Ziraat Bankası destek ödemeleri

   22.04.2020
   Ziraat Bankası destek ödemeleri

   Ziraat Bankası tarafından verilecek olan tarım ve hayvancılık destek ödemeleri detaylarına haberimizde ulaşabilirsiniz.
   Tarım ve Hayvancılığı destekleme ödemeleri Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu konu ile ilgili detaylara 5 Mayıs tarihli Resmi Gazete’den ulaşılabilir. Bu tarihli Resmi Gazete’de birim başına ödenecek miktarlar da belirlenmiştir.

   TARIM VE HAYVANCILIK DESTEKLEME ÖDEMELERİ NE ZAMAN YATACAK? 

   Devlet tarafından tarım ve hayvancılığı desteklemek için çiftçiye ödenen tarım ve hayvancılık desteklemeleri daha öndeki yıllarda Ziraat Bankası aracılığıyla ödeniyordu. 2020 yılı için de yine Ziraat Bankası aracılığıyla ödemeler gerçekleşecek. 2020 yılı için belirlenen destekler belirlenen çiftçilerin hesaplarına yatırıldı ve yatırılmaya deva ediyor. Ödenen desteklerden bazıları yağlı tohumlu bitkiler destekleme ödemesi, mazot, gübre ve toprak analizi destek ödemeleri olarak çiftçilerin çiftçi kartlarına doğrudan yatırıldı. Banka hesabı olmayan çiftçilerin ise TC kimlik numaralarının son hanesine göre düzenlenen tarihlerde ödemeleri gerçekleştirildi.
   Kalan destek ödemeleri de bakanlık ve ilgili bankanın belirlediği tarihlerde çiftçi kartlarına ya da doğruda T.C. kimlik numaralarına yatırılacak. Burada da T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre ödeme tarihleri belirleniyor.
   Bakanlığın destek ödemelerinin ne zaman olacağı ile ilgi detaylı bilgi almak için Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.
   Bir diğer yol ise Ziraat Bankası mobil internet bankacılığı ile de bilgi detaylı bilgi alabilirsiniz.

   ZİRAAT BANKASI DESTEKLEME ÖDEMELERİ TARİHİ

   T.C. SON HANESİ VKN SON HANESİ AKTARMA TARİHİ

   0 ile 2 0 – 1 – 2 – 3 – 5 – 7-9 06 Nisan 2019 Saat 18:00’den sonra
   4 ile 6 4 – 6 13 Nisan 2019 Saat 18:00’den sonra
   8 8 20 Nisan 2019 Saat 18:00’den sonra

   Bakanlık tarafından verilen destek ödemeleri 31 Mart 2020 tarihinden itibaren başlayacak ve hesaplara yatacak.

   BUZAĞI DESTEK ÖDEMELERİ NE ZAMAN YATACAK?

   Bakanlığın hayvancılığı desteklemek için çiftçiye ödenen Buzağı desteklemeleri, 2020 yılı için ne zaman ödeneceğine dair ilgili kurum tarafından herhangi bir resmi açıklama gelmedi. Buzağı desteği alan vatandaşlar bu desteklerin ne zaman hesaplara yatacağını merak ediyor.
   Çiftçilere yol gösterici olmak amacıyla paylaşacak olursak; çiftçiye tarım destekleri, önceki senelerde Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası tarafından; T.C. Kimlik No’su 0 ile bitenler için 31 Mart 2017, TC Kimlik No’su 2 ve 4 ile bitenler için 07 Nisan 2017, TC Kimlik No’su 6 ve 8 ile bitenler için ise 14 Nisan 2017 tarihinde ödemeler gerçekleşmişti.
   2020 yılı için bakanlığın destek ödemelerinin de çiftçilere bu tarihlerde yapılacağı düşünülüyor.

