Devlet Teşvik Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

   22.04.2020
   Devlet Teşvik Kredisi Alma Şartları Nelerdir?

   Türkiye’nin dört bir yanında çalışan-çalışmayan, genci-yaşlısı, ev hanımı-öğrencisi herkesin bir iş kurabilme hayali vardır ve bu hayalleri destekleyen pek çok devlet politikası bulunmaktadır.
   Bu politikalar, ülkemizde girişimciliğin desteklenmesi ve sağlam işletmelerin kurulması amacı ile Türkiye’nin her noktasında uygulanmaktadır.
   Özellikle genç girişimciler başta olmak üzere tüm girişimciler, iş hayatına atılmak, devletine ve kendi bütçesine katkıda bulunacaklarını düşünüyorlarsa devletin sağladığı bu teşviklerden yararlanabilirler.

   Girişimcilerin teşvik kredisi için başvurabilecekleri pek çok alternatifi bulunmaktadır. Örneğin, özellikle genç girişimciler başta olmak üzere tüm girişimcilere, geri ödemesiz ve teşvik hibesi şeklinde sağlanan krediler için KOSGEB bir kaynak oluşturmaktadır. Bununla birlikte pek çok kamu ve özel bankanın da düşük faizle kredi desteği verdiği biliniyor.
   KOSGEB, teşvik kredisi verirken girişimciye pek çok şart sunmaktadır. Girişimcilerin de kredi desteklerine başvururken aşağıda bahsedeceğimiz şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

   KOSGEB DESTEKLERİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI

   Devlet teşvik kredilerinden yararlanabilmek için öncelikli olarak KOSGEB’e başvurmalı ve burada uygulamalı girişimcilik eğitimi almalıdır.
   – Uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayan her birey için, KOSGEB’in sağladığı destek hibelerinden ve faizsiz kredilerinden faydalanabilecektir. Ancak, sadece KOSGEB’in eğitimlerine katılmak sertifika almak için yeterli olmayacaktır. Kişiler, toplam ders saatinin yüzde yetmişine devam etmesi gerekmektedir. Eğer kursa kayıt olur ve derslere gitmezseniz, başarınızın ölçülmesi için gireceğiniz sınavların sonucu ne olursa olsun, sertifika almanıza imkan yoktur.
   – Yukarıdaki iki maddede yer alan katılımlı eğitim şartlarını yerine getirdikten sonra, girişimcilik sertifikası alabilirsiniz. Sonraki süreçte, KOSGEB teşviklerinden faydalanmak için proje yazmanız gerekecektir. Proje yazma işi girişimciler tarafından gözde büyütülse de, aslında onlar için hem kolay hem de çok öğretici olmaktadır. Yazılacak olan projenin içeriğinde girişimci hem kendini tanıtacak hem de işletmesini kurmak istediği sektör hakkındaki araştırmalarını ve bu alanda yaptığı çalışmaları anlatacak.
   – Bu proje yazma ve tanıtma işi baştan savma ve geçiştirmelik olarak yazılmamalıdır. Çünkü, KOSGEB’in vereceği teşviklerden faydalanabilmek için sektöre hakim bir bakış açısı ile komitenin ikna edilmesi gerekiyor. Bu nedenle özenle ve dikkatlice bu proje yazılmalıdır.
   – KOSGEB’e sunulan projenin onaylanması durumunda, yapılacak işle ilgili masraflar faturalar karşılığında kurumdan geri alınabilir.

   KOSGEB TEŞVİKLERİ NERELERDE KULLANILIR?

