Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Kredi Sicil Affı Yasası’nın 2020 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Peki, sicil affı başvurusu nasıl yapılır, kötü sicil nasıl silinir ve esnaf bu sicil affından nasıl yararlanır? İşte başvuru şartları ve sicil affı ile ilgili detaylar.

   Özellikle esnafın merakla beklediği sicil affı yasası, 2020 yılında meclise gelerek yasalaşması bekleniyor. Bu 2020 sicil affı ile esnafların geçmiş döneme ait ödenmemiş borçlarından doğan bozuk sicili silinecek ve isimleri kara listeden çıkarılacak. Esnafların sicil affından nasıl yararlanacağı, sicil affı için nereye başvuracağı ve 2020 yılında sicil affının detaylarının neler olacağı ile ilgili detaylara yazımızın içeriğinde ulaşabilirsiniz.

   2020 SİCİL AFFI YASASI BAŞVURULARI NASIL YAPILIR? ŞARTLARI NELERDİR?

   Son yıllarda gündemden düşmeyen ve özellikle 2019 yılında farklı partiler tarafından TBMM’ye sunulan sicil affı yasasının 2020 yılında çıkması halinde, binlerce esnafın sicili silinecek ve bankalardan ticari ve bireysel kredi kullanma imkanına sahip olacaklar.
   Ekonominin kötüye gittiği ve esnafın ayakta kalmakta zorlandığı son yıllarda, binlerce esnaf bu sicil affı teklifinin yasalaşmasından sonra bankalara başvuru yaparak, gerek Faizsiz Esnaf Kredisi, gerekse diğer ticari kredilerden faydalanabilecekler. Bu teklifin yasalaşması halinde sadece esnaflar değil, 4-B kapsamında BAĞ-KUR’a bağlı olarak çalışanlarda faydalanabilecekler.

   Sicil affına başvuru şartlarının, 2020 yılında yürürlüğe girmesi beklenen yasanın Mecliste kabul edilmesini müteakiben netleşeceği düşünülüyor. Yasanın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesi sonrasında tüm esnafın bankalara olan borçları nedeniyle kötü sicillerinin bankalar tarafından silineceği değerlendiriliyor.
   Sicili bozuk olan esnafın, findeks ve KBB bürosu tarafından hesaplanan kredi sicil notları, sicil affı sonrasında yükseleceği ve bu yükselme sonucunda, esnafın rahatlıkla kredi çekebileceği değerlendiriliyor.

   SİCİL AFFI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

   Sicil affı yasası kapsamında esnafların tüm borçlarının 2020 yılında bir defaya mahsus affedilmesi yerine, borçların yapılandırma yoluna gidileceği,
   Borcunu ödemesine rağmen geçmişte takibe düşmesi nedeniyle sicili bozuk olan esnafın, kara listeden çıkarılacağı,
   Hali hazırda borcu olan ve düzenli ödemeye devam eden iyi niyetli esnafın borçlarının yapılandırılacağı ve yapılandırılan bu borçlar nedeniyle sicili bozuk olan esnaf ve sanatkarların da kara listeden çıkarılacakları,
   Bu tarihten sonra yeniden borçlanma veya borcunu ödeyememe durumu olan esnafın sicil affı yasası kapsamında değerlendirmeye alınmayacağı,
   Başvuru yapılacak tarih itibarıyla esnaf olmayan ancak geçmiş dönemlerdeki ticari faaliyetleri dolayısıyla bozulan sicilini, esnaflıkla ilgili borçları yapılandırması durumunda çıkacak yasadan yararlanabilecek.


   Merkez Bankası ve Findeks üyesi KBB tarafından da esnafın sicil notunun düzenleneceği de değerlendirilmektedir.
   Yukarıda bahsettiğimiz konular, uzmanlar tarafından yasanın çerçevesinin bu yönde olacağına dair görüşleri ve düşünceleridir.
   Esnafın sicil affından nasıl yararlanacağı sorusuna yönelik değerlendirmeler de ise esnafın sicil affı başvurusu gibi bir işleme gerek olmayacağı ve bankaların yasa kapsamında direk olarak düzenleme yapacakları yönünde görüşler bildiriliyor.
   Yasa yürürlüğe girdikten sonra halen kara listede sicili bozuk olarak görülen esnafların ise, borcun kaynağı olan bankalara ve finans kuruluşlarına 2020 yılında sicil affı başvurusu yapabilecekleri değerlendiriliyor.
   Uzmanların değerlendirmesine göre, yürürlüğe girecek sicil affı yasasından sadece esnaflar değil, kredi ve kredi kartı borçlularının da yararlanabileceği de düşünülüyor.
   2020 yılı itibarıyla hali hazırla 12,5 milyon sicili bozuk vatandaşın olduğu ve bu vatandaşların sicillerinin, bireysel ihtiyaç kredisi veya kredi kartları nedeniyle kara listeye alındıkları biliniyor.
   Bu durumda olan vatandaşlar, borçlarını tamamını 6 ay içinde ödeseler dahi 5 yıl boyunca kara listeden çıkamıyorlar. Yürürlüğe girecek olan 2020 sicil affı yasası ile bu durumun ortadan kalkacağı, 5 yıl sicil silinme süresini bekleyenlerin ve borcunu yapılandıranların da bu yasadan yararlanacağını belirtiliyor.

   SİCİL AFFI YASASININ AMACI

   TBMM’ye sunulan Sicil Affı Yasası ile esnaf ve diğer borçlulara verilecek olan iki önemli hak bulunuyor.
   Bunlardan birincisi, borcunu ödemesine rağmen 5 yıllık kötü sicil bekleme süresini bekleyen kredi kartı, bireysel kredi, ticari kredi veya esnaf kredisi borçluları kara listeden çıkarılarak.
   Diğeri de hali hazırda borcu olan, ancak borç yapılandırmasına gitmiş ve düzenli olarak ödemelerini yapanların sicilleri temizlenecek.

   AHİLİK FONU DEVREYE SOKULACAK

   TBMM’de bu teklifin yasalaşarak kanunlaşması ile birlikte 2020 yılında hükumet bir de Ahilik Fonunu devreye sokmaya hazırlanıyor. Ahilik Fonu’nun devreye sokulmasındaki amaç, iş yerini kapatan veya iflas eden esnafların belirli bir süre maddi sıkıntı yaşamaması için, işçilere ve diğer çalışanlara ödenen İşsizlik Maaşından yararlanabilmesi içindir.
   Ahilik Fonu ile, işi kötüye gitmiş ve iş yerini kapatmak zorunda kalan esnafa 12 aya kadar Esnaf İşsizlik Maaşı bağlanacak ve maaşların miktarı ise 700 lira ile 1300 lira arasında değişen miktarlarda olacak.

   KOBİ’LERE VERİLECEK SIFIR FAİZLİ KREDİLERİ DE ETKİLEYECEK 

   2020 yılında KOSGEB tarafından KOBİ’lere verilmesi planlanan sıfır faizli işletme kredisi için başvuru yapmayı düşünen ancak sicili bozuk olduğu için kredi alamayan işletmelerin de sicil affından yararlanması sıfır faizli esnaf kredisi çekebileceği değerlendiriliyor.
   Buna karşın sicil affından yararlanan ancak hali hazırda borcu olup borç ödemesinden dolayı yeni çekeceği krediyi ödeme imkanı olmayanlar bu kredi desteğinden yararlanamayacağı tahmin ediliyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.