   TARIMSAL ALAN BAZLI DESTEK ÖDEMELERİ

   Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ziraat Bankası tarafından belirlenen 2020 yılında ödenmesi gereken destekleme tutarları da aşağıdaki gibi belirlenmiştir.
   1. Fındık desteklemeleri dekar başına 170 TL olarak verilecektir.
   2. Mazot ve gübre desteği ödemeleri birleştirilerek toprak analizi yapılması şartı ile( 50 dekar ve üzeri alanlarda) dekar başına 11 TL verilecektir.
   3. Toprak analizi dekar başına destek ödemesi 2,5 TL verilecektir.
   4. Organik tarım desteklerinden 100 TL/ 70 TL/ 30 TL/ 10 TL olarak 4 grup sıralama şeklinde verilecektir.
   5. İyi tarım uygulamaları meyve sebze desteği 50 TL, sera 150 TL, süs bitkileri aromatik bitkilere 100 TL destek verilecektir.
   Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olmak şartı ile tarım destek ödemelerinden yararlanacak olan çiftçilerin başvuru yapmaları halinde, bakanlık ve bankanın belirlediği tarihlerde dekar başı destekleme ödemelerini Ziraat Bankası aracılığıyla alabilecekler.
   FARK PRİM DESTEĞİ ÖDEMELERİ
   Devlet, çiftçilere ödediği fark desteklerinde de artış yapmıştır. Yapılan artış rakamı 2015 yılına göre, Ayçiçeği 40 kuruş, Kütlü pamuk 75 kuruş, Kuru fasulye 60 kuruş, Aspir 55 kuruş, Kanola 50 kuruş, Zeytinyağı 80 kuruş, Çay 13 kuruş, Nohut, Mercimek ve Kuru fasulye ise 10 kuruş zam yapılmıştır.

   YEM BİTKİLERİ DESTEĞİ

   Yem bitkileri için verilen devlet desteği aşağıda belirtilen şekilde tek yıllık ve patates siğili görülen alanlardaki verilen destek birim fiyatları gösterilmiştir.
   1- Yonca (sulu) desteği dekar alan başına 60 TL, yonca (kuru) desteği dekar alan başına 35 TL olarak belirlenmiştir.
   2- Korunga desteği dekar alan başına 45 TL olarak belirlenmiş.
   3- Tek yıllık bitki destekleri için dekar alan başına 40 TL,
   4- Silajlık tek yıllık bitkiler için dekar alan başına 55 TL,
   5- Silajlık mısır (sulu) için dekar alan başına 90 TL,
   6- Silajlık mısır (kuru) için dekar alan başına 45 TL,
   7- Yapay çayır-mera için alan dekar başına 150 TL,
   8- Patates siğili görülen alanlarda yem bitkileri desteği de dekar alan başına, aldığı desteğe ilave %50 destek ödemesi alacak.

   SERTİFİKALI TOHUM DESTEKLEME MİKTARLARI

   Bakanlığın çiftçiler için ödediği Sertifikalı Tohum Destekleri dekar başına; Buğday ve Arpa 8,5 lira ödenecekken, Yonca ve Yer fıstığı 15 lira ödenecektir. Tritikale, Çavdar ve Yulafa 6 lira destek verilecekken, Çeltik 8 lira, Nohut ve Kuru Fasulye 20 lira destek verilecektir. Yine Mercimek ve Soya fasulyesine de 20 lira destek verilecek.
   Diğer yandan, Susam, Kanola ve Aspir için 4 lira hibe desteği verilirken, Patates 80 lira, Yem bezelyesi, Korunga ve Fiğ için de 10 lira destek verilecektir.

   BİYOTEKNİK VE BİYOLOJİK DESTEKLEME ÖDEMELERİ

   Çiftçilere ilaçlama yapılarak biyoteknik mücadele kapsamında dekar başına 110 TL ödeme gerçekleşecek. Biyolojik destekleme olarak da 350 TL ödeme yapılacaktır.
   Öte yandan örtü altı destekleme paketi için 460 lira destek ödemesi yapılacakken, açık alan için dekar başına 70 lira olarak ödenecektir.

   HAYVANCILIK DESTEKLEME

   1. Buzağı ve malak 350 Soy kütüğü desteği 500 TL verilecektir.
   2. Anaç koyun keçi hayvan başı 25 TL verilecek.
   3. Tiftik keçi kg/ 22 TL verilecek.
   4. Arıcılık desteği arılı kovan başına 10 TL verilecek.
   5. Bombus arısı kovan başı 20 TL verilecektir.
   6. Organik arı kovan başı 10 TL verilecektir.
   7. Çoban desteği 250 anaç koyun keçi sahibi işletmelerine 2.500 TL olarak destek ödemesi yapılacak.
   8. İpekböceği desteği kozaları Kozabirliğe satan üreticilere Koza yaş olacak kg/ 40 TL tohum adet /50 TL verilecek.
   Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilen çiftçi destek ödemeleri, her yıl Ziraat Bankası aracılığı ile bakanlıkça belirlenen takvime göre verilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.