Komisyonla Kredi Veren Bankalar

   Komisyonla Kredi Veren Bankalar

   Komisyonla kredi imkanı sunan bazı şirketler kredinizi biz çekelim siz taksitlerinizi ödeyin diyorlar.

   Kredi notu düşük, kredi çekemeyen kişilere bazı şirketler komisyonla kredinizi biz çekelim siz taksitlerinizi ödeyin fırsatını sunuyorlar. Konya, Kayseri ve Bursa gibi istihdamın yüksek olduğu yerlerde faaliyet gösteren firmalar artık başka şehirlerde de görülmeye başlandı. 2020 yılı itibari ile 22 şirket tarafından verilen komisyonla kredi imkanı genellikle büyükşehirlerde faaliyet gösteriyor. Kredinizi biz çekelim taksitlerini siz ödeyin sloganı ile çalışan şirketler bankalardan kredi çekemeyen kişilerin başvurduğu yöntemler arasındadır. Finansman desteği ile nakit ihtiyaçlarını görmek isteyen kişiler bu firmalar aracılığı ile bankalardan kredilerini çekip komisyonlu olarak taksitlerini ödüyorlar.

   Her sene pek çok kişi tarafından tercih edilen kredi bizden taksit sizden kampanyası son zamanlarda oldukça popülerliği artmaktadır. Özellikle kredi çekemeyen kişilerin başvurduğu yöntem olan bu yöntem bankalardan alınan krediye göre daha az yasal çerçevede olması nedeni ile kredi almak isteyen kişileri büyük bir şüpheye düşürmektedir. Bankalarda sicili bozuk olan kişiler komisyonlu kredilere başvurmak zorunda kalıyorlar ve bir çok şirketin kredinizi biz çekelim siz ödeyin diyerek bu kişiler yardımcı oluyorlar. Buna bağlı olarak bankalardan kredi çekemeyen kişiler bu şirketlerin çektikleri kredileri yine şirketlerin ekledikleri komisyonla birlikte aylık taksitleri ödüyorlar. Ülkemizde bazı firmalar üzerinden komisyonlu kredi danışmanlığı hizmeti verilmektedir. Ancak kredi notu düşük olup sicili bozuk olan ve kredi çekemeyen kişilerin başvurdukları bu yöntemde dikkat etmeleri gereken en önemli husus şudur ki, komisyonla kredi alacakları firmaların güvenilir olmalarına ekstra önem vermeliler ve iyice araştırmaları gerekir. Güvenilir olmayan şirketlerle yapılan anlaşmalarda kişiler mağduriyet yaşayabilirler.


   KREDİ LİMİTLER NE KADARDIR?

   Komisyonla kredi çekmek zorunda olan kişilerin alabilecekleri alt limit kredi miktarı 5.000 TL’dir. En düşük limitin 5.000 olmasının nedeni bankaların ihtiyaç kredilerinin en az limitlerinin 5.000 TL olmasından kaynaklanmaktadır. Buna bağlı olarak kredi çekemeyen kişiler adına bankalardan kredi çeken firmalarında bankalardan çektikleri kredi miktarının az limiti 5.000 olacaktır. Kişinin ihtiyacına göre değişecek olan kredi miktarları komisyonla kredi alacak kişiler için en üst seviye ise 30.000 TL civarı olarak belirlenmiştir. Ancak kişinin daha fazla ihtiyacı var bu kişiler komisyonla kredi alacakları firmalarla görüşerek dilerlerse artırmaya gidebilirler. Bu durum tamamen komisyonla kredi verecek firma ve kişinin arasındaki iletişime göre değişecek bir durumdur. Sonuç olarak komisyonla kredi çekmek isteyen kişilerin üst limitleri genel olarak anlaşılacak firma ile yapılacak görüşme ile netlik kazanır.

   KREDİ VADELERİ NE KADARDIR?

   Komisyonla kredi almak isteyen kişilerin ödeme vadeleri genellikle limitlerine göre değişkenlik göstermektedir. En düşük komisyonla çekilen kredinin vadesi 12 aydan başlayıp en fazla 36 aya kadar yükselmektedir. Ancak kredi limitlerinde olduğu gibi vade de kredi veren firmanın inisiyatifine göre bir değişkenlik olabilmektedir. Firmalardan komisyonlu kredi alacak kişinin durumunu anlatması halinde firma taksit vadesini artırabilir de.

   Ancak her firma tarafından komisyonlu kredi imkanı verilmemektedir. Bunun için bulunan özel firmalar bulunmaktadır. Bu iş için çalışan şuan da 22 firma bulunuyor.

   NASIL FAYDALANILIR?

   Komisyonla kredi almak isteyen kişilerin öncelikle kendilerine komisyonla kredi verecek firmaları bulması gerekir. Çoğunlukla büyükşehirlerde faaliyet gösteren bu firmalardan hizmet almadan önce iyi bir alan araştırması yapmak daha doğru olacaktır. Günümüzde pek çok alanda olduğu gibi komisyonla kredi imkanı üzerinden de dolandırıcılık yapılmaktadır. Bu nedenle bankadan kredi çekemeyen kişilerin komisyonla kredi almak için başvurdukları firmaları çok iyi araştırmaları gerekir ve gerekirse yüz yüze de görüşmeleri sağlıklı olabilir. Acil nakit ihtiyacınız var ve bankalardan çeşitli nedenlerden dolayı kredi çekemiyorsanız sizde komisyonla kredi alma yöntemine başvurabilirsiniz.

   GERİ ÖDEMELERİ NASIL YAPILIR?

   Komisyonla kredi alan kişilerin vadeleri ve geri ödemeleri komisyonla kredi aldıkları firmalarla yaptıkları anlaşmaya göre şekillenir. Alınan miktarların kredi geri ödemeleri tamamen komisyonla kredi alınan firmaların inisiyatifine göre şekillenmektedir. Senetle yapılan bu ödeme planı aylık olarak kişilerin borçlarını ödemesi ile birlikte aylık olarak senedini alması ile kapanır. Banka kredileri ile aynı yasal sürece sahip olmadıklarından geri ödemeleri ile ilgili olarak net bir şey söylenemez.

   GÜVENİLİRLİK

   Genellikle her zaman şüphe ile bakılan bir konu olan komisyonla verilen kredi pek güvenli bulunmamaktadır. Ancak kredi notu düşük olup veya başka nedenlerden kredi çekemeyen kişilerin mecbur kalıp başvurdukları yöntemlerden birisidir. Kredi verecek firmalarda kredi çekecek kişinin güvenilirliğini ölçerek kredi verirler yani her firma herkese kredi vermeyebilme gibi bir durumu da mevcut.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.