Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Çekilebilir?

   Kredi Notu Kaç Olursa Kredi Çekilebilir?

   Bankalar ile ilgili bir işlem yapılacak olduğu zaman ilk kıstas her zaman kredi notu olur. 1995 yılında ilk kez uygulamaya konulan kredi notu sistemi müşteriler için son derece büyük önem taşır.

   Herhangi bir kredi başvurusu durumunda ilk incelemeye alınan durum her zaman kredi notu olur. Kredi notu o kadar ince detayları mevcut ki hepsini sizin için toparladık.

   Tüm bankaların kredi değerlendirme süreçleri aynıdır. Çünkü bilgiler tek bir havuzdan alınıyor ve kredi başvuruları ona göre değerlendiriliyor. KKB havuzundan çekilen bilgiler tüm bankalarla paylaşılıyor.  Çünkü kredi notları kişileri KKB tarafından verilmektedir.

   KREDİ NOTU İHTİYAÇ KREDİSİNDE KAÇ OLMALIDIR?

   Kredi çekebilmek için öncelikle kredi notunuzun 1000 ve üzerinde olması gerekir. 1000 puanın altında bir kredi notunuz varsa belli teminatlar göstermek gerekecektir.

   En fazla karşılaşılan durumlardan birisi de düşük kredi notu olduğu takdirde kredi verilip verilmeyeceğidir. Böyle bir durumda kredi veren bankaların olup olmamasıdır. X bankası veya Y bankası arasında bir fark bulunmaz. Tüm bankalar verileri ortam havuzdan aldığı için verecekleri cevaplarda değişkenlik göstermez. 0 ile 699 arasında bir kredi notunuz var ise o zaman kredi çekmek için hiçbir şansınız bulunmamaktadır. Başka bankalardan kredi başvurusu yaparak daha çok kredi notunuzun düşmesine neden olursunuz. Çünkü yapılan işlem kesin olarak reddedilecektir. Çünkü düşük krediye sahip vatandaşların herhangi bir teminat göstermeden kredi çekmeleri imkansızdır.

   KREDİ NOTUNA GÖRE RİSK TABLOSU

   0-699                 En Riskli Grup                Çok Düşük

   700-1099           Orta Derece Grup        Düşük İhtimal

   1100-1499         Az Riskli Grup                Gelir Duruma Bağlı

   1500-1699         İyi Grup                          Yüksek

   1700-1900         Çok İyi Grup                   Gayet Yüksek

    

   KKB tarafından resmi olarak yetkilendirilmiş olan Findeks, kredi notuna ilişkin paylaşımı yapmıştır. Bu verilere ulaşmak isteyen kişiler ücreti karşılığına ulaşabilirler. KKB tarafından oluşturulan kredi risk grupları şu şekildedir.

   EN RİSKLİ GRUP: 0 – 699 KREDİ NOTU

   Bu risk grubunda olan kimseler kara liste olarak adlandırılan yerde yer alırlar. Hiçbir banka tarafından bu grupta olan kişilere hiçbir şey verilmez ve bankalar tarafından istenmeyen müşteri grubudur.

   ORTA RİSKLİ GRUP: 700 – 1099 NOTU

   Bu risk grubunda yer alan kişilerinde kredi alma ihtimalleri düşüktür. Ancak herhangi bir kefil veya teminat aracılığı ile kredi alma ihtimalleri bulunmaktadır. Diğer türlü kredi alma ihtimalleri yoktur.

   AZ RİSKLİ GRUP: 1100 – 1499 KREDİ NOTU

   Tüm bankalar tarafından kredi verilebilecek müşteri türüdür. Ancak burada sorun miktara göre değişmektedir. 50 bin TL talep eder ancak banka o kişiye 20 bin TL’ye kadar kredi imkanı tanır.

   İYİ: 1500 – 1900 KREDİ NOTU

   Bankaların en çok tercih etmek istediği müşteri grubudur. İhtiyaç kredisi durumunda ilk önceliği verdiği kişilerdir ve çok sorunsuz ve rahat bir şekilde kredi başvurusunda bulunabilirler.

   ÇOK İYİ: 1700 – 1900 KREDİ NOTU

   En itibarlı ve en iyi gruptur. Bu grupta yer alan kişiler finansal açıdan hiçbir risk barındırmayan kişilerdir ve kredilerini anında kullanabilirler. Eğer hali hazırda devam eden bir kredi yoksa hemen başvuru yapabilirler.

   KREDİ NOTU NASIL YÜKSELİR?

   Kredi notunu yükseltmek aslında son derece basittir. Yapılması gerek borcuna sadık olup, zamanında ödemek. Kredi notunu yükseltmek için yöntem aramaya gerek yoktur. Olağan akışa ayak uydurup her şeyi düzenli olarak devam ettirmek yeterli olacaktır. Kredi kartlarına ait borçların en azından asgarisini ödemek, kredi taksitlerinin ödemesini zamanında yapmak, mevcut borçları ertelemeden zamanında yapmak kredini notunu yükseltmek için yeterli olacaktır. Üst üste kredi çekmek ve çekilen kredileri erken kapatmayı da bankalar sevmez. Bu kurallara dikkat edildiği takdirde kredi notunuzu koruyup zamanla yükseltebilirsiniz. Ve en çok dikkat edilmesi gereken detay kara listeye girmemeye özen gösterip, finansal hayatı bitirmemek.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.