İcralık durumda olanlar kredi çekebilir mi?

   22.04.2020
   İcralık durumda olanlar kredi çekebilir mi?

   İcralık olanlar ve haciz işlemleriyle karşı karşıya kalanların kredi çekip çekemeyeceği sıklıkla araştırılan konuların başında geliyor. İcralık ve hacizlik durumunda olanların kredi ve nakit ihtiyacını nasıl karşılayacağına dair detaylar yazımızda

   İcralık olan ve haciz işlemleriyle karşı karşıya kalan kişilerin kredi çekme imkanı icralık olunan kuruma veya şirkete karşı değişiklik göstermektedir. İcralık olan şahıs banka borçları dışında telefon ya da farklı kurumlara yapılan borçlar sebebiyle icralık olduysa bazı bankalar bu durumda kredi imkanı tanımaktadır. Ancak icra sebebi bankaya olan borçlardan dolayı ise bu durumda kredi çekmek oldukça zordur.

   MAAŞINDA HACİZ OLAN KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ?

   Herhangi bir kurumda maaşlı çalışan ve maaşına haciz konmuş kişilerin kredi alabilmesi için öncelikli şart, haciz işlemlerinin bankaya olan borçtan kaynaklı olmaması gerekir. Kredi kartı borcu ya da bankadan çekilmiş kredinin ödenmemesi sebebiyle gelen hacizlerde bankadan yeniden kredi çekmek söz konusu olmamaktadır. Ancak maaşında haciz olan kişiler, haciz konulan maaş dışında eğer geçimini sağlayabiliyorsa, ödemeleri düzenli yapıyor ve kredi notu yüksekse, belirli üst limitlerde kredi çekilebilmesi mümkün olabilmektedir.

   ZİRAAT BANKASI’NDAN İCRALIK OLANLARA KREDİ

   Ziraat Bankası herhangi bir nedenden dolayı borcunu ödeyememiş kişilere, borç ödeme kredisi ismi ile 2020 yılında belirli miktarlarda ve belirli şartlarda kredi vermektedir. Bu uygulama ile borçluların yüzü gülmüş ve toplu olarak borcundan kurtulma şansı yakalamıştır. Borçlu kişilere uygun faiz oranları ile borç kapatma kredisi imkanı veren Ziraat Bankası yüzde 2,25 faiz oranları ile kredi kullanma imkanı sunmaktadır.
   Krediyi alabilmek için gerekli şartlar ise şu şekildedir:
   Borcu olan şahsın, borcunu ödeyecek durumunun olmaması gerekir.
   Daha önceki kart borçlarının asgari ödeme tutarlarını ödemiş olması gerekmektedir.
   Kişinin yasal takibe düşmemiş olması gerekmektedir.
   Kişinin düzenli geliri olması gerekmektedir.

   İCRALIK OLANLARA 2020’DE KREDİ VEREN BANKALAR

   Herhangi bir nedenden dolayı borcunu ödeyemeyen ve icralık olan kişilere kredi veren bankalar arasında Ziraat Bankası da bulunmaktadır. Ziraat Bankası dışında pek çok banka, 2020 yılında kredi borcunu kapatamayanlar için özel olarak çıkartılan borç kapatma düzenlemesi ile kredi vermektedir.
   Borcu olanlara ve icralık olanlara borç kapatma kredisi veren bankalar:
   Akbank,
   İş Bankası,
   TEB,
   Garanti Bankası,
   Yapıkredi Bankası,
   Vakıflar Bankası,
   Halk Bankası,
   N Kolay Kredi uygulaması
   Yukarıda ismi geçen bankaların kredi kullandırma ön şartı ise borç kapatma kredisini kullanacak kişinin kara listeye düşmemiş olması ve düzenli gelirinin olmasıdır.

   İCRALIK OLANLAR NELER YAPABİLİR?

   Borcunu ödeyemeyip, icraya düşenler ve kredi çekmek isteyenlerin öncelikli olarak yapması gereken borç yapılandırmasına gitmesidir. Eğer herhangi bir bankaya borcunuz var ve ödeyemiyorsanız, bu durumda da yapmanız gereken bankaya giderek kendinize uygun bir ödeme planı yapılmasını ve kara listeye düşmeden borç ödeme imkanlarının konuşulması gerekir.
   Bankalardan özellikle kefil ya da ipotek gösterme yoluyla yeniden kredi çekilerek dağınık borçların bir bankada toplayıp düzenli ödeme imkanına sahip olabilirsiniz.
   Borcunuz bankadansa borcun yapılandırılması için bankaya başvurabilirsiniz.
   Yapılacak başvuruda düzenli ödeme taahhüdü verilmesi durumunda banka borç yapılandırma isteğini kabul etme durumundadır.
   Borç yapılandırmasıyla kara listeye düşmeden bütçenize göre ödeme planı ile borcunuzu kapatabilirsiniz.

