Kredi Kartla Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme

   22.04.2020
   Kredi Kartla Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme

   Araç sahipleri motorlu taşıt vergisi ödemenin farklı yollarını aramaktadırlar. Motorlu taşıtlar vergisi artık kredi kartı ile de ödenmektedir.

   Motorlu taşıtlar vergisi ödenmediği takdirde araç sahiplerine zorluk yaşatmaktadır. Buna bağlı olarak araç sahipleri ödeme günlerini ertelemeden zamanında ödemeleri gerekmektedir. Peki motorlu taşıt vergisini kimler ödüyor?

   • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıtlı bütün motorlu hava taşıtlarının,
   • Karayollarına bağlı olarak trafik şube birimlerine kayıtlı bütün motorlu kara taşıtlarının ve
   • Belediyelere kayıtlı olan motorlu deniz taşıtlarının sahiplerinin yılda 2 kere ödeme yapılması zorunlu olan bir vergi türüdür.

   Motorlu taşıtlar vergisi (MTV), her yıl iki kez ödenmesi gerekir. Belirlenen dönemlerde iki taksit olarak her yıl ödenme zorunluluğu bulur. Bütün araçların Karayolları Trafik Şubesi’ne kayıtlı olduğundan MTV’nin ilk taksidini ocak ayın, ikinci taksidini ise temmuz ayında olacak şekilde ödenmesi gerekir. Aynı zamanda birçok banka MTV ödemeleri müşterilerine ek taksit imkanı da sağlayabilmektedir.

   MTV’nin ilk taksiti Gelir İdari Başkanlığı tarafından bütün karayollarına bağlı araç sahiplerine ilan edilir. Genel olarak MTV’nin ilk taksitinin son ödeme tarihi 31 ocak olarak belirlenir.

   MTV’nin ikinci taksiti ise yine Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından ilan edilir ve son ödeme tarihi genellikle Temmuz ayın son günü olarak belirlenir. Ve araç sahiplerine duyurular çeşitli kanallar aracılığı ile ilan edilir.

   Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemesi zamanında yapılmadığı takdirde hergün için araca ait vergi borcu eklenir. Ödeme yapılmamaya devam ettiği takdirde ise Maliye Bakanlığı tarafından aracın sahibine ihtarname gönderilir. Aracın vergisi uzun süre ödenmemeye devam ettiği takdirde ise araca el konulur ve araca ait borç faizi ile birlikte temin edilir.

   MTV HESAPLA

   Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplanırken dikkat edilen unsurlar şunlardır, Aracın yaşı, aracın türü, aracın motor hacmi, aracın binek mi yoksa ticari mi olup olmaması önemlidir. Bu hususlar otomobil ve motosiklet için geçerli olup, kamyonet ve kamyon tarzı araçlar için aracın yaşı ve aracın sahip olduğu ağırlık önemli olmaktadır.

   Aynı zamanda online olarak pek çok platform tarafından motorlu taşıtlar vergisi hesaplanmaktadır. Aynı zamanda aracına ait bilgileri girerken ne kadar ödenmesi gerektiği de karşınıza çıkacaktır.

   Resmi kurumların birçoğunda MTV sorgulama alanları bulunmaktadır. E-devlet üzerinden de MTV borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Özellikle online olarak MTV sorgulamanızı yaparak aracınıza ait borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

   ÖDEME NASIL YAPILIR?

   MTV borcunu ödemek için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Kredi kartı ile aracınızın borcunu ödemek istiyorsanız hem internet üzerinden hem de anlaşmalı bankalar aracılığı ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra bankaların internet şubesi veya mobil uygulaması üzerinden ödeme yapabilirler.

   Araç sahipleri Motorlu Taşıtlar Vergisini kredi kartı ile internet üzerinden ödemek isteyenler için üç farklı yöntem bulunmaktadır.

   E-devlet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığı ile online olarak yapılmaktadır.

   Yine internet üzerinden İnteraktif Vergi Dairesi aracılığı ile de ödeme yapılabilir.

   Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sayfası üzerinden anlaşmalı bankalar aracılığı ile internet bankacılığı kullanılarak ödemeler gerçekleşebilir.

   KREDİ KARTI İLE ÖDEME NASIL YAPILIR?

   E-devlet üzerinden TC Kimlik Numarası ve e-Devlet şifresi şifresi ile giriş yapıp Gelir İdaresi Başkanlığı’na geçiş yapıp MTV sorgulaması yaparak kredi kartı ile ödeme yapılabilir.

   Araç sahiplerinin sıklıkla kullandığı yöntemlerden bir tanesi de İnteraktif Vergi Dairesi’dir. Siteye giriş yaptıktan sonra MTV ve Trafik Para Cezası Ödeme bağlantısı seçilerek araca ait MTV borcu veya taksiti ödenir.

   Gelir İdaresi Başkanlığı resmi web sitesi üzerinden MTV ödemeleri yapılmaktadır. Web site üzerinden anlaşmalı bankalar aracılığı ile ödeme yapılır.

   Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Motorlu Taşıtlar Vergisi yılda iki taksit olarak belirlenmiştir. Her yılın belli dönemlerinde ödemelerin yapılması gerekir. Ödeme yapılacak kredi kartının bağlı olduğu bankalara göre taksit sayısı artırılabilir.

   2020 MTV ödeme tarihleri şu şekildedir

   • İlk taksit: 1 – 31 Ocak 2020
   • İkinci taksir: 1 – 31 Temmuz 2020 tarihleri arasında ödemelerin yapılması gerekir.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.