Kredilerde İcra Takibi Ne Zaman Başlar?

   22.04.2020
   Kredilerde İcra Takibi Ne Zaman Başlar?

   Tüketiciler için hazırlanan koruma kanunları aynı zamanda hizmet veren kurumlar içinde onların haklarını koruma altına alan kanunlar bulunmaktadır.

   İcra ve İflas Kanunu ile birlikte alt yönetmeliklere alacaklı ve borçlu arasındaki ilişkinin doğru ve düzenli şekilde işlemeleri sağlamaktadır. Bankalardan alınan kredilerle hem kredi alanlar hem de kredi veren bankalar açısından belli dayanaklar bulunuyor. Araç, konut, ticari ve ihtiyaç kredileri çeşitli nedenlerle tüketicilerin ödeyemedikleri kredilerdir.

   Çekilen krediler ister sabit isterse esnek vade ve tutarlarda ödenmesi gerekiyor. Kredi çekerken banka ile tüketici arasında kredi sözleşmesi imzalanır, sözleşme içerisinde ödenecek kredinin tutarı ve aylık dönemlerini ödeme konusunda taahhütte bulunur ve bu tüketiciler yeteri kadar bağlayıcıdır.

   KREDİ İCRAYA NE ZAMAN DÜŞER?

   Kredi taksitleri ile ilgili ilk aksama da hemen icra gibi bir durum söz konusu olmaz öncelikle banka tarafından çeşitli hatırlatmalar yapılır. Bu yapılan icra için değil borcu hatırlatmak amacı ile yapılır. Aksatılan ilk taksitin arkasından ikinci taksitin de ödenmemesi ile birlikte banka daha ısrarcı olarak ara ve ödemesi yapılmamış olan taksitlerin bir an önce yapılmasını ister aksi takdirde takibe düşme riskinden bahseder.

   İkinci taksitin ödeme gününün geçmesi ile birlikte hemen sonrasında yani 60. Gün ile birlikte banka aracılığı noterden kişiye ihtarname gönderilir ve ihtarnamede kredinin borcunun ödemesine yöneliktir. Bu durum tabi olarak kişinin kredi notunu olumsuz olarak etkiler.

   Kredi borcu ödenmemeye devam ettiği zaman yani üçüncü taksit ödenmediği zaman banka krediyi artık kredi takip bölümüne devreder. Bu süreç içerisinde banka borçlu kişiyi sürekli olarak aramaya devam eder ve borcu ödemesi noktasında hatırlatmalarda bulunur, aksi durum devam ettiği süre içerisinde hukuk bürosuna (avukata) devredileceğinden bahseder.

   Bu nokta tüketici için bir dönüm noktasıdır bu noktadan sonra kişi isterse krediyi yapılandırmaya götürüp yeniden taksitlendirme yapabilir. Böylece bankadan ek süre talep edilir ve avukata yani ücraya düşmeden gecikme uygulanır ancak bu süreç içerisinde kredi faizi işlemeye devam eder. Bu süreçle birlikte kişi 20-30 günlük bir zaman kazanma sürecine girmiş olur.

   Bu sürecinde değerlendirilmemesi durumunda borç artık avukata devredilir. Bu durumda yaklaşık 10 ile 15 günlük süreç alır sonrasında avukatlı bürosundan telefon gelir ve borcu ödeme noktasında hatırlatma yaptırılır aksi halde borcun icraya devredileceği söylenir ve bunun önüne geçmek için pazarlık ve taksitle avukata ödeme imkanından bahsedilir.

   Oda yapılmadığı takdirde İcra Müdürlüğü tarafından yedi gün içerisinde borcun ödenmesi noktasında süre verilir ve tebliğ edilir. Bu süreç içerisinde yine avukatla anlaşmaya gidilebilir. 7 günlük süre içerisinde borç ödenmezse eğer UYAP aracılığı ile kişin tüm mal varlığı tespit edilir ve ev, araba, tarla ne varsa borcun büyüklüğüne göre mallara icra kararı alınır tüm bunlara ek olarak iş yerine icra emri gitmiş olur.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.