Ceviz Yetiştiriciliğinde Devlet Teşviki

   22.04.2020
   Ceviz Yetiştiriciliğinde Devlet Teşviki

   Ülkemizde tüketilen ceviz miktarı üretilenin önüne geçtiği için ceviz ithal edilecek boyuta gelmiştir. Bu nedenle devlet çiftçiye ceviz yetiştiriciliğinde teşvik sağlamıştır.

   Ceviz yetiştiriciliğinde devlet teşvikin verilmesinin nedeni hem artan döviz kurları nedeni ile ithal fiyatlarının artması hem de tüketimdeki hızlı artış olmuştur. Devlet tarafından çeşitli ürün ve alanlarda verilen devlet teşvikleri tüm bu nedenlere bağlı olarak ceviz üreticilerine ve ceviz üretmek isteyen kişilere de tanındı.

   Ceviz yetiştiriciliğinde teşvik almak isteyen kişiler için Sertifikalı Ceviz Fidanı teşviki ve Özel Ağaçlandırma Kapsamındaki Ceviz Bahçeleri olmak üzere iki adet teşvik verilmektedir.

   SERTİFİKALI CEVİZ FİDANI TEŞVİKİ

   Yapılan teşvikler tapulu araziler üzerinde ceviz fidanı dikmek isteyen vatandaşlar için geliştirilmiştir. 5 dekar ve üzerinde araziye sahip olan ve bu alan ceviz fidanı dikmek isteyen kişilere dekar başına 100 TL fidan desteği ve arazi üzerine kurulacak damla sistemi ekipman tutarının yarısı devlet tarafından verilecektir.

   • İşlem yapılacak arazinin en az 5 dekar büyüklüğünde olması gerekir.
   • Dikimi gerçekleşecek fidanların sertifikalı ve aşılı olması gerekir.
   • Çiftçi Kayıt Sistemine arazi sahibinin kayıtlı olması gerekir.
   • Ceviz yetiştiriciliği yapılacak arazinin Tarımsal Kırsal Kalkınma Bölgelerinin birinde olması gerekir.

   ÖZEL AĞAÇLANDIRMA VE EROZYONLA MÜCADELE TEŞVİKİ

   Orman Genel Müdürlüğü’nün öncelikli amacı orman vasfını yitirmiş araziler ya da orman içinde açıklık arazilerin erozyonlar mücadele etmek amacı ile teşvik veriyor olsa da özel arazilere dikilecek olan ağaçlar için de teşvik verilmeye devam ediyor.

   Bu destekten yararlanmak isteyen kişiler ağaçlandırma projesi hazırlanmalı ve proje ile ilgili Orman Müdürlüğü tarafından tasdik edilmektedir.

   Bu projeden yaralanabilecek olanlar, kişiler, köy tüzel kişileri, köylere hizmet götüren birlikler, dernekler, vakıflar, hazine arazilerinde, ya da şahsi arazilerinde yapacakları ağaçlandırmaya yönelik teşviklerden yararlanırlar. Orman özelliğini kaybetmiş veya hazine arazilerinde özel ağaçlandırma yapmak isteyen yatırımcılara arazi ayarlanması gerekir. Arazi tahsis işlemi şu şekilde yapılır:

   • Orman vasfını yitirmiş arazilere yönelik: Orman genel müdürlüğü tarafından yılda bir kez ilan olarak verilen araziyi kiralayarak üzerinde proje yapmak isteyenler başvurusu yapar. Başvurular arasında çekilecek kura ile arazi ilgili kişiye tahsis edilir. Kurada onaylandıktan sonra yatırım yapacak kişi üç ay içerisinde özel ormanlık büro aracılığı ile projeyi geliştirip orman müdürlüğü tarafından onaylanır. Tüm bu işlemlerden sonra 49 yıllık olmak üzere bedelsiz olarak yer kişiye verilir. Yeri teslim alan kişi üç aylık süre içerisinde çalışmalara başlaması gerekir.
   • Hazine arazilerine yönelik: Hazineye ait olan araziler eğer özel ağaçlandırma için uygunsa valilik ve defterdarlık tarafından eş zamanlı olarak internet sayfası üzerinden ilan edilir. İl Milli Emlak Müdürlüğüne ya da İlçe Mal Müdürlüğüne söz konusu alanın tahsisi için başvurular yapılır. Başvuruların incelemesi bittikten sonra yatırımcılara üç aylık bir süre verilir ve projeyi hazırlaması istenir. Üç ay içerisinde hazırlanan projeler Orman Genel Müdürlüğü’ne sunulur ve uygun olması durumunda Orman İşletme Müdürlüğü projeyi yer tahsisi için Emlak Müdürlüğüne gönderir. Böylece arazi yatırımcı olan kişiye 10 yıllık süre ile kiralanmış olur. Kira bedeli de ya peşin ya da 4 taksitle alınır ancak her 5 yılda bir yeniden belirleme yapılır.

   Bu iki tahsis işlemlerinden biri ile arazi tahsisinden yararlanan kişi ya da kendine ait arazide özel ağaçlandırma yapmak isteyen kişiler projelerinin onay sürecinden geçmesi ile birlikte ceviz yetiştiriciliği teşvikinden de yararlanabilirler. Kendilerinin olan arazi de özel ağaçlandırma yapmak isteyen kişilerin arazinin sahipliğini belgeleyen tapu ile belgelenmesi gerekir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.