Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

   22.04.2020
   Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

   Kredi çekmeyi planlayan herkesin en çok merak ettiği konulardan birisi de kredi notunun kaç olduğudur. Bankaya gitmeden önce kredi notu nasıl öğrenilir?

   Kredi notu öğrenilmek isteyenlerin genellikle karşılarına ücretli uygulamalar çıkar. Peki ücretsiz olarak kredi notu nasıl öğrenilir?

   Kredi kartı ve kredi başvurusunda bulunacak kişilerin öncelikle bankalarda sicilinin iyi olması gerekir. Örneğin kredi kartı kullanıcısı ise ödemelerini geciktirmeden her ay düzenli olarak yapması gerekir. Aynı zamanda daha önce çekmiş olduğu bir kredi mevcut ise de kredi borcunu düzenli olarak ödemiş olması gerekir ve kredi çekmek için de hali hazırda bir kredi borcunun olmaması gerekir. Aksi takdirde yeni yapılacak kredi başvurusunda  sonuç olumsuz olarak neticelenecektir.

   Kredi notu, kişilerin bankalarda bulunan sicilinin tüm bankalar tarafından görülecek şekilde ortak bir veri tabanında bulunmasına denir. Bu not aynı zamanda kişilerin bankalarla olan ilişkisini göstermektedir. Kredi notu düşük olduğu zaman bu kişilerin kredi kartı ödemelerinde aksamalar meydana geldiğini göstermektedir. Böyle bir durum ortaya çıktığında hangi banka olursa olsun yapılacak kredi veya kredi kartı başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır. Kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunacak kişilerin öncelikle kredi notların asla 500’den düşük olmaması lazım. Aksi takdirde bu aralıkta bir puana sahip olan kişinin başvurduğu sonuçların olumlu olması oldukça zor olacaktır.

   Kredi notunu yüksek tutmak için öncelikle bankalar olan iletişimin iyi olması gerekir. Kredi notunu yüksek tutmak isteyen kişiler borçlarını zamanında ödemeleri gerekir. Eğer mevcut bir kredi kartı var ise bunu kredi notunu yükseltmek için kullanabilirsiniz. Tüm harcamaları kart üzerinden yaparak kesim hesap kesim tarihi geldiğin hemen ödeme yapılacak kredi notu yükselebilir. Böylece kredi başvurusu veya kredi kartı başvurusu sırasında olumlu sonuçlar alınabilir. Kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin bankaya gitmelerine gerek yoktur. Online olarak internet üzerinden de öğrenebilirler. Bu alanda ücretsiz olarak hizmet veren platformlar sayesinde para ödemek zorunda da kalmazsınız. Eğer kredi notu iyi bir aralıkta ise kredi veya kredi kartı başvuruları olumlu sonuçlanacaktır. Bankaların müşteri hizmetleri aracılığı ile kredi notları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   KREDİ NOTU NASIL ÖĞRENİLİR?

   Kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler birkaç yola başvurabiliyorlar. Kredi notu öğrenmek normal şartlarda ücretli bir işlemdir. Kredi notunuzu öğrenmek istediğini kuruma ödeyeceğiniz ücret karşılığında kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu işlem internet üzerinden kolay bir şekilde yapılabilir.

   KREDİ KAYIT BÜROSU YARDIMI İLE ÖĞRENME

   Kredi notları Kredi Kayıt Börosu (KKB) tarafından tutulmaktadır. Bankalar da müşterilerinin kredi notlarını KKB aracılığı ile öğrenebilirler. İlk önceleri KKB sadece bankalara kredi notu veren bir sistemdi ama artık günümüzde bireysel olarak yapılan başvurular aracılığı ile de kişiler kredi notları öğrenebilme imkanına sahiptir.

   KKB’nin resmi web sitesi üzerinden de kredi notunuzu kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Resmi sitede karşınıza çıkan sayfadan kurumsal veya bireysel bir hesap açıp ardından sisteme sahil olursunuz. Böylece hızlı bir şekilde istediğiniz zaman kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu işlemi bu kadar hızlı ve kolay yapmak için menüleri takip ederek doğru işlemi yapmak ve ödemeyi yapmak yeterli olacaktır.

   BANKALAR ÜZERİNDEN KREDİ NOTU ÖĞRENME

   Peki ücretsiz olarak kredi notu nasıl öğrenilir? Bankaların şubelerine gidilerek yüz yüze görüşme sırasında yetkili kişiden kredi notunuzu öğrenmek isteyebilirsiniz. KKB üzerinden öğrenilebileceği gibi müşterilerine ücretsiz olarak kredi notunu veren bankalarda bulunmaktadır.

   Bankalar aracılığı ile kredi notunu öğrenmek isteyen müşterileri ister internet bankacılığı üzerinde isterseler de şubeye giderek bu işlemleri gerçekleştirebilirler. Bankanın şubesinden öğrenmek isteyen kişileri bu işlemi yapmak için dilekçe yazmaları yeterlidir. İnternet bankacılığı üzerinden kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler ise önce internet bankacılığına giriş yapmaları gerekmektedir. Ardından ilgili menülerden yardım alarak kredi notu raporuna ulaşabilirsiniz. Bankalar kredi notu öğrenme sırasında belli miktar ücret talep edebilirler.

   Kredi notu ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen kişiler bankaları iletişime geçebilirler. Kredi notları öğrenmek noktasında müşteri hizmetleri üzerinden de yardım alabilirler. Böylece kredi notunu öğrenmek için talep edilen tutarla ilgili de bilgi almış olurlar.

    

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.