Köye Dönüş Yardım Kredisi

   22.04.2020
   Köye Dönüş Yardım Kredisi

   Devlet, köye dönüş yapacaklara “Köye Dönüş Kredisi” ve “Genç Çiftçi Kredisi” gibi isimlerle hibe teşvik kredileri vermeye devam ediyor. Devlet tarafından verilen bu kredilerle ilgili tüm detayları yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

   Geçtiğimiz yıllarda devlet, büyük şehirlerden köylerine dönüp tarım ve hayvancılık yapacaklar için ‘Köye Dönüş Yasası’ çıkardı. Bu kapsamda köyüne dönenlere farklı isimler altında geri ödemesiz krediler, düşük faizli krediler ve hibe destekler verilmektedir. Devlet bu sayede hem istihdamı artırmak hem de tarım ve hayvancılığı yeniden canlandırmayı amaçlamaktadır. Yapılan bu hibeler sayesinde pek çok girişimci köyüne dönerek tarım ve hayvancılığa yöneldi. Hem kendi ekonomisine hem de ülke ekonomisine katkı sunmayı başardılar.

   KÖYE DÖNENE EV PROJESİ VAR MI?

   Köye dönüş projesi kapsamında, köyüne dönenlere ev veriliyor mu ya da ev yapılıyor mu sorununun cevabı maalesef hayırdır. Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yılında köye dönüş projesi kapsamında Genç Çiftçi Kredisi ve yine aynı kapsamda verilen değişik isimlerdeki hibelerine evi dahil etmemiştir.
   Ancak bakanlık, büyük şehirlerde oturanların köye dönerken yapacağı yolculuk masraflarını ödeme kapsamına almıştır. Bu konuda üretilen çözüm belediyeler yoluyla hayata geçirilmiştir. Buna göre, köye dönmek isteyen vatandaşlar, yaşadıkları büyük şehir belediyesine başvurarak, köye dönüş eşya taşıma parası ve ücretsiz nakliye gibi hizmetlerden yararlanabilecek. Burada bir noktaya değinecek olursak, köye dönüş yapan vatandaş normal evin dışında ‘yöresel köy evi’ yaparsa burada kendisine 5 bin lira destek sağlanacaktır.

   KÖYE DÖNÜŞ YASASINDAN NASIL YARARLANILIR?

   Köye dönüş yasasından yararlanmayı düşünen vatandaşların nasıl bir yol izleyeceği ile ilgili kesin bir yol haritası mevcut değildir. Bunun nedeni ise, derli toplu bir köye dönüş yasasının olmamasıdır. Köye dönüşle ilgili kapsamlı bir yasa çalışması yapılıp hayata geçirilmemiştir. Devlet, çeşitli kamu bankaları veya KOSGEB gibi kurumlar aracılığıyla dönem dönem ‘Köye Dönüş Projesi’ kapsamında büyük şehirlerden köye dönüşü teşvik amacıyla hibe destekler ya da düşük faizli kredi destekleri vermektedir. Bu desteklerin amacı ise köylerde tarım ve hayvancılığı geliştirme, büyük şehirlerin yükünü biraz olsun hafifletme ve hem bölge hem de ülke istihdamına katkı sağlamaktır.
   Bu kapsamda yapılan destek açıklamalarına başvurular ise, duyurunun yapıldığı tarihten hemen sonra Tarım ve Orman Bakanlığı resmi sitesinden yapılıyor.

   KÖYE DÖNÜŞ YASASINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

   Vatandaşların Köye Dönüş Yasası kapsamında verilen hibe ve desteklerden yararlanması için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu proje kapsamından yararlanacaklar için belirlenen şartlar da aşağıdaki gibidir:
   – Köye dönen vatandaşların 18 ile 41 yaş arası olması gerekir.
   – Köye dönen vatandaşın, devletin seçenek olarak sunacağı projelerden birini seçmesi gerekir.
   – Herhangi bir yerde sigortalı çalışıyor ya da görünüyor olmaması gerekir.
   – Projenin gereklerini yerine getirmesi gerekecek.
   – 3 yıl boyunca hayvanları veya aldığı destek kapsamında verilen sermayeyi satmaması gibi şartları sağlaması gerekecek.

