Esnafa 30 Bin TL Faizsiz Kredi

   Esnafa 30 Bin TL Faizsiz Kredi

   Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde 40 bin işletme için 20 milyarlık paket sağlanacağı müjdesi verilmişti. Esnafın yüzünü güldüren habere bir yenisi daha eklendi.

   Hükümet esnaflara yönelik verilen kredi desteğinin yanı sıra geleneksel mesleklere yönelik alışveriş merkezlerinde tutacakları dükkanlar için kira desteği ve bir çok konuda yardımcı olunacağının müjdesi verildi. İşte esnaflara verilen 10 adımlık dev proje…

   ESNAFA 10 ADIMLIK DEV PAKET

   Halkbank daha önce yaptığı duyuru da belli şartları taşıyan esnaflara yönelik 22 milyar TL’lik faizsiz kredinin müjdesini vermiştir. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi Halkbank resmi web sitesinden alabilirsiniz. Daha sonra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bunun üzerine 40 bin işletme için 20 milyarlık paket sağlanacağı müjdesini verdi. Hükümet tarafından esnafa sağlanan diğer kolaylıklar ise şunlardır;

   • Markalaşma desteği
   • Vergi desteği,
   • Tedarik ve dağıtım kooperatifi kurum desteği
   • Geleneksel alanda faaliyet gösteren mesleklere yönelik AVM’lerde kira desteği
   • Kredi desteği
   • Prim teşviki
   • Sosyal güvenlik
   • Yenilikçi alanlarda sağlanacak olan destekler
   • Finansman desteği
   • Oda kayıtlarında kolaylık sağlanacak

   Yetkililer bu konu yapılan destek projelerinin artarak devam edeceğini belirtiyor.

   Yapılan açıklamalarda markalaşma projesinin hayata geçirmek için gerekli girişimler yapılmaya başlandı. Küçük ölçekli işletmelere eğitim, fuar ve markalaşma forumlarına katılması ile birlikte destekler sağlanır. Bu faaliyet küçük işletmelerin büyümesine yapılacaktır. Alışveriş merkezlerinde esnaflarında kiralamasına imkan tanınıyor ve devlet tarafından destek veriliyor. Böylece küçük esnafın büyümesi için ciddi adım atılmış oluyor.

   20 MİLYAR TL’LİK KREDİ

   İşletmelerin ihtiyaçlarını karışlayabilmek için esnaflara destek verilmektedir. KOBİ’ler için 20 milyar TL’lik kredi desteği verileceğini Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıkladı. Bu destekle KOBİ Değer Paketi aracılığı ile senelik kazancı 25 milyon TL’nin altında olan orta ve küçük ölçekli işletmeler için finansman ve kredi desteği verilecek. Hizmet sektöründe olan işletmelere maksimum 500 bin TL, imalat ve ihracat sektöründe bulunan işletmeler için ise maksimum 1 milyon TL kadar destek verilecek. Toplam olarak 40 bin işletme için kredi verileceği tahmin edilen kredilerin 6 ay geri ödemesi kredilerin faiz oranı yüzde 1,54 olarak hesaplanacak. Konu ile ilgili açıklama yapan Bakan Berat Albayrak, destek paketinin büyüklüğünün 20 milyar TL olacağını duyurdu. Verilen destek kredisinin 6 ay geri ödeme olmayacağını belirtti. Hazırlanan paket 13 bankanın insiyatifine bırakılarak hazırlanmıştır. 6 ay geri ödemesiz olarak verilecek olan kredinin faiz oranı da yüzde 1,54 olarak belirlenmiştir. KOBİ’ler için verilecek olan bu krediler için Hazineye herhangi bir katkısı olmayacağı Bakan Albayrak tarafından ilan edilmiştir. Yapılan bu düzenleme ile birlikte 40 milyona yakın işletmenin ekonomik olarak büyük bir rahatlığa kavuşacağı ifade edildi.

   KOSGEB tarafından ise esnaflara yönelik 30 bin TL faizsiz kredi imkanı verileceği duyuruldu. Ancak yine de pek çok özel ve kamu bankasının KOBİ avantajlarından isteyen esnaf yararlanmaya devam edecek.

   Eğer sıfırdan bir iş yeri kuracak veya hali hazırda bir iş yerinizi büyütecekseniz eğer esnaf kredisi çok iyi bir başlangıç olur.

   Devlet desteği ve KOSGEB destekleri hakkında detaylı bilgi almak isteyen esnaflar kurumların resmi web sitelerine ulaşabilirler. Tüm bunlardan yararlanarak kişiler iş yerlerini büyütüp, geliştirebilirler. Devlet tarafından iş verenlere yönelik hazırlanacak destek paketleri ile ilgili açıklamalar oldukça duyuruları da yapılacaktır. Detayları için takipte kalın.

   ETİKETLER: , ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.