Asgari Ücretlilerin Kredi Limiti Ne Kadar?

   Asgari Ücretlilerin Kredi Limiti Ne Kadar?

   Asgari ücretle çalışan kişilerin en çok merak ettikleri konulardan birisi de ne kadar kredi çekecekleridir. Asgari ücretli kişilerin kredi limitlerine dair tüm bilgiler haberimiz de yer almaktadır.

   Asgari ücretle çalışan kişilerin kredi çekmeye herhangi bir engeli yoksa eğer aldıkları maaş 10 ile 22 katı arasında bir oranda kredi çekebilmektedirler. Aynı zaman bu kişiler maaş aldıkları bankalardan böyle bir talepte bulundukları takdirde çekebilecekleri limitin artma ihtimali daha yüksektir.
   Asgari ücretli birinin daha fazla kredi çekmesi için nelere dikkat etmesi gerekir?
   – Bankaya ek gelir beyanında bulunmaları gerekir. Ek gelirin ise düzenli olarak yapılması gerekir. Ek gelir olarak kabul edilen kazançlar ise faiz geliri ve kira geliridir.
   – Asgari ücretle çalışan kişinin daha fazla kredi çekebilmesi için bankaya ipotek gösterebilecek bir gayrimenkulün olması gerekir. Gösterilecek gayrimenkulün kendi üzerine olması gerekir, ev, arsa veya işyeri gibi taşınmak gayrimenkuller ipotek edilebilen unsurlardır.
   – Yine fazla kredi çekmek isteyen asgari ücret çalışanın başvurması gereken bir diğer yöntemde bankaya kefil göstermesidir. Kefil olacak kişininde sicilinin bozuk olmaması gerekir. Kredi notunun yüksek olması gerekir.


   EN FAZLA NE KADAR KREDİ VERİLİR

   Asgari ücretle çalışan kişinin en fazla çekebileceği kredi tutarları şu şekildedir?
   – Kişi 12 ay vade ile kredi çekmek istiyorsa 1.014 taksit seçeneği ile 10.300 TL kredi alabilir ve faizli toplam ödemesi 12.169 TL’dir.
   – 24 ay vade ile kredi çekmek isteyen kişi ise aylık 1.025 TL geri ödeme seçeneği ilse 18.000 TL kredi çekip faizli toplam ödemesi 24.594 TL olur.
   – 36 ay vade seçeneği ile kredi çekmek isteyen kişi 1.023 taksitle 23.500 kredi çeker ve faizli geri ödemesi 35.382 TL olmaktadır.
   – 48 ay vade seçeneği ile kredi çekmek isteyen kişinin geri ödemesi aylık 1.010 TL olup 30.000 TL kredi çekmiş olur ve faizli geri ödemesi 48.480 TL olur.
   – 60 vade seçeneği ile aylık 982 TL ödeyecek kişi 33.000 TL kredi çekmiş olur ve faizli geri ödemesi 50.079 TL’ye denk gelmektedir.

   ASGARİ ÜCRETLİ NE KADAR KONUT KREDİSİ ÇEKEBİLİR?
   Asgari ücretle çalışan kişinin en fazla çekebileceği konut kredisi tutarı şu şekildedir.
   – 60 ay vade seçeneği ile konut kredisi çeken kişi 1.036 TL ödeme seçeneği ile 37.000 TL kredi alıp, geri ödemesi faizle birlikte toplam 62.175 TL’dir.
   – 84 ay vade ile çekilen konut kredisinin aylık geri ödemesi 1.025 TL olup toplam 43.000 TL kredi çekmiştir ve toplam faizli geri ödemesi 86.137 TL’dir.
   – 120 ay vade seçeneği ile kredi alan kişinin aylık ödemesi 1.036 TL olup toplan 49.000 TL çekmiş olur ve faizli toplam geri ödemesi 125.272 TL’ye denk gelir.

   KREDİ NOTU DEĞERLENDİRMESİ NASIL YAPILIR?
   Asgari ücret çalışanının kredi notu değerlendirmesi için yapılan kıstas şu şekildedir:
   – Asgari ücret çalışanının kredi notunun 0 olması durumundan risk grubuna girer ve kredi çekme ihtimali çok düşüktür. Ancak kefil ve ipotek göstererek kredi çekmesi yüksek ihtimaldir.
   – Asgari ücret çalışanının kredi notu eğer 1 ile 699 arasında ise düşük risk grubuna girer ve yine aynı şekilde kredi verilme ihtimali çok düşüktür. Bu durumda kişin yine ipotek göstereceği bir mal varlığı ve kefilin olması gerekir.
   – Kredi notunun 700 ile 1099 olması durumunda ise kişi orta risk grubuna girmektedir ve kefil ve ipotekle kredi çekme ihtimali yüksektir.
   – 1100 ve 1499 kredi notuna sahip asgari ücret çalışanı az risk grubuna dahildir ve kredi verilme ihtimali düşüktür ve kefil veya ipotek göstererek kredi çekebilir.
   – 1500 ile 1699 arasında kredi notuna sahip ikiler iyi risk grubuna dahil olmuş kimselerdir ve kredi verilme ihtimali çok yüksektir. Kefil veya ipoteğe gerek kalmadan kredi talep edebilirler.
   – Asgari ücretle çalışan bir kimsenin kredi notu eğer 1700 ile 1900 arasında ise çok iyi risk grubuna girer ve kredi verilme ihtimali çok yüksektir. Bankaların en fazla sevdiği müşteri kategorisinde bulunan kimseler kredi sırasında kefil veya ipoteğe ihtiyaç duyulmaz. İstedikleri miktar banka tarafından karşılanır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.