kapat ikonu

ABD-Çin gerilimi altın fiyatlarına nasıl etki etti?

ABD ile Çin arasındaki ticari gerilimin tırmanması, altına olan güveni artırdı ve fiyatları yükseltti.

  • Finans
  • Altın
  • 09 Ağustos 2019 11:59
  • Son Güncelleme: 09 Ağustos 2019 12:04

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşlarının kur cephesine sıçraması “güvenli liman” olarak bilinen altına olan ilgili daha da artırdı. Kurda riski almak istemeyen yatırımcının talebi ile altının ons fiyatı, 1500 dolara dayandı. Bu rakam, son altı yılın en yükseği oldu.

Artış, kısa vadede sürecek

ABD borsalarındaki sert düşüş sonrası, altına dayalı borsa yatırım araçlarının ivme kazandığı ve neredeyse 2016 yılında olduğu gibi güçlendiği ortaya çıkarken, bu durumun kısa vadede artışa devam edeceği öngörüldü.

ABD ile Çin gerilimi devam ediyor

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 10 daha gümrük vergisi koyacağını duyurmuştu. Yine ABD Hazine Bakanlığı tarafında Çin, döviz manipülatörü olarak ilan edilmişti.

Gerilim altının fiyatını yükseltti

İki ülke arasındaki ticaret ve kur savaşları altına olan ilgili artırırken, fiyatlarda da doping etkisi yarattı. Bu kapsamda ons altın, son 6 yılın en yüksek seviyesi olan 1497 dolara kadar yükseldi.

Fiyatlar daha da artacak

Ekonomistler, iki ülke arasındaki gerilimde bir yumuşama olmaması durumunda, fiyatların daha da artacağını yönünde görüş belirtti.

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs analistleri, altındaki artışın gelecek 6 aylık dönemde de artış göstereceği ve fiyatların 1600 doları aşacağını belirtti.

Altın, 2011 yılının eylül ayında 1900 seviyesine kadar yükselmişti.

Goldman Sachs tarafından yayımlanan mesajda, "Büyüme endişeleri, ticaret savaşı etkisiyle devam ederse, borsa yatırım fonlarının desteğiyle altın fiyatları yükselişe devam edebilir” denildi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol