Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

   22.04.2020
   Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

   Kadınların ve genel anlamıyla ev hanımlarının en çok merak ettiği konuların başında, ev hanımlarına kredi veren bankaların olup olmadığı konusudur.

   Bu konu hakkında çeşitli araştırmalar yaparak ev hanımlarının merak ettiği bu soruya cevap aradık. Araştırmamıza göre ev hanımı olup iş kurmak isteyen, ekonomiye katkı sunmak isteyen ev hanımlarına pek çok banka destek kredisi vermektedir. Yazımızı içeriğinde konunun tüm detaylarına ulaşabilirsiniz.

   ÇALIŞMAYAN EV HANIMLARINA MİKRO KREDİ

   İş kurma fikrinde olan en az 5 ev hanımının bir araya gelerek, hayata geçirmek istedikleri işi artık devlet destek kredisi ile hayata geçirebilecekler. Devletin sağladığı bu desteğe de ‘ev hanımlarına mikro kredi’ adı verilmiştir.
   Verilen bu kredide kefil ve ipotek gibi herhangi bir belge istenmeden veriliyor. Bu sebeple ev hanımlarına kefilsiz kredi olarak da isimlendiriliyor.
   Bankaların kredi başvurularında istediği en önemli belge ise gelir belgesidir. Her hangi bir sabit geliri olmayan ev hanımları için burada bir sıkıntı oluşabilmektedir. Ancak bankalar kredi verirken değerlendirdiği kredi notunun ilk sırada gelmesi ev hanımlarının kredi çekebilmesini daha da kolaylaştırıyor. Özellikle bazı bankaların son dönemde ev hanımlarına özel kampanyalar düzenlediği de hepimizin malumudur.
   Şimdi yazımızın devamında ev hanımlarına kredi veren bankalardan ve ev hanımlarının çekebileceği kredilerden bahsedeceğiz.

   EV HANIMLARI NASIL KREDİ ÇEKEBİLİR?

   Öncelikle ev hanımlarına özel kredi veren ve kampanya yapan bankalara geçmeden önce, kampanya kapsamında olmayıp standart bir şekilde ihtiyaç kredisi çekmek isteyen ev hanımlarının ne yapması gerektiğinden bahsedelim.
   Burada ev hanımlarını kredi başvuru grupları arasında çalışmayan ve gelir belgesi ibraz edemeyen kişiler grubuna dahil etmek gerekmektedir. Bu durumda herhangi bir kredi kullanıcısının bankadan kredi çekmek için izlediği yola bakmamız gerekecek.
   Gelir belgesiz bir ev hanımının nasıl kredi çekebileceği hususuna bakacak olursak; çözüm olarak ev hanımının kendine bir kefil ya da varsa üzerine maddi değeri olan bir malı ipotek göstermesi gerekecektir.
   Hatta bankaların bazıları bu mallara ipotek bile koymayıp sadece kişi adına böyle bir mal varlığı bulunmasını bile yeterli görebilmektedir.

   EV HANIMLARINA ÖZEL KREDİ KAMPANYASI DÜZENLEYEN BANKALAR

   Genel anlamda ev hanımlarına özel pek çok banka kredi kampanyaları düzenlemektedir. İsin olarak bu bankaları sayacak olursak şöyle sıralayabiliriz:
   QNB Finansbank,
   Türk Ekonomi Bankası,
   Ziraat Bankası,
   Akbank,
   Halk Bankası,
   Vakıfbank,
   Adabank,
   Şekerbank,
   Garanti Bankası,
   Aktifbank,
   Türkiye İş Bankası,
   Yapı ve Kredi Bankası,
   Birleşik Fon Bankası,
   Citibank,
   Denizbank,
   HSBC Bank,
   ING Bank ‘tır.
   Şimdi ev hanımlarına özel kredi kampanyaları düzenleyen bankaların detaylarına bakalım.

   DENİZBANK

   Denizbank, ev hanımları için özel kredi kampanyaları kapsamında, SMS yolu ile veya internet üzerinden doldurulacak basit bir form ile kredi başvurusu başlatılabilme imkanı sunmaktadır. Banka, kredi kampanyaları ile birlikte ev hanımları için özel altın günleri ve mevduatlı biriken hesap kampanya imkanları da sunmaktadır.

   GARANTİ BANKASI

   Garanti Bankası’nın özellikle ‘İlk Kredim’ kampanyası kapsamında, Garanti Bankası’ndan ilk defa kredi çekeceklere uygulanan özel koşullardan ev hanımları da yararlanabiliyor. Bu konuda detaylı bilgi almak için ‘Alo Garanti’ hattı aranabilir ve kredi başvurusu gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte bankanın internet sitesi üzerinden kredi başvuru formu doldurularak veya bankanın herhangi bir şubesine bizzat giderek kredi başvurusunda bulunulabilir.

   ING BANK MİNİ KREDİ

   ING Bank’ın ‘Özel bireysel ihtiyaç kredisi’ paketine başvurulabileceği gibi bununla birlikte ‘Mini Kredi’ isimli kredi paketine de başvuruda bulunulabilir. Seçenek olarak eğer ihtiyaç duyulan kredi miktarı düşük seviyede ise, ING Bank Mini Kredi kampanyasından yararlanmak mantıklı olacaktır. Büyük miktarlarda ise farklı alternatif kredi paketlerine başvurulabilir.

   TEB KREDİ

   Herhangi bir işi olmayan ve girişimcilik yapmak isteyen ev hanımlarına yönelik kredi kampanyaları bulunan TEB’den gelir belgesiz bir şekilde belirli miktarlarda kredi başvurularında bulunulabiliyor. Bu krediler için banka şubelerine gitmeden de kredi başvuruları internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Dileyen banka şubelerine giderek şahsen başvuru da yapabilir.

   AKBANK

   Akbank, bankalar arasında online kredi verme konusunda konuyu oldukça ileri taşımış durumdadır. Bu kapsamda vatandaştan gelir belgesi istemeden 25 bin TL’ye kadar kredi miktarından yararlandırabiliyor. Normal vatandaş da olsa ev hanımı da olsa makul miktarda olan krediler banka tarafından onaylanabiliyor. Ancak burada dikkat edilen husus ise kredi notunun yüksek olmasıdır.

   AKTİFBANK

   Aktifbank’ın kredi faiz oranları oldukça yüksektir. Ancak her ne kadar faiz oranları yüksek olsa da kredi kullandırma konusunda kuralların ve şartların daha esnek olduğu söylenebilir. Üstelik başvurular banka şubelerinden yapılabileceği gibi PTT şubelerinden de yapılabilmektedir.

   KREDİ NOTUNUN ÖNEMİNİ UNUTULMAMALI

   Ülkemizde bütün bankalar, gelir belgesi olmadan bir kişiye kredi kullandıracaksa öncelikle dikkat ettiği konu, kredi notunun yüksek olup olmadığıdır. Şimdi kredi başvurusu yapmasanız bile ileride yapmayacağınız anlamına gelmez. Bu nedenle, kesinlikle kredi notunu düşürecek adımlardan uzak durulması gerektiğini tavsiye ederiz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.