KOSGEB Tarafından Destek Verilmeyen Sektörler

   22.04.2020
   KOSGEB Tarafından Destek Verilmeyen Sektörler

   İş yeri kurmayı hayal eden KOSGEB desteklerinden de yararlanmak isterler ancak işin içerisine girince bazı yanlışlar ortaya çıkıyor.

   Yanlışla kastedilen KOSGEB’in yardım etmediği sadece KOSGEB’in kimlere destek verdiğini iyi bilmek gerekir. Örneğin; KOSGEB’in kimlere hangi sektörlere destek verdiğini destek verilen sektörler için nasıl bir süreçten geçmek gerektiğini iyi analiz etmek gerekir. Yani detaylı bilgiyi edinip ona göre bir karar vermek gerekir.

   Şimdi KOSGEB hangi sektörlere destek veriyor onları inceleyelim.

   İŞ KURACAKLARA KOSGEB NASIL DESTEK VERİYOR?

   İş kuracaklar girişimcilere KOSGEB’in iki türlü desteği bulunuyor. Bunlardan birincisi ve herkesi almak için çaba gösterdiği destek olan hibe desteği, diğer bir destek türü ile KOSGEB’in girişimcilere verdiği imkan olan faizsiz kredilerdir. Hibe kredisi için en yüksek sınır 50 bin TL olarak belirlenmiştir. Faizsiz kredi desteği noktasında ise en üst sınır 100 bin TL olarak belirlenmiştir.

   KOSGEB DESTEKLERİNDEN NASIL YARARLANILIR?

   KOSGEB imkanlarından yararlanmak isteyen girişimcilerin öncelikle işletme veya şirketlerini kurmamış olmaları gerekir. Siz KOSGEB olmadan yola çıktıysanız ne yazık ki desteklerinden de yararlanmazsanız. KOSGEB’in desteği ile yola çıkmak isteyen girişimciler öncelikle KOSGEB tarafından verilen girişimcilik eğitimlerine katılmaları gerekir. Bu eğitimlere kayıt yaptırmak isteyenler kayıt için KOSGEB, İş Kur veya eğitim veren diğer kurumlar üzerinden müracaat edebilirler. Eğitim için verilen kontenjanlar sınırlı olduğu için ve eğitimler yoğun bir ilginin olması nedeni ile yapılan her başvuru kabul edilmemektedir. Ancak ilk döneme hemen kabul edilemeye girişimciler genellikle üç veya dördüncü eğitimlere katılma hakkını kazanabiliyorlar. Sonraki aşamada ise katıldığınız bu eğitimi tamamlamanız gerekecek ve sonrasında verilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifikasını almak gerekecek. Kursa katılan herkese bu sertifikayı almak hakkı doğar. Sertifikayı alan her girişimci artık KOSGEB ile birlikte yürüyebilmektedir iş yerini kurmak için girişimciler resmi işlemlerde başvuru yapabilirler. İş yerinizi kurarken yaptığınız tüm masraflarda alışverişlerde bunun içinde dahil faturalarını almak gerekir. Alınan faturalarla birlikte eğitimlerde öğretilen kuracağınız iş yerine yönelik bir proje hazırlamanız beklenmektedir. Bu hazırlanılan projeyi ise KOSGEB’e sunmak gerekmektedir. Projenin KOSGEB’e sunulması ile birlikte proje hazırlamalı ve bu hazırlanılan projeyi de KOSGEB’e sunmak gerekir. Sunulan proje KOSGEB tarafından onay görmesi ile birlikte artık KOSGEB desteklerinden de yararlanabilmektedir.

   HANGİ SEKTÖRLER DESTEKLENMEZ?

