Kredi Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

   Kredi Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

   Koronavirüs önlemler kapsamında bankalarda müşterilerini yaşadıkları ekonomik zorlukları en aza indirmek amacı ile kredi ve kartlarını erteleme fırsatı verdi.

   Türkiye’de de koronavirüs kabusunun başlaması ile birlikte pek çok alanda olduğu gibi finans sektöründe de bir takım tedbirler alındı ve alınmaya devam ediyor. Bu bağlamda pek çok devlet ve özel banka müşterilerinin yaşadıkları zorlukları bu süreçte hafifletebilmek adına kredileri erteleme yoluna gitti.

   Araç, konut ve ihtiyaç kredisi çekmiş olan müşteriler, koronavirüs nedeni ile işlerinde sorun yaşayabiliyorlar tüketicilerin yaşadıkları sorunları virüs sürecinde en aza indirmek amacı ile bankalar kredi ve kredi kartı taksitlerini erteleme fırsatı sundu. Peki hangi bankalar ne kadar erteliyor?

   ZİRAAT BANKASI

   Ziraat Bankası aldığı önlemler kapsamında bireysel ve ticari müşterilerinin 31 Mart’a kadar yapması gereken ödemeleri öteleyecek. Banka ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı’ hamlesine  göre şöyle bir açıklama yaptı:

   • 31 Mart 2020 tarihine kadar bireysel ve ticari müşterilerin Kar payı, taksit ve anapara ödemelerinin ileri bir tarihe alınması,
   • Nakit akışında sorun yaşayan nakit akışının bozulduğu veya bozulma ihtimali olan müşterilerinin 6 ay ödemesiz, dönemsel faaliyet gösteren işletmelerde 12 aya kadar ek süre tanınarak uygun vade ile yapılandırılması,
   • Çalışanlarının maaşlarını Ziraat Bankası üzerinden yatıran firmaların personel sayısında bir azalmaya gitmediği takdirde ihtiyaç gördükleri takdirde 3 aylık çalışan maaşının gideri kadar ek limit imkanı verilmesi kararına geçtiklerini bildirdi.

   HALKBANK

   Halkbank başta KOBİ ve esnaf olmak üzere bu süreçte tüm müşterilerine kesintisiz hizmet sağlayacaklarını duyurdu. Banka ‘Finansal İstikrar Kalkanı’ kapsamında aldıkları kararları açıkladı.

   • 31 Mart tarihine kadar anapara, taksit ve faiz ödeme yapması gereken müşterilerin bu döneme ait olan ödemelerini ileri bir tarihe alabilecekler.
   • Esnaf ve sanatkarların bu süreçte en az zararla atlatabilmeleri adına ihtiyaçları durumunda mevcut kredi ödemelerinin vadelerini Nisan, Mayıs, Haziran 2020 aylarında 3 ay süre ile faiz olmadan erteleyebilecekler.
   • Nakit akışında yaşanan zorluklardan dolayı müşteriler diledikleri takdirde kredilerini 6 ay kadar erteleyebilecekler ve ona göre yapılandıracaklar.
   • Çalışanlarının maaşlarını HalkBank üzerinden yatıran firmaların personel sayısında bir azalmaya gitmediği takdirde ihtiyaç gördükleri takdirde 3 aylık çalışan maaşının gideri kadar ek limit imkanı verilmesi kararına geçtiklerini bildirdi.
   • Daha detaylı bilgi almak isteyen müşteriler bankaları ile iletişime geçip işlemleri hakkında bilgi alabilirler.

   VAKIFBANK

   Vakıfbank’ta Ziraat Bankası ve Halkbank’ın müşterilerine tanıdığı kolaylıkları tanıdığı ekstra detay bilgi almak isteyen müşteriler, müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek bilgilenebilirler.

   TÜRKİYE İŞ BANKASI

   Türkiye İş Bankası koronavirüs tedbirleri kapsamında aldığı önlemlerde müşterilerine 30 Nisan’a kadar ödemelerini diledikleri takdirde 30 Haziran’a kadar ileri bir tarihe almalarına imkan tanıdı üstelik herhangi bir nedende aramadan.

   DENİZBANK

   Pandemi salgın nedeni ile ekonomik zorlukların yaşanmaması adına finansal anlamda kolaylık sağlayan bankalardan birisi de DenizBank oldu. 30 Nisan’a kadar ödemesi olan müşterilerinin ödemelerini 3 aya kadar öteleme imkanı verdi.

   • Yapılacak EFT işlemlerinden herhangi bir ücret talep edilmeden ücretsiz olarak yapılacak.
   • ATM’ler üzerinden kart veya QR Kod ile çekilecek paranın günlük limiti 5 bin TL’ye yükseltildi.
   • Müşterilerin ve çalışanların sağlıklarını korumak adına mesai saatlerini 12:00 ile 17:00 olarak güncelleyip, müşterilerin diledikleri zaman online olarak 7/24 hizmet almalarına imkan tanıyorlar.

   VAKIF KATILIM

   Ekonomik İstikrar Kalkanı paketini destekleyen bankalar arasında Vakıf Katılım yer alıyor.

   Vakıf Katılım müşterilerine nakit akışı yaşadıkları dönemde 6 ay ile 1 yıl arası ödemesiz dönem olacak şekilde yapılandırma yapma imkanı tanıdı. Kredilerinde erteleme yapmak isteyen müşteriler çağrı merkezleri üzerinden taleplerini gerçekleştirebilecekler.

   ŞEKERBANK: Sağlık sektöründe çalışan müşterilerinin kredi ve kredi kart borçlarını talep etmeleri durumunda Haziran ayına kadar öteleyebileceklerini duyurdu.

   TEB: Kredi çekmiş olan müşterilerinin 30 Nisan’a kadar ödemesi olanların talep etmeleri durumunda ödemelerini 3 ay erteleyebilecekler.

   ALBARAKA: Tüm müşterilerine talep etmeleri durumunda ödemelerini Haziran ayına kadar öteleyebileceklerini duyurdu.

   ALTERNATİF BANK: 30 Nisan’a kadar ödemeleri bulunan müşteriler talep etmeleri durumunda ödemelerini 30 Haziran’a kadar erteleyebilecekler. Aynı zamanda 30 Nisan’a kadar online ve mobilde yapılacak tüm EFT işlemlerinden ücret alınmayacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.