kapat ikonu

ABD, İran petrolüne muafiyeti uzatmayacak

ABD, İran'dan petrol alımı konusunda yaptırım muafiyeti tanınan ülkelere belirtilen son gün olan 2 Mayıs'ın uzatılmayacağını duyurdu.

  • Dünya
  • 22 Nisan 2019 10:34
  • Son Güncelleme: 22 Nisan 2019 10:37

Trump yönetimi ABD yaptırımlarına tabi tutulmaksızın İran’dan petrol alımına muafiyet getirilen bazı ülkeler için belirtilen 2 Mayıs tarihinin uzatılmayacağını duyurdu. Bloomberg’in konuya yakın dört kaynağa dayandırdığı habere göre, ABD Dışişleri Bakanı Michael Pompeo’nun Pazartesi günü sabah Washington’da Yunanistan, Çin, Hindistan, İtalya, Japonya, Güney Kore, Tayvan ve Türkiye’yi içeren ve son günü 2 Mayıs olarak belirtilen muafiyet kararına yönelik açıklama yapacağı duyuruldu.

İki kaynağa göre, Trump yönetimi, piyasada İran petrolünün eksikliğini gidermeye yönelik Suudi Arabistan ile Birleşik Arap Emirikleri’ni de içeren diğer tedarikçilerin taahhütlerini de duyuracak.

Muafiyetlerin yenilenmeme kararı, bunların sürdürülmesi durumunda ABD'nin İran'a karşı sert olma yolundaki taahhüdünün bir anlamı olmayacağını savunan Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ve destekçilerinin bir zaferi olarak değerlendiriliyor. Pompeo ve ekibi ise bu konuda daha temkinliydi, ancak onlar da piyasanın İran üzerindeki baskıyı karşılamaya yetecek denli arza sahip olduğu yolundaki görüşlerini korumaktalar.

Demokrasiyi Savunma Vakfı Başkanı ve İran’a ek yatırımların destekleyicisi Mark Dubowitz, “İran’a maksimum baskı, ABD yönetimi İran'ın petrol ihracatını tamamen durdurmadan maksimalist olamazdı," dedi ve "Bu karar ile, İran'ın ekonomisi ağır baskı altında kalcak, zira ülkenin konvertibl para cinsinden kazançları kuruyacak ve Döviz rezervleri azalacak" şeklinde görüş bildirdi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol