Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

   22.04.2020
   Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

   Bankalar, vatandaşın kredi taleplerini değerlendirirken daha çok Findeks kredi notuna göre karar vermektedirler. Kredi notunun risk durumuna göre, kredi talebine olumlu veya olumsuz cevap verilir.

   Pek çok banka başta kredi sicili, kara listede olma ve findeks kredi notu durumuna göre kredi taleplerine cevap vermektedir. Bankalardan kara listede olan ve sicili bozuk olanlara pek kredi çıkmazken, findeks kredi notunun risk derecesine göre kredi kullandırılabiliyor. Peki, bankaların kredi değerlendirmesinde referans aldığı ve olmazsa olmazı bu kredi notları nasıl hesaplanıyor? İşte konuya dair tüm detaylara yazımızın içeriğinde ulaşabilirsiniz…

   KREDİ NOTU HESAPLAMALARINDA 5 FAKTÖR DEĞERLENDİRİLİYOR

   Kredi ve Kredi Kart Ödemeleri:
   Findeks kredi notu hesaplanırken, en çok dikkat edilen husus ve en fazla değeri olan madde kredi ve kredi kartı ödemeleridir. Bankalardan alınan tüketici kredileri ve kullanılan kredi kartlarının ödenme performansı kredi notunun belirlenmesinde yüzde 35’lik gibi büyük bir paya sahiptir.
   Bankalardan alınan krediler ve kullanılan kredi kartları ile ilgili ödenmeme, gecikmiş ödenme, asgari ödenme, yasal takip, icra takibi gibi işlemler kredi notunun hesaplanırken artı veya eksi olarak kredi not karnesine işlenmektedir.
   Bu sebeple, kredi kullanan ve kredi çeken kişilerin kredi notlarında en çok dikkat etmesi gereken konu burasıdır. Sadece kredi ve kredi kartlarında ki yasal takip değil, ödemelerdeki aylık gecikmeler bile kredi notunuzun aşağılara düşmesine neden olabilmektedir.

   Mevcut Borç Durumu:
   Hali hazırda bankalara olan borçlar ile ödenmemiş borçların da kredi notu hesaplanırken yüzde 35 gibi bir etkisi vardır. Bu maddeye göre şunu anlıyoruz ki bankalara olan borç miktarı ne kadar çok ise kredi notunda o derece düşüş meydana gelmektedir. Ödenmemiş borçlar ise yüzde 25’lik payın taban yapmasına neden olmaktadır. Kredi kullanıcısının burada yapması gereken bankaya olan borçlarını en kısa sürede bitirmesi ve ödenmemiş takibe düşmüş bir borç bırakmamasıdır. En kötü ihtimalle ödeyemeyecek durumda ise ilgili bankaya başvurup bütçesine göre bir ödeme planıyla yapılandırmasıdır.

   Yakın Zamanlı Kredi:
   Yeni alınan tüketici kredisi veya farklı bankalara sık sık kredi talebinde bulunmak da kişilerin kredi notunun hesaplanmasında yüzde 11’lik bir değere sahiptir.
   Bu maddede bize gösteriyor ki yeni biten bir kredinin hemen ardından yeni bir kredi talebinde bulunmak ve aynı bankadan alınamıyorsa bir başka bankaya kredi başvurusunda bulunmak da kredi notunu düşüren etkenler arasındadır.
   Bu maddeye göre dikkat edilmesi gereken konu, bankalara sık sık kredi başvurusunda bulunmamak veya kredi çekilecekse aynı bankadan kullanılması konusudur. Bir bankanın vermediği krediyi başka bankalardan alabilir miyim diye sık sık kredi başvurusunda bulunulursa bu da kredi notu değerlendirmelerinde olumsuz bir durum oluşturuyor.

   Kredi Kullanım Oranı:
   Kredi kullanım oranları da kredi notunun hesaplanmasında yüzde 10 gibi büyük bir paya sahiptir. Bu madde açıkçası insana biraz tuhaf geliyor. Çünkü hiçbir bankadan talepte bulunup kredi çekmeyen birinin kredi notu, kredi kullananlara göre daha düşük çıkmaktadır. Her ne kadar tuhaf gelse de bunun da bankalar açısından bir değerlendirme yöntemi olduğunu bilmeliyiz. Bu maddede aslında kullanıcının borcuna sadakatli olup olmadığı, kredilerini zamanında ödeyip ödemediği gibi konuların test edilmesi açısından önemlidir. Hiç kredi kullanmayan birinin değerlendirilmesi ve risk durumunun tespit edilmesi mümkün değildir. Bu yüzden kredi kullanıp, borcunu zamanında ve eksiksiz ödeyenlerin kredi notu hiç kullanmayandan daha yüksek olabilmektedir. Tabi krediden dolayı bankaya kazandırdığı faiz paraları da önem arz ediyor.

   Diğer Etkenler:
   Kredi notu hesaplanmasında diğer etkenler maddesi de yüzde 9’luk bir orana sahiptir. Diğer etkenler içerisinde değerlendirilen hususlara bakacak olursak; kişinin yaşı, çocuk sayısı, medeni durumu, mesleği, sahip olduğu gayrimenkuller, öğrenim durumu, yasal takip sayısı, son işte çalıştığı süre, sigortalı çalışma durumu, icralık olup olmadığı, kara listede olup olmadığı, sicilinin durumu gibi maddeler de kredi notu hesaplanırken değerlendirilmektedir.
   Buna göre, gayrimenkulü çok olan, öğrenim durumu yüksek, mesleği devlet memurluğu olan, getirisi olan meslekler ve ortalama yaşlarda olanların kredi notları yüksek olabilmektedir.
   Buna karşın, düşük maaş, riskli yaş sınırı, tehlikeli meslekler, sigortasız çalışma gibi bankaların ileriye dönük verdiği krediyi alamama gibi risk gruplarında olanların kredi notu daha düşüktür.

   Sonuç olarak; Findeks Kredi notu nasıl hesaplanır? Sorusuna verdiğimiz yukarıdaki cevaplar ile umarız ki sizleri bilgilendirmişizdir. Kredi notunuz değerlendirirken hangi etkenlerin kredi puanlarınızı düşürdüğünü bu maddelere bakarak anlayabilirsiniz. Kredi notunun yüksek tutulması ve istendiği zaman bankalardan rahatlıkla kredi çekebilmek için yukarıdaki hususlara dikkat edilmesinde fayda olacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.