   KÖYE DÖNÜŞ PROJESİ 2020 YILINDA DA DEVAM EDECEK Mİ?

   Köye Dönüş Projesi kapsamında 2020 yılında da destek ve hibelerin verilmesi planlanmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından proje kapsamında zaman zaman açılan ön başvuru formlarının doldurulması gerekmektedir. Kesin olmamakla birlikte 2020 yılında bu projenin devam edeceği düşünülüyor. Köye dönüşü düşünen vatandaşların, bakanlığın güncel duyurularını takip etmesinde fayda olacaktır.
   Genel anlamda bu projenin amacı, büyük şehirlerdeki borçlu ve işsiz gençleri üretime katmak ve istihdam sağlamak, büyük şehirlerin insan yükünü hafifletmek, kırsal kesimde tarımı ve hayvancılığı canlandırarak hem bölge hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmak. Bu proje ile, özellikle işsiz genç kesim hem iş sahibi yapılmış oluyor hem de çiftçilik ve hayvancılık ülke ekonomisi için süreğen hale getiriliyor.

   KÖYE DÖNÜŞ YASASI KAPSAMINDA DESTEK VERİLEN PROJELER

   Köye Dönüş Projesi kapsamında hibe alınabilecek projeler arasından herhangi birini seçerek, köye dönen vatandaşlar devletten 30 bin lira destek alıyor. Üstelik alınan bu destek miktarı devlete geri ödenmiyor.
   Köye dönüş kapsamında desteklenen projeler ise tarım, hayvancılık ve aromatik bitki yetiştiriciliği sektörleri olarak karşımıza çıkıyor.
   Hayvancılık Sektöründe Hibe Alabilme Projeleri Şunlar:
   – Büyükbaş hayvancılık sektörü olarak; inek, sığır, manda yetiştiriciliği,
   – Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği kapsamında; koyun ve keçi yetiştiriciliği,
   – Kanatlı kümes hayvanı yetiştiriciliği kapsamında; hindi, tavuk çiftliği, kaz, ördek yetiştiriciliği,
   – İpekböceği yetiştiriciliği kapsamında ise ipekböceği ve koza üretimi yapmak.

   Tarım Sektöründe Destek Alınabilecek Projeler Şunlardır:
   – Fide, fidan, dış ve iç mekan süs bitkisi yetiştiriciliği,
   – Kültür mantarı yetiştiriciliği,
   – Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği (sera hibesi),
   – Kapama meyve bahçesi kredisi.

   Aromatik Bitkiler İçin Hibe Alabilecek Sektörler Şunlardır:
   – İyi tarım uygulamasını benimsemiş, yerli gen ve coğrafi işaretli bitkisel veya hayvansal üretim projeleri,
   – Tıbbi veya aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması, paketlenmesi.

   KÖYE DÖNÜŞ KREDİSİ NASIL ALINIR?

   Köye Dönüş Projesi kapsamında, destek kredisinin nasıl alınacağına bakıldığında ilk olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’na müracaat etmelidir. İzlenecek yol olarak, öncelikle internet üzerinden Tarım ve Orman Bakanlığı resmi sitesinden ön kayıt yapılmalı, ardından kesin kayıt için il veya ilçe tarım müdürlüklerine gidilmelidir.

   KÖYE DÖNÜŞ PROJESİ KAPSAMINDA BELEDİYELERDE YOL YARDIMI

   Köye dönüş kapsamında belediyelerden yol ve nakliye yardımı alabilmek için iki farkı yol takip edilmektedir. Bunlardan biri bağlı bulunulan Belediye Başkanlığı’na başvurarak köye dönüş kapsamında yol ve nakliye ücreti almak. Diğeri ise, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğidir. Bu kurumda özel olarak köye dönüş ödeneği bulunmamasına rağmen, belediyelerden yardım alınamaması durumunda gerekli kolaylık gösteriliyor ve yardım talebi karşılanıyor.

