Kredi Kartılarında Yasal Takip Ne Zaman Başlar?

   22.04.2020
   Kredi Kartılarında Yasal Takip Ne Zaman Başlar?

   Kredi kartı kullanımları günümüzde bir hayli artmış durumdadır. Ancak bilinçsiz kullanılması ile birlikte zamanla ödenemeyen borçlar kullanıcılarını bir hayli zora sokmaktadır. Peki kredi kartları ne kadar süre ödenmezse yasal takip başlar?

   Kredi kartı kullanımı kullanıcılarına her zaman nakitten daha cazip gelmiştir. Gerek taksit yapma imkanından gerekse nakit olmadığı durumlarda kullanmak açısından çok kolay gelmiştir. Ancak zamanla ödenemeyen borçlar kullanıcılarını işin içinden çıkılmaz bir hale sürükler. Peki ne kadar süre kredi kartı ödenmezse yasal takip süreci başlıyor?

   KREDİ KARTI ÖDEME

   Kredi kartlarının ekstre borçlarının son ödeme tarihine kadar ya tamamının ya da asgari tutarının ödenmesi gerekir. Aksi takdirde kredi kartında ödemenin gecikmesi başlamıştır. Kredi kartı borcunun son ödeme tarihinden itibaren 15. Gününe kadar kart borcunun ya asgarisi ya da tamamı ödenmediği takdirde bankalar kredi kartlarını kullanıcılarına geçici süre ile kapatır. Ondan da bankaların temsilcileri kredi kartı kullanıcısı olan kişiyi borcun ödenmesi ile ilgili gerekli uyarıları yapmak için aramaya başlar.

   ÖDEME SÜRESİ VE İCRA TAKİBİ

   Kredi kartının ödemesi 90 gün kadar bir gecikmeye uğradığı durumda önceden kullanılma kapatılan kart bu kez komple olarak kullanıma kapatılır. 90 günün sonunda artık bankaların müşteri temsilcileri telefonlar uyarı yapmak yerine kart kullanıcılarına 7 gün içerisinde ödemeyi yapmaları için ihtar belgesi gönderir. 7 gün içerisinde ödeme yapılmadığı takdir de bankalar kredi kartına yönelik borç dosyasının hukuki işlemlerinin başlaması için banka avukatları ile iletişime geçer ve dosya takibi artık avukata devrolmuş olur.

   Bankaların idari takip birimleri tarafından borca yönelik borç sahiplerine yeni bir ödeme planı oluşturulur. Bu sürede borcun gecikmesi ile birlikte başlayan ve hala devam eden bir gecikme faizi de bulunmaktadır. Bu faize de Temerrüt Faiz denilmektedir. Yeni yapılmış olan borç yenilenmesi yapılandırmasında kişi borcunu ödememeye devam ettiği sürede veya sözleşme şartlarından herhangi birine uymadığı sürede kişi için icra takibi başlamış olur.

   Yasal takibi başlamış ve icraya düşmüş kredi kartı borçları artık avukat masrafları ile birlikte dosya masrafı ve icra masrafları da buna eklenerek artık kişiye yeni bir borç olarak geri döner. İcra dairesine geçen borç artık borçlunun borcunu ödemesi için ihtarname hazırlanır ve kişiye gönderilir. Bu sürede kişiye 7 günlük bir fırsat verilir ve bu sürede ödeme yapması beklenir. Ödeme yapılmadığı takdirde ise kişinin mal beyannamesine göre üzerine kayıtlı olan taşınmaz ve taşına bilir mallarla birlikte varsa eğer maaşı ile birlikte haciz konur. Borçlu üzerine herhangi bir mal veya maaş yoksa eğer o zamanda mevcut kefilden borç tahsil edilir.

   Kredi kartını ödememekten dolayı yasal takibe alınmış kişiler borçlarındaki bu olumsuzluklar yüzünden KKB tarafından kişinin sicili olumsuz etkilenir ve kredi notu bir anda dibe düşer. Kredi notunun dibe düşmesi ile birlikte kişi artık ne kredi çekebilir ne de kredi kartı başvurusunda bulunabilir. Bu kişiler artık bankalar tarafından pek sevilmeyen kişi kategorisine girerler. Bu süreçten sora borçlu kişilerin kredi çekmesi bir hayli zor olacaktır. Tüm bunlara bağlı olarak kişilerin kredi veya kredi kartı ödemelerini ve taksitlerini düzenli yapmaları hem kredi notları açısından hem de bankalar da bulunan sicilinin bozulmaması açısından son derece büyük bir öneme sahiptir.

   Kredi kartı kullanıcıları kullanım yaparken gelir gider dengesi altında harcama yapmaları kendi gelecekleri açısından çok daha iyi olacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.