Kredi’yi Faize Yatırmak Caiz Mi?

   22.04.2020
   Kredi’yi Faize Yatırmak Caiz Mi?

   İnsan ihtiyaçlarının artması ile birlikte insanlar farklı yollardan gelir elde etme yoluna giriyorlar. Bu durumda en fazla başvurulan yöntem banka kredileri olmuştur.

   Kendilerine ekstra gelir eklemek için birçok kimse tarafından yapılan kredi çekip faize yatırma fikri uygulanmaktadır. Ancak yine birçok kimse bu durumun dini açıdan nasıl olduğu yönündedir. Dini durumunu düşünüp, banka kredilerinde olabildiğince uzak kaçan bir takım büyük kitlelerde bulunmaktadır.

   NEDEN KREDİDEN UZAK DURULUR?

   Kuranı Kerim’de kredi ve faiz işlemlerinin haram olduğu için pek çok insan kredi ve faizden uzak dururlar. Ancak bazı kesim insanlarda zor durumda kaldığından başvurdukları yöntemlerden birisi de kredidir.

   Kuranı Kerim’de faiz ve kara paranın her türlüsünün haram olduğu açık olarak geçmektedir. İslam faizin her türlüsünü haram kılmıştır hem alan için hem de veren için haramdır. Kredi çekilecek yapılan işlerden hayır gelmeyeceği düşünülmektedir. Kuranı Kerim’de faiz yiyenler şu şekilde açıklanmıştır.

   • Allah lanet etmiştir.
   • Faiz yiyenlerin Allah’a ve resulüne savaş açmıştır.
   • Rızıklarına ait olan bereket bitmiştir.
   • Cehenneme gidecekleri bildirilmiştir.
   • Faiz yiyenlerin sadakaları, cihadları ve sıla ziyaretlerini Allah kabul etmemiştir.

   Bakara suresinde faiz ile ilgili şu ifadeler yer almaktadır;

   Eğer gerçekten inananlardan iseniz faiz hesabından kalan miktarı almaktan vazgeçin. Eğer böyle yapmazsanız Allah ve resulü tarafından bir savaş açılacağını bilin. şeklindeki ayet faizden ne kadar da uzak durulması gerektiğini gözler önüne sermektedir.

   DİYANETİN AÇIKLAMASI

   Diyanet yaptığı açıklamada kredi çekip faize yatırmanın günah olduğunu vurgulamıştır. Kişilerin emek vermeden kazandıkları paranın hak etmedikleri için haram olduğunu vurgulamıştır. Ne amaçla kredi çekilirse çekilsin çekilen kredi kişiler zaruri durumda olsa bile kredi yoluna başvurmamaları gerekir. Kişilerin hem kredi çekmeleri hem de çekilen kredinin faize yatırılması son derece günahtır ve yapmamak gerekir. Kişinin kredi çekip faize yatırması ise işlediği günahın üzerine tekrar günah işlemektir ve cezayı ikiye katlar. Diyanet kişilerin bu durumda ihtiyaç duydukları krediyi başka yollarda bulmalarını talep eder. Dine Kuran’a inanan kişilerin günahlarını işlemeden faizin her türlüsünden kaçmalarını gerekir.

   Kişiler gerek ev almak gerek araba almak veya arabasının modelini yükseltmek için veya düğün yapmak için krediye ihtiyaç duyabilirler. Diyanet kişilerin lüks yaşamadan vazgeçerek faizden kaçmaları gerektiğini ifade eder. Diyanet faiz konusunda insanların olabildiğince hassas olmaları gerektiğini ifade eder. Ev almanın farz olmadığını ancak faizden kaçarak haram olandan kaçıldığını belirtir. Kişilerin özellikle lüks yaşamak için haram olandan uzak kaçmak gerektiğini belirtir. Türkiye’de son yıllarda özellikle krediye ihtiyaç duymadan doğan alternatif yöntemler ortaya çıkmıştır. Gerek ev almak isteyenler gerekse araba almak isteyenler bu yöntemlere başvurabilirler. Hem böylece harama girmekten kaçınırlar. İslami kredi çeşitlerini araştırıp ihtiyaç durumlarında bunlara başvurmak son derece iyi olacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.