Doğum sonrası çalışan anneler ne kadar doğum parası alıyor?

   22.04.2020
   Doğum sonrası çalışan anneler ne kadar doğum parası alıyor?

   Çalışan ve yeni doğum yapmış olan anneler süt parası için başvurularının nereye yapılacağını merak ediyor. Annelere çocuk parası veriliyor olmasının yanı sıra mama ve bez yardımı da yapılır. Peki süt parası için başvurular nereye yapılıyor?

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, korona virüs tedbirleri kapsamında yapılan düzenleme ile birlikte şartlı doğu yardımı ödemesinin miktarında artış yapıldığını ve 100 TL’ye yükseltildiğini açıkladı.

   ÇOCUK PARASI NASIL ALINIR?

   Sigortalı çalışan anne yeni doğum yaptığı zaman süt parasından faydalanabilmek için çalıştığı yerin sosyal güvenlik kurumuna başvuru da bulunması gerekir. Süt parası alacak olan anne bebeğin kimlik bilgileri ile birlikte bağlı olduğu SGK’ya başvurduğu takdirde hesabına para yatırılır. Geçen yıllarda yapılan süt yardımı parası 180 TL’ydi. Bu miktar tek sefere mahsus verilir ve sigortalının kendisine veya sigortalı olmayan eşe verilir. 300 ile 600 TL arasında olacak olan doğum yardımı ile birlikte 200 TL civarında olması beklenen süt parası kişinin hesabına veya PTT şubelerinden alınır. Başvuruların takibi için e-devlet üzerinden giriş yapabilirsiniz.

   DOĞUM PARASI NEREDEN ALINIR?

   Son yapılan düzenlemelerle birlikte doğum parası ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için ise 600 TL olarak devlet tarafından ödenecek tutardır. Sigortalı çalışan annelere aynı zamanda 8 hafta doğumdan önce olmak, 8 haftada doğumdan sonra olmak kaydı ile 16 hafta da iş görmezlik izni ve geliri verilir. Ancak kişi bu doğum öncesi 8 haftalık iznini dilerse doğumdan sonra da kullanabilmektedir.

   DOĞUM PARASI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

   Sigortalı çalışan kadınlar doğum nedeni ile kendilerine verilen 16 haftalık çalışmama süresince iş göremezlik parası da alırlar. İlk 8 haftalık izin sürecini anne adayı dilerse doğum öncesi kullanabileceği gibi isterse ve sağlığı izin veriyorsa doktordan alacağı çalışabilir kağıdı ile birlikte 37. Haftaya kadar da kullanabilir. Çalışan anneler bu süreçte alacaklar miktarı doğum gerçekleştikten sonra ister raporları bittikten sonra toplu olarak isterseler de doğumdan sonra aylık olarak alabilmektedirler. Yapılan yeni doğan yardımlar yurtdışında yaşayan Türkleri de kapsamaktadır. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlar da bu ödemeleri konsolosluklar aracılığı ile başvuru yapıp doğum paralarını alabiliyorlar.

   Doğum parasından yararlanabilmeleri için doğan çocuğun TC vatandaşı olması ve sağ olması gerekir. Yoksa aksi takdirde ödeme almak mümkün değildir.

   DOĞUM PARASI SORGULAMASI

   E-devlet üzerinden sisteme giriş yapıldığı takdirde doğum parası ile ilgili sorgulama yapılabiliyor. Şifre almak isteyen kişiler en yakın PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifrelerini alabilmektedirler. Geçerli şifrenin kalıcı olarak unutmamanız için yeni bir şifre ile değiştirmeniz daha sağlıklı olacaktır. 4 yıl önce uygulamaya konulan bu sistem üç çocuğa teşvik amacı ile yapılmıştır. Çocuk yardımlarından ailenin faydalanabilmesi için çocuğun sağ olması gerekir ve TC vatandaşı ile birlikte yardımı alacak ailenin nüfusunda yer alıyor olması gerekir.

   Başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı müdürlükler ve Sosyal hizmetler merkezleri üzerinden yapılabilecektir. Yine aynı şekilde 184 ve 144 nolu telefonlar üzerinden de başvurular yapılabilmektedir. Bu uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte babaların babalık izinleri de 5 güne çıkarıldı.

   Doğum parasının yanı sıra aileye verilebilecek yardımlar şunlardırda;

   • Barınma yardımı
   • Gıda yardımı
   • Yakacak yardımı
   • Sosyal konut projesi
   • Muhtaç asker ailelerine yapılan yardımlar
   • Eşi vefat etmiş kişilere yardımlar
   • Mama ve bez yardımı
   • Öksüz ve yetim yardımları

   Diğer yardımlarla ilgili detaylı bilgi almak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi web sitesi üzerinden yardım alabilirsiniz. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından verilen bu yardımlar 2020 yılında da verilmeye devam edecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.