İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Belgeler 2020

   İşsizlik Maaşı İçin Gerekli Belgeler 2020

   Türkiye’de yon yıllarda artan işsizlik oranları ve iş bulma imkanlarının kısıtlı olması dolayısıyla işsizlik maaşına nasıl başvurulur ve başvuru için hangi belgeler gereklidir gibi soruların cevapları araştırılıyor.
   2020 yılında işsizlik maaşı başvurusunda bulunmak için istenilen belgeleri İŞKUR ve Sosyal Güvenlik Kurumu, başvuracak kişilerin dikkatine sunmuştur. İşsizlik maaşı için gereken belgeler ve işsizlik maaşı hakkında merak edilen bütün soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

   İŞSİZLİK MAAŞI NEDİR?

   İşsizlik maaşına başvurmak ve işsizlik maaşı almak gibi konular, 2020 yılında vatandaşlar tarafından en çok araştırılan konuların başında geliyor. İşsizlik maaşı, normal hayatta çalışan bir insanın herhangi bir nedenden dolayı kendi iradesi dışında işten çıkartılması ya da işsiz kalması durumunda belirli bir süre geçimini sağlamak için devlet tarafından verilen maaşa denir. Söz konusu şartları taşıyan vatandaşların hayatlarını yeni bir iş bulana kadar devam ettirmeleri için gerekli olan bir miktar maddi destek devletin yetkili kurumları tarafından ilgililere verilmektedir. Ancak işsizlik maaşını almak için talep etmek gerekir. Devlet kendiliğinden işsizlik maaşı ya da parası vermez.

   İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR?

   İşsizlik maaşına başvurmak için takip edilmesi gereken yol, İŞKUR’un resmi internet sitesi üzerinde yer almaktadır. Burada gösterilen ve ilgili kurum tarafından belirlenen şartları taşıyan vatandaşlara işsizlik maaşı alma hakkı tanınmıştır.

   İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARINDA DEĞİŞİKLİK

   İşsizlik maaşı alım şartlarında önceki yıllara göre değişikliğe gidildi. Daha önceki yıllarda iş sözleşmesinin feshinden önce 120 gün (4 ay) prim ödemesi gerekirken son düzenleme ile bu madde değişikliğe uğramıştır. TBMM tarafında yapılan değişiklikle yeni işsizlik maaşı alma şartları yürürlüğe girmiştir. Yeni şartlara yazımızın devamında yer verilmiştir.

   İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI

   2020 yılında işsizlik maaşı alma şartları, “Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” kabul edilmesinin ardından yeniden düzenlenmiştir. Yeni düzenlemeye göre işsizlik maaşı alma şartları şu şekildedir: İşsizlik maaşı almak isteyen vatandaşın kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalması
   İşsizlik ödeneği talebinde bulunan vatandaşın işsizlik sigortası primini son 3 yıl içerisinde en az 600 gün süre olacak şekilde ödemiş olması gerekir.
   Vatandaşın iş sözleşmesinin feshedilme tarihinden itibaren 30 gün içerisinde vatandaşa en yakın İŞKUR şubesine şahsen başvurması ya da internet üzerinden başvuru işlemlerini yapmış olması gerekir.
   “Vatandaşın iş sözleşmesinin feshinden önceki 120 gün prim ödemesi ve sürekli çalışmaya devam etmiş olması” maddesi ise düzenleme ile kaldırılmıştır.

   İŞSİZLİK MAAŞI İÇİN NEREYE BAŞVURULUR?

   İşsizlik maaşı almak için başvurulması gereken kurum Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) müdürlükleridir. Buna göre, vatandaşın iş sözleşmesinin feshedilmesinin hemen ardından bulunduğu yere en yakın İŞKUR şubesine şahsen müracaat etmesi gerekir.

   İŞSİZLİK ÖDENEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

   İşsizlik maaşı başvurusu için, belirlenen kanun ve yönetmelik çerçevesinde, işsizlik maaşına başvuracak olan vatandaşın, iş sözleşmesinin feshedilmesinden itibaren 30 gün içinde İŞKUR’a müracaat etmesi gerekir. 30 iş günü içinde yapılmayan başvurular kabul edilmemektedir. Bir diğer konu da işsizlik maaşı başvuru için gerekli evrakların başvuru sırasında hazır bulundurulması vatandaşın sorumluluğu altındadır. Kurum bu nedenle sorumluluk almamaktadır.
   İşsizlik maaşı başvurusu hem elektronik ortamda hem de şahsen İŞKUR şube müdürlüklerine gidilerek de yapılabilmektedir. İnternet üzerinden e-Devlet sistemi aracılığıyla yapılan işsizlik maaşı başvurularında sizden ekstra bir evrak talep edilmez. Ancak İŞKUR üzerinden şahsen yapılacak başvurularda sizden talep edilen evrakları hazırlaman gerekmektedir.

   İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

   İşsizlik maaşına başvurmak için, başvuru sırasında gerekli olan belgeler İŞKUR’un resmi sitesinde de yer almaktadır. İŞKUR’un resmi sitesinde yer alan bilgilere göre, şu evrakların işsizlik maaşı başvuruları sırasında hazır bulundurulması gerekmektedir:
   Nüfus cüzdanı,
   İşten ayrılış bildirgesi,
   İşsizlik maaşına başvuru dilekçesi.

   İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

   İşsizlik maaşına başvurusu yapmış olanların, sonuçlar ve başvuru durumu ile ilgili son durumları öğrenebilmeleri için yapmaları gereken iki farklı yolu takip etmektir.
   Birincisi, e-Devlet sistemi üzerinden “İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Sorgulama” bağlantısı ile kolaylıkla yapılabilir.
   İkincisi ise, İŞKUR’un resmi internet sitesinde yer alan “İş Ödeneği” bağlantısı ile de alternatif olarak sonuçlandırılabilir.

   İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

   İŞKUR resmi sitesi üzerinde yer alan güncel bilgilere göre, 2020 yılı için ödenen aylık işsizlik maaş tutarları şu şekildedir:
   2020 yılı için aylık işsizlik ödeneği hesabı;
   İşsizlik maaşı için son dört ayda asgari ücretle çalışanlar için net 1168 lira,
   Son dört ayda 3,500 lira ile çalışanlar için net 1389 lira,
   Ve son dört ayında 6000 lira ile çalışanlar için net 2336 lira olarak hesap edilmiştir.

   İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AY ALINIR?

   İşsizlik maaşından yararlanma süreleri, hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;
   Altı yüz (600) gün çalışanlar için 6 ay ödenecek. Dokuz yüz (900) gün çalışanlara 8 ay ödenecek ve bin seksen (1080) gün çalışanlara 10 ay ödenecektir.

   KENDİ İSTEĞİMLE İŞTEN AYRILIRSAM İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR MİYİM?

   Kişi kendi isteği ile işten ayrılır, istifa eder veya sözleşmesini sonlandırırsa, sigortalı çalışıp iş sigortası primlerini düzenli olarak ödemiş olsa dahi işsizlik maaşı hizmetinden yararlanamazlar. Bu nedenle işsizlik maaşının alınması için İş Kanunu’nda belirtilen maddelere göre hizmet akdinin işveren tarafından haksız sebeplerle sonlandırılmış olması gerekmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.