Elektrik Borçları Nasıl Silinir

   22.04.2020
   Elektrik Borçları Nasıl Silinir

   Vergi ve prim borçlarına yönelik yapılandırmaları henüz tamamlanmadan şimdi bir de elektrik borçlarının silinmesi gündeme geliyor. Daha önce benzer bir uygulama 2014 yılında yapılmıştı. Peki elektrik borçları nasıl siliniyor?

   2014 yılından TEDAŞ elektrik borçları biriken vatandaşların borçlarını yeniden yapılandırarak 200 bin üzerinde borçlu kişiyi rahatlatmıştı. Birikmiş elektrik borçlarına yönelik uygulamada faiz borçları silinecek ve kalan borçlarda taksitlendirilerek ödeme imkanı tanınacak.

   Elektrik affından yararlanmak isteyen vatandaşlar yapılandırma kararına başvuruda bulabilecekler. TEDAŞ aldığı bu kararla birlikte milyarlarca faturaya yönelik birikmiş faizden vazgeçecek. Yine aynı şekilde eğer belediyelerin ve resmi kurumlarında belediyelere borcu bulunuyorsa yapılandırma kapsamı altına girebilecekler.

   KAÇAK ELEKTRİĞE AF

   Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde en fazla kullanılan kaçak elektrik vatandaşlarına yönelik de bir af paketi geliyor. Kaçak elektrik kullanmış vatandaşlar da af torba yasasından faydalanabilecekler. Yalnızca tek şartla dava açılmayacak bu kişilere.

   Ülkemizde 1 milyonun üzerinde kişi kaçak elektrik kullanıyor. Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre kaçak elektriğin faturası yıllık olarak 2 milyar TL’nin üzerinde. Faturasını zamanında ödeyen, vergisini veren vatandaşlardan temin edilen kaçak elektrik paraları doğu illerinde alınmayıp batı illerinde yaşayan vatandaşlardan temin edilmesi hala büyük bir tartışma konusu.

   Geçtiğimiz yıllarda Enerji Bakanlığı tarafından alınan kararla kaçak elektrik kullanıldığı tespit edilen vatandaşlara suç duyurusunda bulunulmuş ve binlerce vatandaşın kaçak elektrik yüzünden ceza evine girme durumu ile karşı karşıya kalmışlardı. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı meclis gündemine sürekli olarak getirilen elektrik affı ve kaçak elektrik konusu noktasında düzenlemeler kabul edildi. Buna bağlı olarak kaçak elektrik kullanan abone pişman olur zararını ödemesi durumunda hakkına herhangi bir dava açılmayacaktı. Dava açılan vatandaşlarda haklarında kesin hüküm verilene kadar zararı karşıladıkları takdirde en fazla 1 yıl kadar ceza alacaklardı.

   TAKSİTLENDİRME NASIL YAPILIR?
   Biriken elektrik borçlarına bağlı olarak elektrikleriniz kesildi ve ödemeyi tek seferde yapamıyorsanız veya ödeme yapmak için yeterli bütçenin yoksa bu durumda dağıtıcı şirket aracılığı ile borçlarınıza yönelik taksitlendirme isteyebilirsiniz.

   Peki borç taksitlendirmesi nasıl yapılır? Borç taksitlendirmesi yapmak için yapmanız gereken ilk şey Borç taksitlendirme dilekçesi yazmak olmalıdır. Elektriğiniz hangi şirket üzerinden bağlandıysa gerekli görülen belgelerle birlikte başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda devlet elektirik parası desteği de vermektedir dileyen vatandaşlar bunlarda da yararlanabilirler.

   Dilekçe nasıl yazılır?

   Sayın Yetkili,

   ….  Abone numarasına sahip, ….. adresinde bulunan ticarethane veya mesken sayacımın borcunun taksitlendirilmesini rica ederim. Teşekkürler.

   Yukarıda bulunan boşlukların ilkine abone numarasını, sayaç adresi ve tesisat numarasını yazıp borçlarınızın taksitlendirilmesini talep edebilirsiniz. Ticarethane sahipleri elektriklerinin taksitlendirilmesini eğer istiyorlarsa yukarıda bulunan dilekçe örneği ile birlikte nüfus cüzdanı, elektrik faturası, vergi levhası fotokopisi, ikametgah belgesi, imza sirküsü, ticaret sicil belgesi ve şirket kaşesi ile birlikte elektrik tedarikçilerine başvuruda bulunabilirler. Meskenler yukarıdaki dilekçe ile birlikte gereken belgeler elektrik faturası, nüfus cüzdan sureti ve ikametgah belgesi ile başvurup ev için elektrik  borcunu taksitlendirebilirler.

   Elektrik borçlarının yapılandırmalarına yönelik sınırları tedarikçiler kendileri belirlemektedirler. Genel olarak şirketler için 2 bin TL ve üzerinde bulunan borçlar için kefil, 15 bin TL civarında olan borçlar için ise banka teminatı istenmektedir. Elektrik şirketleri aynı zamanda kefil olan kişinin de ikametgah belgesi ile birlikte nüfus cüzdanının fotokopisini istemektedirler.

   Yapılandırma ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen borç sahipleri en yakın elektrik şirketini ziyaret edebilir veya telefon üzerinden de bilgi alabilirler. Yetkili isimler tarafından konu ile ilgili bilglendirilme yapıldığında mutlaka duyuruları yapılacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.