EYT’lilerden Son Dakika Açıklaması!

   22.04.2020
   EYT’lilerden Son Dakika Açıklaması!

   Emeklilikte yaşa takılan vatandaşların sesi her geçen gün daha fazla çıkıyor. Hakkını aramak için her türlü mücadeleyi vermeye çalışıyor. Son açıklama da Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan konu ile ilgili değerlendirmeler yaptı.

   Hak-İş konfederasyonu başkanı Mahmut Arslan Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bu konu da mağduriyetin sorumlusunun uluslararası para fonu olan IMF’den kaynaklandığını dile getir.

   IMF’nin politikalarının sonucunda bu sorunların meydana geldiğini anlatan Hak-İş konfederasyonu başkanı Mahmut Arslan, bu sorunun en büyük sorumlusunun IMF olduğunu yineledi. Yaşar Okuyan’ın Çalışma Bakanlığı yaptığı dönemde büyük kavgaların yapıldığını belirtti. IMF’nin 250 ile 300 milyon dolarlık krediyi serbest bırakabilmek adına bu emeklilik sistemini dayattığını belirtti. Ancak mezarlıkta emekli olmak istemediklerini ifade etti. Sosyal Güvenlik Sisteminden kaynaklanan sorunların kaynağı ne yazık ki işçiler değil bunun yapılmaması gerekir bunun kaynağının başka olduğunu ifade etti. O zaman yaşanan sorunların muhatabı ne yazık ki şimdi günümüz hükümeti olduğunu belirtti. Ülkemizden IMF’yi kovduğu için hükümet ve yetkililerine teşekkür etti. IMF’nin gerçek politikalarının aslında ücretlerin sınırlandırılması, emekliliğin artması, kaos ve işsizlik olduğu belirten Arslan, IMF bunları yaparak kendisinden çekilecek krediyi teminat altına almak istiyor. Tüm bunlara bağlı olarak IMF politikalarının yanlış sonucu olarak bugün emeklilikte yaşa takılanların sorun yaşadığını ifade etti.

   Daha önce Numan Kurtulmuş’un konu ile ilgili açıklama yaptığı ve böyle bir durumun şuan gündemlerinde olmadığı böyle bir yükün altına girecek ve kalkabilecek bir durumda ülkenin olmadığını ifade etti.

   EYT ile ilgili olarak Milliyetçi Hareket Partisi Sakarya Milletvekili olan Muhammed Levent Bülbül açıklamalarda bulundu. Ve yaptığı açıklamada EYT sorunun sadece bu dönemde değil 25 ve 26. Hükümet dönemlerinde meclis gündemin de konuşulduğunu belirtti. Konu ile ilgili kimsenin mağduriyet yaşamaması adına gerekli çalışmaların yapılacağı verilen kanun teklifinin henüz komisyona gitmek için beklediğini ifade eden Bülbül, gerçekleşmesi için her şeyin yapılacağını belirtti.

   Bu açıklamaların gelmesi üzerine EYT tartışmaları yeniden alevlendi. 2020 yılında emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir açıklama yapılıp yapılmayacağı yönünde henüz bir bilgi olmamaktadır. Hükümet kanadında bir açıklama olacak mı merak konusu.

   Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar mağduriyetlerinin giderilmesi seslerini duyurmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Sosyal medya kanallarını aktif olarak kullanıp isteklerini dile getiren EYT’liler yaş nedeni emekli olamamış olmalarını haksızlık olarak nitelendiriyorlar. Hükümet kanadından yapılacak bir açıklamayı dört gözle bekliyorlar. Hükümet tarafından gelecek açıklama olduğu takdirde mutlaka duyurulacaktır.

   EYT NEDİR?
   Emeklilikte Yaşa Takılmak (EYT), kişilerin prim günü dolmuş olsa dahi yaş koşulunu sağlamadığı için emekli olamamasıdır. Binlerce kişi EYT konusunda atılacak adımları yakın takip ediyor. Bu konu yaşları yüzünden emekli olamamaktan mağdur olduklarını ve mağduriyetlerinin giderilmesi için seslerini duyurmak için gerekli çalışmaları yapmaktadırlar. Bakanlık yetkilileri emekliliğin tüm dünya da yaşlılık maaşı olarak görüldüğünü ancak 48 yaşında olan bir kişinin yaşlı olmadığını belirtiyorlar. Emeklilik noktasında çalışmaların devam ettiğini ancak bu konunun çok detaylar gerektirdiğinden uzun soluklu bir süreç olduğunu belirtiyorlar. 48-50 yaş kişilerin hem tecrübe hem de verimlilik açısından en üst seviyede olduğu bir zaman dilimi olduğunu belirten uzmanlar, emekli olan kişilerin sonra çalışmak istemediklerini belirtiyor. Bir kişinin emekli olabilmesi için üç şartı sağlıyor olması gerekir. Bu şartlar ise şunlardır yaş şartı yani yaşının tutması gerekir, prim ödeme çalıştığı süre içerisinde belirten alt limitte sigortasının ödenmesi gerekecektir, en sonuncu ise sigortalılık süresidir. Tüm bu üç koşulu sağlayan vatandaşlar emekli olabilecekler. Konu ile ilgili uzmanlardan gelen açıklamalara haberlerimizde yer verilecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.