Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileri?

   22.04.2020
   Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Hangileri?

   Sicili bozuk olan ve kara listede yer alanlar için sicil affı çıkmaması üzerine, sicili bozuk olanlara kredi veren bankaların olup olmadığı araştırılıyor.

   Halihazırda sicili bozuk olanlara belli başlı şartlarda kredi veren bankalar mevcut. Bu bankalar 2020 yılı için de kredi notu düşük olan veya kara listede bulunan kişilere finansal destek sunmaya devam ediyor. Kredi puanınız düşük ve acil nakit ihtiyacınız varsa size bu finansal desteği verebilecek bankalara yazımızdan ulaşabilirsiniz. İşte sicili bozuk olana kredi veren bankalar…

   Daha önce bankalardan kredi kullanmış ve herhangi bir şekilde ödeyememiş bu nedenle de kara listeye alınmış, sicili bozulmuş pek çok vatandaş bulunmakta. Bu durumda olanlara da kredi imkanı sunan bankalar bulunmaktadır. Bu bankalar sayesinde pek çok kişi rahatlıkla kredi kullanabilmekte ve ihtiyacını karşılayabilmektedir.
   Ancak bu bankaların da verdiği kredi düşük miktarlı ve yüksek faiz oranları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle kredi kullanırken, kullanılacak banka ile diğer bankaların faiz oranları ve miktarları gibi alan araştırmaları iyi yapılmalı. Türkiye’de tüm bankalar olmamakla birlikte pek çok banka sicili bozuk olana belirli şartlarda kredi kullandırmaya devam etmektedir.

   SİCİLİ BOZUK OLANLARA KREDİ VEREN BANKALAR

   Sicili bozuk olan ve kara listede yer alanlara pek çok banka tarafından kredi imkanı tanınıyor. Ancak bankanın istediği bazı şartları yerine getiremeyenler ise faktöring firmaları tercih etmektedirler. Sicili bozuk olanlara özel kredi veren bankalar arasında birçok farklı banka yer alıyor ancak bu bankalar düşük miktarlarda kredi imkânı sunuyor. Bununla birlikte krediyi kullanıcı adına faktöring firmasının çektiği, taksitlerini de müşterinin ödediği yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemle kişiler yasal yoldan kredi kullanabiliyor ancak daha yüksek faiz oranıyla kredi kullandırılıyor.

   BANKA SİCİLİNİ BOZAN ETKENLER NEDİR?

   Banka müşterisinin sicilini bozan pek çok etken bulunmaktadır. Bu etkenler arasında banka müşterisinin bankacılık kullanımı ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmaması yer almaktadır. Sicili bozan en bilinen nedenler ise kişinin borçlarını ödememesi, borçlarını geç ödemesi, bankaya borçlanması ve bu borçlanma nedeni ile haciz gibi yasal yaptırımların uygulanması gibi durumlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenler dışında kredi notunun düşük olması ve Türkiye’deki bankalar arasında herhangi biri tarafından kara listeye alınmış olmak da kredi alımını etkileyen önemli unsurlar arasında bulunmaktadır.

   KREDİ NOTU KREDİ BAŞVURUSUNU ETKİLER Mİ?

   Kredi notu, bankaların müşterisine kredi verirken kriter aldığı en önemli göstergelerden biridir. Türkiye’de hemen hemen tüm bankalar kredi notunu kriter alarak kredi başvurusunu cevaplandırmaktadır.
   Öte yandan kredi notu düşük de olsa bu kişilere kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Ancak az sayıda banka bu durumda olanlara kredi verirken, belli başlı şartları sağlaması da istenmektedir. Bankalar genel anlamda orta ve orta üstü kredi notuna sahip olanlara kredi vermeyi tercih etmektedirler. Geri ödeneceğinden, ödemelerde sıkıntı yaşamayacağını düşündüğü kişilere kredi verme daha kolay oluyor. Kara listede olan, sicili bozuk olan ve kredi notu düşük olanlara kefil ve ipotek gibi farklı şartlar da koşularak kredi imkanı sunulmaktadır.

   KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?

   Kredi notunu yükseltmek için, kredi çekilen bankaların bankacılık işlemlerinin, ödeme sisteminin iyi bilinmesi ve alınan kredinin sorumluluk bilincinde tam zamanında ödenmesi gerekmektedir.
   Kredi notun yükseltmenin bir başka yolu da konuta gelen herhangi bir faturanın veya bankalara olan ödemelerin zamanında yapılması gerekir. Mümkünse bu ödemeler son ödeme tarihine bırakılmadan erkenden yapılmalıdır. Öte yandan kredi çekilecek bankanın müşterisi olmak ve bankada güvence hesabı ya da maaş hesabı açmak da kredi notunu yükselten etmenler arasında bulunmaktadır.

   KREDİ NOTU DÜŞÜK OLANLARA KREDİ VEREN BANKALAR

   Kredi notu düşük ve ortalamanın altında olanlara kredi veren pek çok banka bulunmaktadır. Söz konusu bu bankalar kredi kullandırırken belli bazı şartların yerine getirilmesini şart koşup, bu şartlar ışığında kredi vermektedir. Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar listesi ise şu şekildedir:
   • CEPTETEB – Türkiye Ekonomi Bankası
   • Nkolay
   • Albaraka Türk Bankası
   • Şekerbank
   • Odeabank
   • Denizbank

   KREDİ NOTU DÜŞÜK OLANLARA KREDİ VEREN BANKALARIN ŞARTLARI

   Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankaların belli başlı şartları olduğunu yukarı da belirtmiştik. İşte bu bankaların şartları kredi verme şartları:
   – Gelir belgesi beyan edebilme,
   – Kefil gösterebilme,
   – İpotek ve teminat verebilme,
   – Gerekli durumda 2. Kefilin de gösterilmesi.
   Yukarıdaki şartların sağlanması durumunda bankalar kredi kullandırmaktadır. Bununla birlikte kredi notu düşük olsa dahi pek çok müşteri bankalara kefil, ipotek ve teminat göstererek rahat bir şekilde kredi alabilmektedir.

