğunu söyledi, ÇED raporu onaylanan Kanal İstanbul’un politik ve çevresel boyutları ile ilgilenmediklerini ifade etti. Danışmanlık dahil önden hiçbir ücreti dahi almadıklarını belirten Rashkidi, ilk geri ödemeyi ise proje tamamlandıktan sonra aldıklarını vurguladı. Rashkidi, çok düşük faizlerle çalıştıklarının da altını çizdi. Şirket yetkilileri, Kanal İstanbul konusunda hükümetle görüşüp görüşmedikleri sorusunu ise şirketin gizlilik politikaları gereği açıklayamayacaklarını söyledi.

PETROL VE DOĞALGAZ ARAMA PROJELERİYLE İLGİLENİYOR

Money Maker Management CEO’su George Ghorayeb, devlet garantisi aldıkları takdirde Akdeniz’de petrol ve doğalgaz arama projeleri ile yakından ilgilendiklerini belirterek, “Bu konuda dünyanın çeşitli yerlerinde projeleri fonladık. Son olarak Lübnan’da 50 milyar dolarlık petrol ve gaz arama projesini fonlamak için devletle anlaşma yaptık. O ülkede 500 milyon tonluk petrol ve doğalgaz rezervi olduğu tahmin ediliyor. Biz de bu projeyi fonladık. Lübnan devlet başkanı masadan kalkıp Türkiye’ye geldik. Türk hükümeti ile de benzer bir anlaşma yapmaya sıcak bakıyoruz. Devlet desteği olduğu sürece miktarın bizim için önemi yok.

“TÜRKİYE’DE İYİYE GİDEN BİR DURUM SÖZ KONUSU”

Öte yandan mesela 1 milyar dolarlık fon sağladığımızda karşılığında petrol ve doğalgaz almak gibi bir seçenek de sunuyoruz. Türkiye dışında Katar, Dubai ve diğer başka ülkelerde de petrol arama projeleri için fonlama yapmaya talibiz. Türkiye ekonomisine yönelik değerlendirme yapan Bassam Rashkidi, “Türkiye, gelişmekte olan önemli bir pazar. Ülke son üç yıldır kötü zamandan geçti ama ekonomik göstergelere bakıldığında iyiye giden bir durum olduğunu görüyoruz. Biz de o nedenle buradayız. Türkiye’nin ekonomisinin büyümesine katkı sunmak istiyoruz” dedi. Rashkidi, kendi yatırımları sonrası diğer yabancı fon şirketlerinin ve yatırımcıların da Türkiye’ye ilgisinin artacağını söyledi.

ABD'li dev finans şirketi Kanal İstanbul ve diğer mega projelere talip oldu!-1

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol