Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

   22.04.2020
   Evlilik İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

   Evlenmek isteyen kişiler nikah yaptırmadan önce bazı işlemlerin yapılması gerekir. Bu işlemlerden birisi de sağlık raporunun alınmasıdır. Peki evlilik için sağlık raporu nereden alınır?

   Evlenecek kişilerin nikah öncesi sağlık raporu almaları gerekir. Bu raporu almak isteyen kişiler kendi adlarında gerekli mercilere başvuru yapmalılar. Sağlık raporunun istenmesindeki asıl neden kişilerin kendilerinin dahi haberi olmadığı bulaşıcı hastalığın olup olmadığıdır. Eğer böyle bir durum varsa önceden bilmek ve tedavi olmak gerekebilir. Özellikle kan uyuşmazlığı bu raporla birlikte ortaya çıkmaktadır. Bu noktada doğacak çocuğun sağlığı açısından çok önemlidir. Eğer ileride hamile kalınması durumunda tedavinin yapılması ve önlemlerin alınması gerekebilir.

   EVLİLİK İÇİN SAĞLIK RAPORU NASIL ALINIR?

   Evlilik için sağlık raporu almak zorunludur. Sağlık raporunu yeni evlenecek kişiler ikamet ettikleri sağlık kuruluşlarından alabilirler. Aynı zamanda şu noktalardan da alınabilir

   • Sağlık ocakları
   • Aile ve toplum sağlığı merkezleri
   • Özel hastaneler ve devlet hastaneleri aracılığı ile de alınabilmektedir.

   Evlenecek olan kişiler sağlık raporu almak için sağlık kuruluşlarına bizzat başvuru yapmaları gerekir. Aile Toplum Sağlığı ve Sağlık Ocakları üzerinden başvuru yapacak kişiler biraz uğraşabiliyorlar. Kan testi gibi basit testler sağlık ocağı üzerinden yapılır ancak akciğer grafisi gibi diğer işlemler için sağlık ocakları yeterli değildir. Bu noktada başka sağlık merkezlerine yönlendirilebilirler. Evlilik raporu için özel hastaneye başvuran kişiler ekstra ücret öderler. Bu nedenle herhangi bir ödeme yapmak istemeyen kişiler devlet hastaneleri tercih edebilirler böylece yapılan işlemlerden ücret talep edilmemektedir. Sağlık raporu ile uğraşmak yaklaşık bir gün sürmektedir.

   HANGİ TESTLER YAPILIR?

   Sağlık raporu yaptırmadan önce ilk önce kan testi yapılması istenecektir. Burada amaç kan grubunu öğrenmek ve kanda hepatit C, frengi, hepatit B, bel soğukluğu ve cinsel yolla bulaşana bir rahatsızlık olup olmadığı araştırılacaktır. Sayılan bu testlerin dışında herhangi başka test yapılmayacaktır. Aynı zamanda bu hastalıklardan birini olması durumunda tedavi işleminin yapılması için gerekli çalışmalar başlayacaktır. Bu durumda nikah işlemlerine ara verilmesi gerekecektir. Eğer test sonuçlarında bir sorun yoksa sağlık raporu alınır ve nikah işlemleri kaldığı yerden devam eder.

   TEST SONUÇLARI OLUMSUZ OLURSA

   Yapılan test sonuçlarına göre çiftlerinden birinde bazı hastalıklar olduğu takdirde evlenmelerinin önüne engel çıkarmayacaktır. Ancak hastalık olma durumunda kişilerin tedavi olmaları istenecek ve sağlık raporu verilmeyecektir. Fakat bazı önemli hastalıkların olduğu tespit edilirse çiftleri evlenmesinde engel ortaya çıkacaktır. Evlilik için engel olan hastalıklar, bel soğukluğu, cüzam, verem ve akıl hastalığıdır. Bu hastalıkların herhangi birinin olması durumunda ise kişiye sağlık raporu verilmeyecek ve aynı zamanda evlenmeleri içinde izin verilmeyecektir.

   18 yaşını doldurmuş olan herkes nikah için başvuruda bulunabilir ancak belli kriterlerde 50 yaş ve sonrasında farklı sorularla kişiler karşılaşabilir. Yani kişi 50 yaşını geçtiyse şu durumları göz önünde bulundurması gerekir.

   • 50 yaş ve üzeri kadınların evlenmesi durumunda sağlık raporu sırasında menopoza girdiyse belirtmesi gerekir.
   • 60 yaş ve üzeri için ise evlenme talepleri olduğunda ise heyet raporu istenmektedir. Heyet raporunun da fotoğraflı olması talep edilir.

   Evlilik için sağlık raporlarının geçerliliği 6 aydır.  6 ay sonunda raporların tekrar edilmesi gerekir. Aksi takdirde nikah işlemleri başlamayacaktır. Nikah süreci ile ilgili detaylı bilgi almak için bulunduğunuz ilçe belediyelerinin (eğer nikah orada kıyılacaksa) inceleyebilirsiniz. Nikah işlemleri nerede yapılacaksa o ilçeye ait olan belediyelerin resmi web sitesi üzerinden detaylı bilgi alınabilmektedir. Aynı zaman da gerekli belgeler için ilçe belediyeleri ile de iletişime geçilebilmektedir.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.