   KÖYE DÖNÜŞ HİBESİ İÇİN GEREKLİ BELGELER

   Köye Dönüş Projesi kapsamında istenen belgelerden ilki Tarım ve Orman Bakanlığı’na hitaben yazılmış hibe talep dilekçesi.
   Daha sonra ilgili kuruma, Genç Çiftçi Proje destek programı tanıtım ve kriter formu doldurularak teslim edilmelidir.
   Köye dönüşte hibe desteği için gerekli bir başka evrak ise, Değerlendirme ve Kriter Tablosudur. Bu değerlendirme formu, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi sitesinden alınarak doldurulabilir.
   Hibe Desteği İçin Gerekli Diğer Belgeler:
   – SGK’dan alınan çalışmadığınızı gösteren belge,
   – Kimlik belgesi,
   – Proje yerinin tapusu,
   – Proje ile ilgili varsa eğitim belgesi,
   – Coğrafi işaret tescil belgesi,
   – Diploma,
   – İkametgâh belgesi,
   – Projenin yapılacağı yer kiralıksa kira kontratı.

   GENÇ ÇİFTÇİ PROJESİNDE GEÇERLİ OLAN SERTİFİKA NEREDEN ALINIR?

   Genç Çiftçi Projesini de kapsayan eğitim sertifikası, Halk Eğitim Merkezlerinde veya Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde verilmektedir. Bu kapsamda verilen kursların konuları ise şu şekildedir:
   – Bitki zararlıları ile mücadele,
   – Organik tarım,
   – Süt sığırcılığı,
   – Ekim, dikim, gübreleme makineleri,
   – Arıcılık,
   – Elma yetiştiriciliği.
   Bu alanlarda açıklan kurslardan başarılı olanlara sertifikası verilmektedir. Bu kursların kesin bir tarihi olmayıp ihtiyaca göre farklı dönemlerde bakanlık tarafından açılmaktadır.

   30 BİN LİRA HİBE ALAN ÇİFTÇİLER KAÇ YIL TARIM VEYA HAYVANCILIK YAPACAK?

   Köye Dönüş Projesi kapsamında, köyüne dönen çiftçilerin hibe alıp başladıkları tarım ve hayvancılık faaliyetini en az 3 yıl sürdürmesi zorunluluğu vardır. Genç Çiftçi hibesinden yararlanan her çiftçi de sektörü ne olursa olsun en az 3 yıl bu işi sürdürme zorunluluğu vardır. hibe desteği alan çiftçiler bu üç yıl boyunca farklı zamanlarda müfettişler tarafından denetlenmektedir. Bu kurala uymayan çiftçilerden verilen hibe geri alınır ve gerekli kanuni yaptırımlar uygulanır.

   GENÇ ÇİFTÇİLERE VERİLEN 30 BİN LİRA ELDEN Mİ VERİLECEK?

   Genç çiftçilere köye dönüş kapsamında verilen 30 bin lira hibe, genellikle Ziraat Bankası’ndan alınır. Hibe için asıl başvurular yapıldığında Ziraat Bankası’na hibeler gönderilir. Ancak köye dönüş kapsamında yapılacak proje hayvancılık ise, hayvan alımları TİGEM’den yapılıp faturası Tarım ve Orman Bakanlığı’na gönderilir. Böylece, köye dönüşte devlet desteği alan çiftçi, aldığı hayvana para ödemez.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   1. Bülent karha dedi ki:

    Yaşı 41rigeçmişse nasıldönecek şehirde imkanyok işyok dönüş yapıp üretim yapmak istiyorum ama hiçbir kurum elinden tutmuyor ozaman 41yaşını geçenlerde ötenazi kanunu çıksın çareyok