   Balıkçılık, ormancılık ve tarım alanında yapılacak girişimlere genel anlamda KOSGEB tarafından destek verilmemektedir. Alt dallarına bakılacak olursa;

   • Tarımda; Bitkisel ve hayvansal üretim ile avcılık ve ilgili hizmet faaliyetleri, Tek yıllık bitkisel ürünlerin yetiştirilmesi, Pirinç haricindeki Tahılların baklagillerin ve yağlı tohumların yetiştirilmesi, Kabuklu pirinç haricindeki çeltik yetiştirilmesi, Şeker kamışı yetiştirilmesi, İçecek üretiminde kullanılan bitkisel ürünlerin yetiştirilmesi, aromatik (ıtırlı), Diğer çok yıllık (uzun ömürlü) bitkisel ürünlerin yetiştirilmesi, uyuşturucu nitelikte ve eczacılıkla ilgili bitkisel ürünlerin yetiştirilmesi, Dikim için bitki yetiştirilmesi, Hayvansal üretim, Diğer ağaç ve çalı meyvelerinin ve sert kabuklu meyvelerin yetiştirilmesi, Baharatlık, At ve at benzeri diğer hayvan yetiştiriciliği, Diğer sığır ve manda yetiştiriciliği, Deve ve deve gillerin yetiştiriciliği, Domuz yetiştiriciliği, Koyun ve keçi yetiştiriciliği, Kümes hayvanları yetiştiriciliği, Karma çiftçilik, Diğer hayvan yetiştiriciliği, Dikim için bitki yetiştirilmesi, Sütü sağılan büyük baş hayvan yetiştiriciliği, Sebze, kavun-karpuz, kök ve yumru sebzelerin yetiştirilmesi, Lifli bitkilerin yetiştirilmesi, Tütün yetiştirilmesi, Uzun ömürlü olmayan ve Tek yıllık diğer bitkisel ürünlerin yetiştirilmesi, Uzun ömürlü Çok yıllık bitkisel ürünlerin yetiştirilmesi, Tropikal ve subtropikal meyvelerin yetiştirilmesi, Turunçgillerin yetiştirilmesi, Üzüm yetiştirilmesi, Yumuşak çekirdekli meyvelerin ve sert çekirdekli meyvelerin yetiştirilmesi, Yağlı meyvelerin yetiştirilmesi, Tarımı destekleyici faaliyetler ve hasat sonrası bitkisel ürünler ile ilgili faaliyetler, Karma çiftçilik, Bitkisel üretimi destekleyici faaliyetler, Hasat sonrası bitkisel ürünler ile ilgili faaliyetler, Hayvan üretimini destekleyici faaliyetler, Bitkisel üretim için tohumun işlenmesi, Avcılık, tuzakla avlanma ve Avcılık, tuzakla avlanma ve ilgili hizmet faaliyetleridir.
   • Ormancılık alanında; Tomrukçuluk, Ağaç dışındaki yabani olarak yetişen ürünlerin toplanması, Orman yetiştirme (Silvikültür) ve diğer ormancılık faaliyetleri, Yabani olarak yetişen odun dışı ürünlerin toplanması alanında destek yoktur.
   • Balıkçılık alanında; Tatlı su balıkçılığı, Su ürünleri yetiştiriciliği, Deniz balıkçılığı, balıkçılık, Deniz ürünleri yetiştiriciliği, Tatlı su ürünleri yetiştiriciliğinde destek yoktur.
   • Tütün alanında; Tütün ürünlerinin toptan ticareti ve sadece alkollü içecek toptan ticareti, diskotek, kokteyl salonu, birahane,  taverna, bar, kahve salonu hizmeti veren sektörlere destek yoktur.
   • Sadece video filmi ile birlikte sinema filmi faaliyeti yapan yerlere destek verilmemektedir.
   • Emeklilik fonu ve sigorta haricinde bulunan finans kurumlarına destek verilmemektedir.
   • Eğitim sektörüne destek verilmemektedir.
   • Sağlık sektörüne destek verilmemektedir.
   • Sosyal hizmetler kapsamında faaliyet gösteren kurumlara destek verilmemektedir.
   • Sanat, spor, kültür ve eğlence alanlarına deste verilmemektedir.

   Hangi alanlara destek verilmediği ile ilgili detaylı bilgiye KOSGEB resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

   ETİKETLER: ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.