   SİCİLİ BOZUK OLANLARA KREDİ VEREN BANKALAR

   Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar olduğu gibi Sicili bozuk olanlara da kredi veren bankalar bulunmakta bulunmaktadır. İşte bu bankalar:
   • CEPTETEB – Türkiye Ekonomi Bankası
   • Aktif Bank
   • Burgan Bankası
   • ICBC Bank
   • HSBC
   • Banka Chinna
   • Türkiye Finans Bankası
   •Ziraat Bankası
   • Akbank
   • Vakıflar Bankası
   • Halk Bankası
   Yukarıda ki ismi anılan bankalar sicili bozuk olanlara kredi imkanı sunmaktadır. Ancak bu bankaların da belli başlı bazı şartları bulunmaktadır.

   SİCİLİ BOZUK OLANLARA VERİLEN KREDİLERİN ÖZELLİKLERİ

   Sicili bozuk olanlara verilen kredinin en önemli özelliği ‘düşük miktarlı krediler’ olmasıdır. Sicili bozuk olanlara hiçbir banka yüksek miktarda kredi vermemektedir.
   Sicili bozuk olanlara kredi kullandıran bankalar genellikle düşük miktarlarda ihtiyaç kredisi kullandırıyor. Bu bankalar taşıt ve konut kredisi gibi kapsamlı kredileri kesinlikle vermemektedir. Bu vatandaşların konut kredisi için başvuru yapmaları durumunda red cevabı almaları muhtemeldir. Konut kredisi yerine düşük miktarlı ihtiyaç kredileri vermektedir. Bankalar arasında farklılık göstermekle birlikte kullandırılan kredi miktarı en yüksek 50 bin lira olarak karşımıza çıkmaktadır.
   Bununla birlikte bu bankaların faiz oranları oldukça yüksek ve vade süresi oldukça kısadır.

   İŞTE BANKALARIN VERDİĞİ KREDİLER

   Cepteteb Sicili Bozuk Olanlara Kredi
   Türkiye Ekonomi Bankası tarafından yönetilen CEPTETEB uygulaması aracılığı ile herkes kredi kullanabilmektedir. Sicili bozuk olanlara yönelik, CEPTETEB aracılığı ile düşük miktarlarda ihtiyaç kredisi alınabilmektedir. İki bin liraya kadar bu imkanı sağlayan uygulama, kendi müşterileri için bu rakamı yükseltebilmektedir

   Gelir Belgesiz Kredi
   Akbank, gelir belgesiz olarak kredi kullandıran bankalardan biridir. Akbank’ın sunduğu bu imkandan yararlanmak için bankanın kurumsal sitesi kullanılmalıdır. 30 bin liraya kadar limit ve değişen faiz oranları ile kredi veren Akbank en çok tercih edilen bankalardan biridir.

   NKolay Kredi
   Nkolay kredi, alt limiti 2 bin lira ve üst limiti 10 bin lira olarak belirlenen miktarda kredi kullandırıyor. Nkolay kredi, bunun yanında kefilsiz ve evraksız kredi imkanları da sunmaktadır. Bu kredilerde de vade süresi en çok 12 ay olarak belirlenmiştir.

   Enpara.com Sicili Bozuk Olanlara Kredi İmkanı
   Enpara.com da maaş bordrosuz kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. QNB Finans Bank’ın alt uygulaması olan enpara.com ile düşük miktarlarda kredi çekme imkanına sahip olacaksınız. Başvuru işlemleri enpara.com üzerinden yapılacak olup başka platform üzerinden başvuru kabul edilmemektedir.

   Ziraat Bankası Sicili Bozuklara Kredi
   Ziraat Bankası da sicili bozuk ve kredi notu düşük olanlara yönelik hazırlanan dönemlik kampanyalar ışığında kredi imkânı sunulmaktadır. Kredi notu düşük olanlara yönelik hazırlanan bu krediler genellikle alt limit 5 bin lira ve üst limit 10 bin lira arasında belirlenmektedir. Kredi notu düşüklere kredi başvuruları internet sitesi ve şube üzerinden kabul etmektedir. Hali hazırda Ziraat Bankası müşterisi olan kişiler ise;
   • İnternet bankacılığı
   • Mobil uygulama
   • Telefon bankacılığı
   • Müşteri hizmetleri
   • ATM
   Üzerinden düşük miktarlarda ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilmektedir.

   VAKIFBANK DÜŞÜK MİKTARLI KREDİ

   Vakıfbank, düşük kredi notu olan ve sicili bozuk olanlar gibi dezavantajlı gruplara yönelik kredi imkânı tanıyan bankalar arasında dikkat çekmektedir. Alt limit 5 bin lira ile üst limit 30 bin lira arasında kredi imkânı tanıyan bankanın birçok farklı avantajlı kredisi de bulunmaktadır. Vakıfbank, kredi notu ve sicili kötü olanlara kredi vermekte olup kefil ve ipotek istemektedir. Teminatsız kredi vermeyen Vakıfbank, başvuruları internet sitesi ve banka şubeleri üzerinden almaktadır.

   HALK BANKASI

   Halk Bankası, kredi notu düşük olanlara ihtiyaç kredisi veren bankalardan biri olup, 20 bin liraya kadar kredi imkânı tanımaktadır. Başvurular Halk Bankası şubelerine yapılmaktadır.
   Gelir belgesi, kefil ve Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet dökümü gibi belgeler banka tarafından talep edilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.