   İCRALIK OLAN KREDİ BORCUNU YAPILANDIRMA

   Kredi borcundan dolayı icralık olanlar, borç yapılandırması için ilgili bankanın avukatına, borcunu ödeyemediğini ancak ödemek istediğini belirterek borç yapılandırılması talebi oluşturması gerekmektedir. Bankalar, kredi borcundan dolayı icralık olanlara avukatları aracılığıyla yapılandırma talebinde bulunurlar. Bu talebin kabul edilmesi halinde;
   Borcu aylık düzenli taksitlerle ödemeniz gerekmektedir.
   Borcu ödeyebileceğiniz aralıklarla seçmeniz gerekmektedir.
   Yapılandırma olmadığı sürece maaşın dörtte biri borcun kapanması için otomatik olarak kesilecektir

   İCRASI OLANLAR KREDİ ÇEKEBİLİR Mİ?

   İcrası olan kişilerin belli başlı bazı şartlarda kredi çekme imkanı bulunmaktadır. İcralık olan borcun herhangi bir bankadan olmaması gerekir. Başka kurum ve kişilere olan borcundan dolayı icralıksa kredi kullanabilir Ancak, kişi eğer icra borcunu ödemek için kredi çekiyorsa:
   Çektiği krediyi ödeyebileceğini ispatlamalıdır.
   Çekilecek kredi müşterisi olduğu bankadan ya da yukarıda saydığımız bankadan çekmelidir.
   Kredi notu, kredi çekecek seviyede değilse yani düşükse bu durumda kendine kefil göstermesi ya da ipotek ettireceği bir taşınmaz mülk göstermesi gerekmektedir.

   YASAL TAKİPTE OLANLARA KREDİ VEREN BANKALAR

   Borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşenlere bankalar kredi vermektedir. Ancak kişi yasal takipten çıktıktan sonra vermektedir. Kara listeye giren ve yasal takipte olan hiç kimseye hiçbir kamu ya da özel banka kredi imkanı sunmamaktadır. Takipten kurtulma için borçlunun borcunu kapatması gerekir. Bununla birlikte bankaya düzenli ödemeler yaparak kredi notunu da yükseltmesi gerekir. Vatandaş daha önceki borçlardan dolayı takibe alınmış ancak borcunu düzenli şekilde ödeyerek kapattıysa kredi kullanabilir.

   BORÇTAN DOLAYI ZOR DURUMDA OLANLARA KREDİ

   Borcu olup ödemekte zorluk çekenlere yönelik 2020 yılında kredi çekme imkanı tanınmıştır. Ziraat Bankası ve Halkbank gibi büyük kamu bankaları borcu olanların borcunu kapatabilmesi için kredi çekme imkanı vermektedir. Zor durumda olan kişilere kredi veren bankalardan yukarıda bahsetmiştik. Söz konusu bu 9 banka bazı şartlarda kredi kullandırmaktadır. İşte bu şartları da şu şekilde sıralanmıştır:
   Kişi kara listeye girmemiş olmalı,
   Düzenli geliri olmalı,
   Ödeme planına uyabileceğini ispatlamalı,
   Krediyi yalnızca kredi kartı borcu için kullanılabilecek.

   SİCİLİ BOZUK OLANLARA KREDİ ÇIKARTILIR MI?

   Sicili bozuk olan ve kara listede olan kişilere ne yazık ki kredi çekme imkanı sunan banka bulunmamaktadır. Ancak kara listede olmasına rağmen ödemeleri yapabileceğini ispat edebilen ve aylık düzenli gelire sahip olan kişilere, bankalar bloke teminatlı kartı verebilmektedir. Sicili bozuk olan kişilerin kredi alabilmesi için;
   Bu süreçte herhangi bir borca girmemiş olmak,
   Aynı banka ile çalışıyor olmak,
   Maaşın aynı bankaya yatması,
   Düzenli ödeme yapıyor olmak gerekmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.