65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

   21.04.2020
   65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

   Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşların yararlanabildiği bir güvencidir. Herhangi bir kurumdan emekli olmayan kişi 65 yaşına geldiğinde bu aylıktan faydalanabiliyor.

   65 yaş ve üzerinde olan tüm vatandaşlara verilmekte olan bu maaşta aranan tek kriter herhangi bir kurumdan emekli olmamış olması ve bir güvencesinin olmaması. Burada verilecek miktar ise kişilerin durumu ile doğrudan ilişkilidir. Kimlere bu maaşın verileceği birden çok farklı durum incelendikten sonra karar veriliyor. Dikkat edilen hususlar ise şunlardır öncelikle maddi ve manevi durumları başta olmak üzere sağlık durumları da dikkate alınmaktadır.

   Ülkemizde yaşlı vatandaşlara yardım amacı ile sunulan bu hizmet ne yazık ki bazı zamanlarda amacından sapmıştır. Bu nedenle usulsüzlüklerin önüne geçmek amacı ile çeşitli önlemler alınmaktadır. Özellikle başvuru zamanlarında bu usulsüzlüklerin önüne geçmek için yetkililer tarafından detaylı bir inceleme yapılıyor. Yaşlı bireylerin çocuklarının olup olmaması ve olan çocuklarla birlikte kendi üzerlerine gayrimenkulün olmaması da dikkatlice araştırılan unsurlardandır. Eğer tüm incelemeler yapıldıktan sonra herhangi bir sorun olmadığı takdirde kişilere 65 yaş aylığı bağlanıyor.

   BAŞVURULAR NEREYE YAPILIR?

   2020 yılında 65 yaş maaşına başvuruda bulunmak isteyen kişilerden istenen belgeler ve maaşı alma koşulları kontrol edildikten sonra bulundukları il ve ilçe merkezinde bulunan kaymakamlıklarda başvurularını yapmaları gerekir. Kişiler kaymakamlıklara gittikten sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gitmeleri gerekecektir. İstenilen belgeleri eksiksiz olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Merkezi’ne ulaştırmak gerekir. Merkez tarafından yapılan incelemeler sonucunda herhangi bir engel görülmediği takdirde 65 yaş maaşı TC kimlik numarası üzerinden kişilere bağlanacaktır.

   65 YAŞ MAAŞI NE KADAR?

   65 yaş aylık maaşı aydan aya verilebileceği gibi kişilerin istekleri doğrultusunda bunu üç ayda bir alacak şekilde de yapabilirler. Buna bağlı olarak yaşlılık maaşı 2020 yılından farklı olarak hesaplanmaktadır. Yapılan başvurular sonucunda yaşlılık maaşı kaymakamlık tarafından kişinin geliri sistemde 423 TL’nin altında çıkıyorsa ve kişi 65 yaşını doldurdu ise yapacağı başvuru kabul edilecektir. 2020 yılında 65 yaş maaşı alacak kişiler eğer üç ayda bir alacaksa alacakları tutar 705,62 TL olarak hesaplanmıştır. Ancak eğer maaş aylık olarak alınacaksa alacakları tutar 235,21 TL olacaktır.

   2020 yılında 65 yaş maaşı alacak kişiler için yeni düzenlemeler yapıldı. Geçtiğimiz dönemde kişilere 65 yaş maaşı verilmesi için hem kendi ekonomik durumlarına hem de yakın çevresinin ekonomik durumlarına bakılıyordu. Bu yıl ise yapılan düzenleme ile birlikte sadece kişinin kendi ekonomik durumuna bakılması esas alınmıştır.

   YAŞLILIK MAAŞI NE ZAMAN ALINIR?

   65 yaş maaşına başvuracak kişilerin ilçe kaymakamlıklarına gittiklerinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından istenilen belgeler kendilerine verilecektir. Bu belgelerin hepsi resmi kurumlardan alınması gereken belgelerdir. Yaşlılık maaşı için kişilerin kimlikleri ile birlikte başvuru yapmaları gerekir. Kimlikleri yerinde olan yaşlı vatandaşlar kendilerine verilen formu doldurmaları gerekecektir.

   Yaşlılık maaşı başvurusu yapan kişilerin başvurularının olumlu olup olmadığına dair bilgi kısa sürede kendilerine bildirilecektir. Kişilere yaşlılık maaşı ile ilgili kesin olumlu bir dönüş yapıldıysa başvuru yaptıkları aydan itibaren maaşları ödenmeye başlanacaktır. Başvurusu onaylanan kişilerin maaşları Ziraat Bankası ve PTT üzerinden verilecektir. Üç aylık dönemler de 65 yaş maaşını almak isteyen bireylere  Aralık, Eylül, Haziran ve Mart aylarında ödemeleri yapılacaktır. Üç aylık olarak 65 yaş maaşını alacak kişiler de yine aynı şekilde PTT ve Ziraat Bankası üzerinden maaşlarını alabilecekler. 65 yaş aylığı ile ilgili düzenlemeler yapıldıkça yetkililer tarafından da duyuruları yapılacaktır.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.