   Devlet Destekli Teşvik Kredisi verilirken, pek çok faktör göz önünde bulundurulmaktadır. Girişimcilik yapılacak bölgeden tutun, Türkiye genelinin ihtiyaçlarına yönelik olup olmayacağına ve girişimcilik yapılacak bölgenin projeye uygun olup olmadığına kadar pek çok faktör belirleyici olmaktadır. KOSGEB araştırmasını detaylıca yapıp ona göre hibe verip vermeyeceğine karar verir ve bu politikanın dışına kesinlikle çıkmamaktadır.
   Ayrıca devletin özel olarak teşvik bölgeleri ilan ettiği yerler için de KOSGEB, teşviklerini artırır ve bu özel teşvik bölgeleri verilen teşvikler arasında büyük bir paya sahiptir.
   Örneğin, bölgesel teşviklere baktığımızda; Doğu Anadolu Bölgesi’ni ele alalım. Doğu Anadolu bölgesinde bulunan toprak yapısının karstik oluşu dolayısıyla tarım alanlarının fazla kullanılamadığı görülmektedir. Bu sebepten dolayı Doğu Anadolu bölgesi girişimcileri öncelikle kendi ihtiyaçlarını karşı ulayabilmek ve sonrasında farklı bölgelere yönelik satış işlemi gerçekleştirebileceği topraksız tarım alanında projeler üretmelerinde fayda vardır. Çünkü KOSGEB bu durumlara oldukça dikkat etmekle birlikte bu alanda yapılacak girişimlere oldukça fazla hibe desteği vermektedir.
   Yukarıda bahsedilen topraksız tarım işleminin mümkün olamayacağı düşünülse de, kurulan özel tesisler sayesinde yalnızca su ve suya katılan mineraller sayesinde topraktan daha fazla ürün alınabildiği bir gerçektir. Buna özellikle Avrupa ülkelerinin tarım alanında bu yöntemi kullanmalarını örnek gösterebiliriz. Bu sistemde ayrıca, kurulan özel tesislerde toprakta ekilen alana göre çok daha fazla ürün yetiştirilmesi mümkün olmaktadır.
   Yukarıda bahsettiğimiz örnek olarak düşünülebilir. Devletten hibe desteği almak isteyen girişimcilerin bu örnekten yola çıkarak hareket etmeleri ve projelerini bu kapsamda değerlendirerek hayata geçirmelerinde fayda olacaktır. Bununla birlikte girişimcilik yapılacak bölgeler için devletin hangi yönde teşvikler verdiği de dikkatle takip edilmektedir. Bu yol takip edilirse hem KOSGEB’in verdiği hibelerden yararlanmak kolay olacaktır hem de Avrupa Birliği Destekleri’nden faydalanma şansına sahip olacaktır.

   DEVLET TEŞVİK KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

   Girişimci Teşvik Kredisi almak için yukarıda da bahsettiğimiz gibi devlet destekli KOSGEB ve özel ve kamu bankaları olmak üzere iki farklı alternatif bulunmaktadır. Bu nedenle teşvik şartlarını bu iki alana göre ayırmamız gerekecektir. Eğer girişimcinin tercihi KOSGEB tarafından verilen desteklerden faydalanmak ise, yukarıda belirttiğimiz gibi uygulamalı girişimcilik eğitimlerini tamamlayıp girişimcilik sertifikasını almalıdır. Sertifika sonrası yazılacak olan proje ile birlikte KOSGEB’in hibe ve teşvik politikalarından yararlanılabilir.
   Alınmak istenen teşvik destekleri için bankalar kullanılacaksa, tüm kredi paketlerinde geçerli olan şartlar girişimciler için de geçerli olacaktır.
   Bankaların kredi desteği verme şartlarına bakılacak olursa girişimcinin;
   – 18 yaşının tamamlanmış olması,
   – Başvuru işlemlerinde nüfus cüzdanı ile başvuru yapılması,
   – Kredi notunun ve banka sicilinin sorunsuz olması,
   – Düzenli bir gelirin olması,
   – Gelirin resmi bir belge ile bankaya sunulması.
   Belirtilen bu şartların yerine getirilmesi durumunda, KOBİ’ler ve yeni işletme kurmak isteyen kişiler için hazırlanan kredi paketlerinden faydalanılabilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.