KOBİ Nedir ve Ne Anlama Gelir?

   KOBİ Nedir ve Ne Anlama Gelir?

   KOBİ’nin tanımının değiştiği Resmi Gazete ile ilan edildi. Gerek hibelerden gerekse KOSGEB desteklerinden faydalanmak için KOBİ’nin limitleri 40.000.000 TL’den 125.000.000 TL’ye çıkarıldı.

   KOBİ kelimesinin açılımı Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler olarak geçer ve tanımına uygun nitelikleri taşıyan her işletmenin pek çok finansal avantajları yakalamaktadır. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte KOBİ olabilmek için işletmenin belli başlı şartlara sahip olması gerekmektedir.

   Ticarette bir çok sınıflandırmanın olduğu biliniyor. Özellikle esnaf, tüccar ve KOBİ gibi kavramlara oldukça sık karşılaşılır. KOBİ kelimesi ile en fazla KOSGEB desteklerinin artması ile birlikte birçok televizyon kanalında yayınlanan reklamlarda karşılaşıldı. KOBİ’nin açık anlamını en iyi şekilde KOSGEB açıklamaktadır.  Ve KOSGEB tarafından KOBİ’nin tanımı Küçük ve Orta Büyülükteki İşletmeler olarak geçmektedir. Bu kelimenin baş harfleri ile birlikte KOBİ çıkmaktadır.

   KOSGEB’in açılımı da buradan gelmektedir Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı.

   Terim olarak KOBİ nedir denildiğinde ise bir işletmenin yıllı mali bilançosu ve çalışan sayısını gösteren sınıflandırma olarak geçmektedir. KOBİ olmanın kişiye sağladığı pek çok avantajlar bulunmaktadır. Bunlar öncelikle marka değeri ve prestijden önce gelirler. Devlet tarafından verilen faizsiz krediler, hibe ve kredi faiz destekleridir.

   MİKRO İŞLETME BÜNYESİNDE BULUNAN KOBİ

   Adından da belli olduğu gibi KOBİ’nin en küçük işletmelerine verilen addır. Mikro sınıfta yer alması için bir işletmenin 10 kişinin altından SGK’lı eleman çalıştırıyor olması gerekir. Aynı zamanda 1 yıllık mali bilanço veya senelik olarak net satışının herhangi birinin 3.000.000 TL’nin altında olmamasına özen göstermek gerekir.

   KÜÇÜK KOBİ İŞLETMELERİ

   Ticarette orta sınıf olarak geçen işletmelerdir. 50 veya daha az kayıtlı çalışanın olduğu ve 1 yıl içerisinde net satışın veya mali bilançonun 12.000.000 TL’nin altında ise Küçük İşletme KOBİ olarak geçmektedir. Bu rakam 2018 yılından önce aynı çalışan sayısı ancak senelik geliri 8.000.000 TL olarak baz alınıyordu.

   ORTA BÜYÜKLÜKTE İŞLETMELER

   KOBİ sınıfının en üst basamağından yer alan işletmeler Orta Büyülükteki İşletmelerdir. Bu işletmeler içerisinde de 250 kişi çalıştırılıyor olması gerekir ve 2018 yılından gerçekleşen düzenleme ile birlikte senelik olarak en yüksek 125.000.000 TL gelir elde ediyor olması gerekir. 2018 yılından önce çalışan sayısı aynı ancak gelir 40.000.000 TL olarak baz alınıyordu.

   Eğer işletmeleriniz bu şartlardan herhangi birini karşılıyor ve bu sınıflardan birine dahil oluyorsa sizde KOSGEB KOBİ beyannamesini doldurarak bir çok devlet desteğinden yararlanabilirsiniz. Detaylı bilgi için KOSGEB resmi sitesini ziyaret edebilir işletmeniz için uygun olan destek paketlerini inceleyebilirsiniz. Böylece işletmenizin büyümesi ve gelişmesine katkı sağlamış olursunuz. KOSGEB tarafından işletmelere yönelik verilecek destek paketleri ile ilgili gelişmeleri sayfamızdan takip edebilirsiniz. Hem işletmeniz gelişir hem siz zorlanmamış olursunuz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.